Návšteva hokejových majstrovstiev sveta nie je lacný špás. Turisti zo vzdialenejších miest musia k vstupenke prirátať aj nocľah. A práve na prenocovaní zarobí nejeden hotelier či majiteľ penziónu, ale aj majitelia domov a bytov, ktorí ich prenajmú fanúšikom. Vyhľadali sme ubytovanie v Bratislave pre dve osoby na dve noci v čase konania šampionátu (od 10. 5. do 12. 5. 2019) na stránke Booking.

Porovnali sme ho s cenami, ktorú ohlasujú zariadenia na týždeň po šampionáte. Rozdiely boli ohromujúce. Pritom už viac ako 80 % ubytovacích kapacít je beznádejne obsadených. „Očakávame vyšší záujem o ubytovanie najmä zo strany zahraničných fanúšikov,“ konštatuje generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák. Podľa neho hotelové izby neobsadzujú iba hokejoví nadšenci.

Bratislavský štadión pred svetovým podujatím rekonštruovali.
Bratislavský štadión pred svetovým podujatím rekonštruovali.
Zdroj: archív

„Viaceré sú rezervované pre potreby hokejových tímov a organizátorov, čím je čiastočne obmedzená kapacita pre fanúšikov, čo spôsobuje zvyšovanie cien,“ vysvetľuje Harbuľák. Ceny dostupných hotelov v Bratislave sa pohybujú od 217 € do 905 €. Rátajte však s tým, že v priemere zaplatíte za izbu pre dve osoby na dve noci až okolo 600 eur. Ak nemáte problém s financiami, môžete si rezervovať apartmán blízko štadióna za 16 263 eur na dve noci!

Slováci sa v základnej skupine predstavia v Košiciach
Slováci sa v základnej skupine predstavia v Košiciach
Zdroj: archív

Športoví nadšenci môžu nájsť nocľah aj pomocou stránky Airbnb. Rovnako takmer vypredané kapacity sú aj v metropole východu v Košiciach. Mesto hlási totiž viac ako 90-percentnú obsadenosť ubytovacích kapacít. A ceny sa rovnako šplhajú do výšin.

Za dve noci v penzióne si pripravte poriadny balík, a to viac ako 900 eur. Ako sa hotelieri nabalia, ukazuje jednoduché porovnanie cien rovnakých izieb na rovnaký počet nocí avšak v inom dátume, už po majstrovstvách. Za dve noci pre dvoch v rovnakom penzióne v Košiciach zaplatíte o viac ako 800 eur menej.

A tento úkaz je viditeľný aj v hlavnom meste. Na rad ešte prídu prenajímatelia bytov, ktorí by mohli využiť svoju šancu dobre si zarobiť. Hoci obe mestá ukazujú takmer úplnú vypredanosť ubytovania, Harbuľák v tom problém nevidí. „Bratislava, Košice a ich okolie disponujú dostatočnými ubytovacími kapacitami,“ uzatvoril.

Záchranou budú stanové mestečká

V ústrety fanúšikom vyšla agentúra organizujúca stanové mestečká. V Košiciach budú dve – pri Kúpalisku ryba Anička a pri Hotelovej akadémii na Južnej triede. „Areál bude oplotený a strážený, bude tam občerstvenie, záchranná služba a hasiči,“ vysvetlil konateľ agentúry Daniel. Ceny budú od 39 € za dvojlôžkový stan na noc. V Bratislave sa taktiež ráta s touto možnosťou.

Bratislava: Cena luxusného apartmánu vzrástla až o 842 eur!
Bratislava: Cena luxusného apartmánu vzrástla až o 842 eur!
Zdroj: archív
Košice: Košičania v porovnaní s Bratislavou zvýšili ceny miernejšie.
Košice: Košičania v porovnaní s Bratislavou zvýšili ceny miernejšie.
Zdroj: archív