Narodila sa v Banskej Bystrici 11. marca 1958 ako Deana Horváthová. Vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 1981 získala angažmán v Slovenskom národnom divadle, kde pôsobila dvanásť sezón. Stvárnila dvadsať výrazných postáv, napríklad Lady Anne v dráme Richard III., Hildu v hre Pani z mora či Sofiu v Útrapách z rozumu. Kritika ocenila jej výkon v dráme Nedeľa pre bolesť ako stvorená, kde si zahrala úlohu schizofreničky Sophie. Umelkyňa sa predstavila aj v desiatke televíznych filmov a v seriáloch.

Viac i menej známych fotografií nájdete TU ►►►

Osudový muž

Život herečky významne ovplyvnilo stretnutie s rodákom z Kojšova, režisérom Jurajom Jakubiskom, za ktorého sa v roku 1985 vydala a spolu sa stali rodičmi ich jediného syna Jorika. Deana sa zákonite začala objavovať aj v niektorých filmoch svojho manžela. Ako Želmíra zažiarila vo filme Sedím na konári a je mi dobre (1989), neskôr ako Nona vo filme Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý či ako Verona v Nejasnej správe o konci sveta, ale aj v historickom veľkofilme Bathory - v príbehu o krvavej Čachtickej pani.

Anketa
Obdivovali ste herecké umenie Deany Horváthovej?

Nový domov

Pár sa neskôr usadil v Prahe, kde Deana v rokoch 1993 - 1994 pôsobila v Divadle Bez zábradlí. Juraj Jakubisko vždy s obľubou hovoril, že jeho žena obetovala svoju vynikajúco naštartovanú hereckú a divadelnú kariéru tej jeho a presedlala na prácu filmovej producentky, v ktorej sa jej rovnako darilo. Založila spoločnosť Jakubisko film, ktorá produkovala napríklad filmy Nejasná správa o konci sveta, básnickú baladu Kytice (2000), film Post Coitum (2004) v hlavnej úlohe s talianskym hercom Francom Nerom i veľkofilm Bathory (2008).

Čítajte TU, ako sa osud zahral s Deanou ►►►