„Od polovice septembra začíname s asanačnými prácami na budove Apolla 1. Proces asanácie bude mať niekoľko fáz,“ informuje HB Reavis. Konkrétne má ísť o tri fázy, prípravnú a čistiacu, búraciu a treťou je fáza recyklačná.

„Prípravné a čistiace práce, ako aj počiatočné búracie práce, sa budú až do konca roka odohrávať najmä v interiéri budovy. Veríme, že ich vplyv nebudete nijako pociťovať,“uviedlo HB Reavis.

Začne sa s vnútorným vypratávaním objektu. Vyvezú sa výťahy, klimatizácia, kotle, zdravotechnika, podlahy, izolácie, sadrokartónové priečky. „Samozrejmosťou je recyklácia všetkých možných materiálov. Dokonca sme niektoré veci už stihli poskytnúť OZ Cvernovka, ktorým sme zo starého Apolla odovzdali napr. dvere, zárubne či serverové reky,“informujú.

Ilustračný záber bratislavského Apollo Busines Centra 1, ktoré je od roku 2015 vysťahované z dôvodu nebezpečného narušenia statiky a čaká na zbúranie.
Ilustračný záber bratislavského Apollo Busines Centra 1, ktoré je od roku 2015 vysťahované z dôvodu nebezpečného narušenia statiky a čaká na zbúranie.
Zdroj: Matej Kalina

So samotným rozoberaním hlavnej časti skeletu budovy sa začne až po novom roku, kedy pravdepodobne dôjde aj k obmedzeniam na okolitých komunikáciach.

 „Predpokladaný termín ukončenia búracích prác očakávame v priebehu budúceho roka,“informoval developer. Na jeho mieste na Prievozskej ulici v Bratislave chce vybudovať Nové Apollo.

Budovu zatvorili v roku 2015 pre závažné problémy so statikou. Medializované informácie v tom čase hovorili o preťažení budovy na viacerých miestach o 50 percent, na jednom mieste až o 250 percent. Developer pôvodne uvažoval, že po stavebných úpravách otvorí už začiatkom roka 2016. Odborné posudky však preukázali závažné poškodenie statiky a odporučili budovu zbúrať. Vysťahovať sa museli firmy, obchody aj ministerstvo.