Dopravný podnik Bratislava (DPB) obnoví v júli premávku električiek cez tunel a po nábreží. Zmeny sa tak dotknú električkových liniek 4 a 9.

Presný dátum zatiaľ nie je známy. TASR o tom informoval vedúci odboru marketingu a komunikácie DPB Matej Michlík.

"Vozidlá budú medzi linkami 'prejazdovať', čo je systém, ktorý Bratislavčania už poznajú z minulých rokov. Zmena z linky 4 na linku 9 i naopak sa udeje pred zastávkou Chatam Sófer, na ktorú už prídu so zmeneným označením," uviedol Michlík. 

To znamená, že linka číslo 4 sa po odchode zo zastávky Most SNP zmení na linku číslo 9 a bude pokračovať do Ružinova. Obdobne sa linka číslo 9 po odchode zo zastávky Kapucínska zmení na linku číslo 4 a bude pokračovať na ŽST Nové Mesto, respektíve každý druhý spoj na Zlaté piesky.

Linka číslo 4 tak bude premávať z konečných zastávok Zlaté piesky a ŽST Nové Mesto cez Vajnorskú, Krížnu a Špitálsku. V smere k tunelu (zastávka Chatam Sófer) pôjde cez Jesenského a Mostovú ulicu, v smere od tunela cez Vajanského nábrežie a Šafárikovo námestie. Linka číslo 9 bude premávať obojsmerne z Ružinova cez Blumentál, Obchodnú a Kapucínsku.

Zmeny názvov zastávok

Dopravný podnik Bratislava mení od 1. júla aj názvy niektorých zastávok mestskej hromadnej dopravy, väčšina z nich je v oblasti Devína. Dopravný podnik tak robí na základe novej metodiky označovania zastávok, ktorá bola schválená na jar. Cieľom je postupne reformovať názvy zastávok, aby boli jednoduchšie, jednoznačnejšie a ľahšie zapamätateľné.

"Pri viacerých názvoch dôjde k ich spresneniu, či už podľa novovzniknutých ulíc, ktoré v čase zriadenia zastávky neexistovali, alebo podľa historických názvov lokalít, ktoré boli identifikované z historických máp,"skonštatoval Matej Michlík s tým, že komerčné názvy zastávok budú považované za prémiovú službu. Poskytované budú len v prípade pokrytia všetkých nákladov na premenovanie a úhrady adekvátneho nájomného, ktoré sa bude odvíjať od dôležitosti zastávky.

  • Zastávka Devín, Svätopluk sa zmení na Hrad Devín, zastávka Devín, škola na Slovanské nábrežie.
  • Zastávka Morava I bude niesť nový názor Pod Devínskou Kobylou a zastávka Morava II bude zmenená na Morava.
  • Zastávka Štrbská, Hrad Devín sa vráti k pôvodnému názvu Štrbská.
  • Pri doterajšej zastávke Námestie sv. Cyrila a Metoda pôjde o skrátenie názvu na Cyril a Metod.
  • Zastávka Ivanská cesta bude mať nový názov Planét, keďže sa nachádza v blízkosti ulice Planét.
  • Zastávka Stará Ivanská sa zmení na Na križovatkách.
  • Zastávka Molecova zmení názov podľa nového prestupného uzla, ktorý by mal byť sprevádzkovaný na jeseň a ponesie názov Riviéra.
  • Pri ďalších troch zastávkach bude odstránený komerčný názov: zastávka Slovanet sa zmení na Líščie nivy a zastávky Trávna, Drevona a Záhumenice, Drevona budú len Trávna a Záhumenice.