Spoznávať krajiny tretieho sveta Petra lákalo už od prvej návštevy východného sveta. Nikdy však netušil, že sa to prehĺbi až v takúto vášeň. Dobrodružné cestovanie, ktorého zmyslom je najmä poznávať iné kultúry, ho totiž drží už 12 rokov. Jeho záľuba sa mu však z časti stala aj živobytím - niečo málo si privyrobí písaním blogov či prednáškami, a tak môže spojiť príjemné s užitočným. Priznáva však, že ak by nebol živnostník, takýto životný štýl by si zrejme dovoliť nemohol. Keď sa už totiž rozhodne vybrať na cestu,  je to aspoň na tie dva týždne. Zatiaľ si už stihol pochodiť krajiny ako Palestínu, Irak, Somálsko, Keňu, Egypt či Irán, z ktorého má v poslednej dobe čoraz viac ľudí strach.

 

Svojimi skúsenosťami chce odbúrať stereotypné názory ľudí. ,,Mnohí majú Irán zafixovaný ako nebezpečnú krajinu, ktorá okrem teroristických útokov a násilia neponúka nič iné. Pravdou však je, že je to nádherná krajina s naozaj neuveriteľnými pamiatkami a prírodnou scenériou, '' začína svoje rozprávanie cestovateľ. Na Iráne ho však okrem toho zaujala aj štedrosť ľudí, ktorí sa nemajú problém prihovoriť cudzincovi. ,,Zastavovali ma takmer na každom kroku. Pýtali sa ma na to, ako sa mám, odkiaľ som, viedli sme dlhé rozhovory,'' opisuje svoju skúsenosť. ,,Ľudia ma volali k sebe domov, pohostili ma. Necítil som sa nebezpečne, práve naopak,'' spomína. 

Peter vyhľadáva cesty do nebezpečných krajín.
Zdroj: archív P. G.

V Iráne je totiž prísne zakázané konzumovať alkohol a drogy a ak by vám na ich konzumáciu prišli, skončili by ste bez milosti vo väzení. Obyvatelia sú totiž prísne kontrolovaní tajnou službou. Niektorým ľuďom však takýto systém bezpečia vyhovuje. ,,Nemal som žiaden problém prechádzať sa večer po Iráne. Dám ruku do ohňa za to, že Obchodná ulica v Bratislave je nebezpečnejšia,'' vraví Peter. Pred návštevou tejto krajiny je však potrebné naštudovať si, v akej časti sa môžete pohybovať a ak ste žena aj to, kde môžete vstúpiť. Niektoré podniky sa totiž stále vymedzujú voči nežnému pohlaviu. Samozrejmosťou je aj hidžáb, ktorý zakrýva vlasy. 

Podľa jeho slov je však Irán krajinou, ktorú sa oplatí vidieť. Okrem rozdielnej kultúry a veľkej štedrosti, ktorú na Slovensku zrejme nezažijete, je totiž Irán aj veľmi lacný. Ak sa chcete najesť v dobrej reštaurácií  s obsluhou, za večer nezaplatíte viac než 10 eur. Prístupné sú aj luxusné hotely, v ktorých prespíte už za pár drobných. ,,Na dva týždne človeku postačí približne 400 eur. Najete sa tam naozaj kráľovsky. Za výdatný obed som platil približne 2 eurá a jedlo bolo naozaj vynikajúce,'' hovorí cestovateľ. Letenky do tejto destinácie sú tiež pomerne lacné, a tak každému odporúča, aby túto krajinu navštívil. ,,Irán je jedinou krajinou, pri ktorej si nemôžem spomenúť ani len na jednu nepríjemnú skúsenosť, ktorá by ma vyviedla z miery,'' dodáva. 

VIAC FOTO NÁJDETE V GALÉRII

Mohlo by vás zaujímať: