Reklama

INŠPIRUJTE SA: Známa SPISOVATEĽKA precestovala S RODINOU ako turistka Kirgizsko a Uzbekistan

Reklama

Spisovateľka a riaditeľka knižnice v bratislavskej Karlovej Vsi Petra Nagyová-Džerengová miluje nielen písanie a čítanie. K jej obľúbeným aktivitám patrí šport, najmä beh a cyklistika, ale aj otužovanie a cestovanie. Šarmantná mama štyroch detí Lea, Tea, Lóry a Kláry je nadšená, že jej kvarteto napriek veku nemá problém tráviť dovolenku s ňou. Nagyovci necestujú len po blízkych krajinách, ale vyberú sa neraz aj do destinácie pre našinca neznámej a exotickej.

Spisovateľka kúpila rodine pod stromček v roku 2019 výlet do Kirgizska a Uzbekistanu, ale korona im vystavila stopku, a tak sa to zopakovalo trikrát. „Už som neverila, že odcestujeme, no nakoniec sme tu," napísala šarmantná Petra v čase, keď konečne dorazili na miesto. Priznala, že kto chýba, je syn Leo a dcéra Klára, ktorých zdržali študijné povinnosti. Superlatívmi nešetrila pri opise prvých dojmov, ktoré prekonali jej očakávania.

Lenin a Stalin

Stretnete sa tu podľa jej slov s nespútanou a divokou prírodou. „Všade je prítomný sovietsky nádych. Sochy vodcu proletariátu Lenina sú celkom bežné, rovnako ako jeho portréty i Stalina. Krajina je na rozdiel od susedného Uzbekistanu a Kazachstanu chudobnejšia, no ľudia sú o to milší. Zdravia vás, prihovoria sa, najmä deti, no vôbec nie sú otravní. Pre nás je to tu veľmi lacné, v reštaurácii sme za kompletný obed s predjedlom zaplatili len 20 eur," spomenula zaujímavú informáciu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nomádske hry v Kirgizsku sú naozaj drsné: Dva tímy na koňoch sa bijú o mŕtvu kozu bez hlavy
    Zdroj: https://www.instagram.com/p/Cs_dLI0KSia/?hl=sk

    Islam je tam mierny, napríklad alkohol sa tam dá kúpiť všade. V hlavnom meste Bishkeku funguje aj nočný život. „My sme sa do ľudí a krajiny zamilovali, určite sa sem vrátime na nejaký dlhší trek," sľúbila spisovateľka.

    Sovietsky tereňák

    Petra sa pochválila aj zážitkami z plavby po jazere Issyk-Kuľ. „Je to najväčšie horské jazero po Titicaca, v ktorom som si ráno pri sviežich 7 stupňoch aj zaplávala. Sú tu petroglyfy, kresby na kameňoch zo staroveku, ktorých tu majú veľmi veľa. Na túru nás vyviezli starým sovietskym terénnym autom, ktoré dokázalo prejsť po kameňoch a na zrázoch sa tak nakláňalo, že späť sme sa my štyria vybrali radšej peši o polhodinu skôr, no aj tak sme stihli prejsť skoro 13 km, tak pomaly išli," poznamenala so smiechom.

    Pracovné soboty

    Neobyčajné pre Slováka je, že všade sú kone, jazdia na nich už malé deti a pastieri na nich zaháňajú stáda. Videli ľudí zbierať odpadky popri ceste, mávajú tam pracovné soboty, aké boli za socíku aj u nás. Ľudia to robia zadarmo a povinne. Za socíku sme mávali takéto aktivity tiež. „V Biškeku žil roky Alexander Dubček. Jeho rodičia sa sem nasťahovali v rámci pomoci mladému Sovietskemu zväzu, keďže verili komunistickým myšlienkam. Pred 2. svet. vojnou sa vrátili na Slovensko, to mal už A. Dubček 17 rokov," ponúkla trochu histórie.

    Anketa

    Vybrali by ste si za cieľ svojej dovolenky spomínané krajiny?

    • áno91%
    • nie4%
    • možno4%
    • neviem0%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Napokon cestovatelia zo Slovenska zamierili do Uzbekistanu. Nagyovcov očarili krásne mestá. „Prechádzka úzkymi historickými uličkami vás dokonale prenesie späť: dnes sú síce okolo vás možno iné národy a s inými povolaniami, no i tak to tu vibruje neskutočnou atmosférou," spomenula ďalší zážitok.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Krásnym zážitkom i spomienkou bola jazda Nagyovcov na koňoch
      Zdroj: https://www.instagram.com/p/Ctoh2kdqypz/?hl=sk

      Jedinečný výlet

      To, že má Uzbekistan oproti Kirgizstanu bohatšiu históriu, je podľa Bratislavčanov cítiť nielen v množstve pamiatok, ale aj v obchodnom duchu, ktorý sa prejaví nielen v cenách, ale i v jednaní. „Sú jednoducho lepší obchodníci a zároveň vďaka prírodným zdrojom aj bohatšia krajina. Ale zážitok stál jednoznačne za to, i keď tam bolo občas horúco, raz dokonca 41 stupňov," uzavrela spomínanie na dve úžasné krajiny Petra Nagyová-Džerengová.

      Vyjadrite svoj názor v komentároch pod článkom >>>

      Prečítajte si aj: