Reklama

Deväťdesiatnička Mária Kráľovičová: Môj recept na mladosť

Napriek úctyhodnému veku je Mária Kráľovičová v úžasnej forme.

Zdroj: archív

Reklama

Dievčine zo záhoráckej dediny Čáry tak učarovalo herectvo, že šla tvrdo za svojím snom. A dokázala to! Stala sa hviezdou, žiarila v divadle, vo filme aj v televízii. Vlastne žiari stále. Pretože hoci má Mária Kráľovičová práve dnes 90 rokov, kondíciu, energiu a radosť zo života jej môžu závidieť aj ľudia vo veku jej pravnukov. Takže, živio, Marína!

Mária Kráľovičová pochádza z veľkej prostej rodiny. Mala tri sestry a brata. V dedine Čáry pri Senici žili skromne. Herečka neskôr hovorila, že ich v jednej izbe bolo aj osem a vtedy snívala, že raz bude mať spálňu sama. Keď sa rozhodla pre herectvo, najprv jej v tom rodičia bránili. Potom pred tvrdohlavou dcérou kapitulovali. Uspela v konkurze a ako osemnásťročná začala hrať v Komornom divadle v Martine.

Za dva roky vytvorila 14 postáv a hneď v prvej sezóne získala prestížne ocenenie. Na Divadelnej žatve v Prahe sa stala Talentom roka za postavu Aničky v Tajovského Ženskom zákone. Čo je zaujímavé: o päťdesiat rokov neskôr vytvorila v tej istej hre prepísanej pre SND do záhoráckeho dialektu nezabudnuteľnú Doru Chomútsku. Herectvo študovala až v rokoch 1947 - 1950 na Štátnom konzervatóriu v Bratislave.

A už 1. januára 1948 sa stala členkou Slovenského národného divadla, kde pôsobí 72. sezónu. Pre jej chorobu či iné problémy nemuseli zrušiť ani jedno predstavenie! Premiéru v SND mala po boku Andreja Bagara v marci 1948. Hrala Agnesu v Molièrovej Škole žien. Skutočnou hviezdou sa stala v novembri 1948, keď ju Jozef Budský obsadil do zdramatizovanej Sládkovičovej Maríny.

Táto úloha jej dala poetické meno, ktorým ju dodnes nazývajú, a predurčila jej recitátorskú dráhu. Herečka patrila k najčastejšie obsadzovaným. Stvárnila romantické i charakterové roly. Odohrala vyše štyristo divadelných, filmových a televíznych postáv, dvakrát toľko ich nahovorila v rozhlase. Boli to vychytené úlohy: Shakespearova Júlia a Ofélia, Hviezdoslavova Salome, Schillerova Amália, Brechtova Virginia, Čechovova Sára aj Ranevská, Maggie-Marilyn Arthura Millera, Ivaskiewiczova George Sandová či Cousteuaova Ona a Edith Piafová. Jej talent a pracovitosť si cenia aj divadelní šéfovia.

K osemdesiatinám jej venovalo SND hru S mamou Táne Kusej. K osemdesiatpäťke dostala hlavnú úlohu v hre oscarového dramatika Richarda Harwooda Kvarteto. V roku 2013 sa vydala na rozlúčkové turné po Slovensku s komédiou Marca Camolettiho Kto zhasol svetlo a detektívkou Ryba v trojke. Naďalej ju však môžete vidieť aj na doskách SND. Energie má viac ako mnohí mladí. Jej optimizmus a dobrá nálada sú nákazlivé.

A vekom sa netrápi: rozumie si s oveľa mladšími kolegami a aj pre jej vnúčatá je Marína. Dlhovekosť a kondíciu má v génoch. Ako prezradila, jej starenka zomrela ako 91-ročná, mama sa dožila 92 a otec 84 rokov. Aj jej súrodenci sa dožili vysokého veku. „Myslím si, že keď som zo Záhoria, tak to bude z toho zelá!“ prezradila herečka recept na dlhý život.

Je známa i dokonalou figúrou. Rozhodne to však nie je zásluha zdravej stravy a cvičenia! Akurát sa vraj neprepcháva. „Lebo ja jem, nežeriem! Najradšej mám oškvarkovú masť!“ prezradila nám svojho času Kráľovičová. A keď je najhoršie, vyberie sa do kúpeľov v Piešťanoch. „Strávila som tam už 49. leto, tak preto som ešte tu,“ tvrdí herečka.

Herečkine prvenstvá

  • Je prvou slovenskou televíznou herečkou: v roku 1957 sa ako prvá objavila s Elom Romančíkom v inscenácii Dovidenia, Luciene v réžii Jána Roháča.
  • Je prvou recitátorkou, ktorá slovenskú poéziu prezentovala na troch kontinentoch: už v roku 1958 na Expo v Bruseli, neskôr v Montreale, Havane, Hanoji, Jeruzaleme.
  • Od roku 2006 je prvou ženou - richtárkou Spolku Záhorákov.