Návšteva hokejových majstrovstiev sveta nie je lacný špás. Turisti zo vzdialenejších miest musia k vstupenke prirátať aj nocľah. A práve na prenocovaní zarobí nejeden hotelier či majiteľ penziónu, ale aj majitelia domov a bytov, ktorí ich prenajmú fanúšikom. Vyhľadali sme ubytovanie v Bratislave pre dve osoby na dve noci v čase konania šampionátu (od 10. 5. do 12. 5. 2019) na stránke Booking.

Porovnali sme ho s cenami, ktorú ohlasujú zariadenia na týždeň po šampionáte. Rozdiely boli ohromujúce. Pritom už viac ako 80 % ubytovacích kapacít je beznádejne obsadených. „Očakávame vyšší záujem o ubytovanie najmä zo strany zahraničných fanúšikov,“ konštatuje generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák. Podľa neho hotelové izby neobsadzujú iba hokejoví nadšenci.

Bratislavský štadión pred svetovým podujatím rekonštruovali.
Bratislavský štadión pred svetovým podujatím rekonštruovali.
archív

„Viaceré sú rezervované pre potreby hokejových tímov a organizátorov, čím je čiastočne obmedzená kapacita pre fanúšikov, čo spôsobuje zvyšovanie cien,“ vysvetľuje Harbuľák. Ceny dostupných hotelov v Bratislave sa pohybujú od 217 € do 905 €. Rátajte však s tým, že v priemere zaplatíte za izbu pre dve osoby na dve noci až okolo 600 eur. Ak nemáte problém s financiami, môžete si rezervovať apartmán blízko štadióna za 16 263 eur na dve noci!

Slováci sa v základnej skupine predstavia v Košiciach
Slováci sa v základnej skupine predstavia v Košiciach
archív

Športoví nadšenci môžu nájsť nocľah aj pomocou stránky Airbnb. Rovnako takmer vypredané kapacity sú aj v metropole východu v Košiciach. Mesto hlási totiž viac ako 90-percentnú obsadenosť ubytovacích kapacít. A ceny sa rovnako šplhajú do výšin.

Za dve noci v penzióne si pripravte poriadny balík, a to viac ako 900 eur. Ako sa hotelieri nabalia, ukazuje jednoduché porovnanie cien rovnakých izieb na rovnaký počet nocí avšak v inom dátume, už po majstrovstvách. Za dve noci pre dvoch v rovnakom penzióne v Košiciach zaplatíte o viac ako 800 eur menej.

A tento úkaz je viditeľný aj v hlavnom meste. Na rad ešte prídu prenajímatelia bytov, ktorí by mohli využiť svoju šancu dobre si zarobiť. Hoci obe mestá ukazujú takmer úplnú vypredanosť ubytovania, Harbuľák v tom problém nevidí. „Bratislava, Košice a ich okolie disponujú dostatočnými ubytovacími kapacitami,“ uzatvoril.

Záchranou budú stanové mestečká

V ústrety fanúšikom vyšla agentúra organizujúca stanové mestečká. V Košiciach budú dve – pri Kúpalisku ryba Anička a pri Hotelovej akadémii na Južnej triede. „Areál bude oplotený a strážený, bude tam občerstvenie, záchranná služba a hasiči,“ vysvetlil konateľ agentúry Daniel. Ceny budú od 39 € za dvojlôžkový stan na noc. V Bratislave sa taktiež ráta s touto možnosťou.

Bratislava: Cena luxusného apartmánu vzrástla až o 842 eur!
Bratislava: Cena luxusného apartmánu vzrástla až o 842 eur!
archív
Košice: Košičania v porovnaní s Bratislavou zvýšili ceny miernejšie.
Košice: Košičania v porovnaní s Bratislavou zvýšili ceny miernejšie.
archív