Bratislavskí poslanci varujú: Hlavné mesto môže prísť o turistov!
25. 11. 2015, 15:49

Zdroj: ilustračná, Plus JEDEN DEŇ/Július Dubravay
Dvaja miestni poslanci Bratislavy zareagovali na chystané nariadenie Starého Mesta, ktoré má obmedziť otváracie hodiny podnikov v centre. Bratislava podľa nich môže prísť o turistov, ktorí prinášajú mestu peniaze. Starosta sa po diskusii s majiteľmi rozhodol pre zmenu v plánoch.
Možnosť straty turistu v centre Bratislavy je podľa členov komisie pre cestovný ruch a medzinárodnú spoluprácu a mestských poslancov Soni Svoreňovej a Tomáša Korčeka alarmujúca. Môže za to návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorý upravuje otváracie hodiny podnikom v centre Bratislavy. Do praxe ho chce zaviesť mestská časť Staré Mesto. Prevádzkarom sa chystá tiež na základe zverejnených návrhov nariadení zvýšiť miestne dane za užívanie verejného priestranstva, dvojnásobok zaplatia za sedenia na terasách.
Nočný život v Bratislave
Podľa Svoreňovej, predsedníčky komisie pre cestovných ruch a medzinárodnú spoluprácu, to, čo priťahuje turistov do Bratislavy, je práve nočný život. "To je jedna dôležitá línia, ktorou chceme oslovovať mladého turistu, aby cez deň navštívil galérie, múzeá či divadlo a zároveň večer si šiel posedieť pri hudbe, víne, či zatancovať," vysvetlila poslankyňa.
Kultúrny život v Bratislave je podľa nej prítomný a znamená konkurenčnú výhodu v porovnaní s okolitými mestami. Ak by hlavné mesto o turistov prišlo, pocítila by to aj mestská kasa. "Vybratá daň z ubytovania tvorí ročne asi 2,8 milióna eur v mestskom rozpočte," podotkla Svoreňová.
Nešťastný spôsob
Poslanec Korček uviedol, že je za to, aby sa prevádzkové hodiny podnikov regulovali, ale musí to byť spravené právne relevantným spôsobom. "To, čo navrhuje Staré Mesto, je veľmi nešťastný spôsob. Rozdelenie na určité zóny podľa môjho názoru nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení, nakoľko zavádza nerovnaké podmienky pre druhovo rovnakých podnikateľov," skonštatoval. Ako ďalej povedal, takýmto spôsobom chceli upraviť prevádzkové hodiny podnikom v Dunajskej Strede, no prokuratúra toto VZN napadla.
Diskutabilný je podľa Svoreňovej i návrh VZN, týkajúci sa poplatkov za terasy či zabratie verejného priestranstva. Ako konštatovala, už teraz je daň za zabratie verejného priestranstva jedno euro na deň za štvorcový meter, v susednej Viedni je to 0,23 eura. Schválenie tohto VZN môže mať podľa jej slov opačný efekt, ako sa od neho očakáva. Vysvetľuje to tým, že podnikatelia, ktorí už teraz majú veľké terasy a prevádzkujú reštaurácie s premrštenými cenami, si budú môcť dovoliť terasy aj po zdvojnásobení poplatku. "Kto si to nebude môcť dovoliť, sú malé kaviarničky i bary, ktoré robia to centrum autentickým," priblížila Svoreňová.
Pri navrhovanom VZN o poplatku za vjazd do pešej zóny tvrdí, že ak sa schváli v takejto podobe, spoločnostiam, prevádzkujúcim v centre mesta turistické vyhliadkové vozidlá, by mohla cena stúpnuť o 70 percent.
Starosta návrh odkladá
O úprave otváracích hodín v prevádzkach v bratislavskom Starom Meste či dvojnásobnom zvýšení dane pre letné terasy nateraz staromestskí poslanci rozhodovať nebudú. V úvode stredajšej verejnej diskusie starosta Radoslav Števčík oznámil, že návrh nariadenia na úpravu otváracích hodín v decembri na rokovanie staromestského zastupiteľstva nepredloží a počká s tým až po parlamentných voľbách. Nové nariadenie sa podľa neho pred voľbami stalo politickou témou. Nateraz odkladá aj zvyšovanie poplatku za letné terasy.
Búrlivé reakcie
Navrhované zmeny otváracích hodín a dvojnásobné zvýšenie poplatku za letné terasy vyvolali veľké vášne. Kým majitelia barov a kaviarní bojujú za svoje podnikanie, obyvatelia žijúci v okolí nočných podnikov žiadajú v noci ticho a pokoj. „Ak by sme mali mať otvorené len do polnoci, môžeme zavrieť. Tento Váš zásah do otváracích hodín nás položí,“ vyčítal starostovi jeden z prevádzkovateľov, ktorý má podnik na Michalskej ulici. Prevádzkovatelia starostovi vyčítajú, že jeho návrh na úpravu otváracích hodín by mohol byť pre niektorých podnikateľov likvidačný. Podnikatelia sa zhodujú napríklad v tom, že podmienky, ktoré chce Staré Mesto stanoviť, sú diskriminačné. Prekáža im, že tieto podmienky sú rozdielne pre prevádzky s rovnakou podnikateľskou činnosťou, pritom sú vzdialené len niekoľko metrov od seba.
Podľa prevádzkarov obmedzenie otváracích hodín sa dotkne aj turizmu a Bratislavu pripraví o konkurenčnú výhodu oproti okolitým hlavným mestám, napríklad Viedni či Budapešti. Svoje pripomienky podnikatelia spísali v spoločnej výzve adresovanej vedeniu Starého Mesta, ktorú starostovi Števčíkovi odovzdali na stredajšej diskusii.
Rezidenti sa sťažujú na hluk
Na druhej strane stoja obyvatelia bytov v okolí nočných podnikov. Po nociach ich obťažuje hlasná hudba, podľa jednej z miestnych občianok však s prosbami o jej stíšenie chodia za prevádzkarmi podnikov márne. „Treba upraviť otváracie hodiny a prinútiť podniky pracovať tak, aby sme neboli súčasťou parketového diania. Žijú tu deti, starí ľudia, pracujúci,“ apelovala na vedenie Starého Mesta jedna zo starších obyvateliek Starého Mesta.
Rozpor so zákonom
Vedenie Starého Mesta vysvetľuje pripravované zmeny tým, že súčasné platné nariadenie o prevádzkových hodinách je podľa rozsudkov okresného i krajského súdu v rozpore so zákonom. V súčasnosti mestská časť totiž posudzuje žiadosti podnikateľov individuálne, to však namietajú súdy. Ak súdy nakoniec rozhodnú súčasne nariadenie zrušiť, podľa vedenia Starého Mesta budú musieť všetky prevádzky bez výnimky zatvárať o desiatej večer. „Tomu sme chceli predísť a chceli sme nastaviť jednotné pravidlá. Tím pracovníkov úradu pripravil návrh, ktorý vychádza zo súčasného stavu. Chceme predísť tomu, aby rozhodoval starosta individuálne, chceme stanoviť jasné pravidlá pre všetkých aj do budúcnosti,“ vysvetľoval starosta Števčík vyše stovke ľudí na verejnej diskusii.
Prevádzkovatelia nakoniec pripustili, že by sa istým zmenám nebránili, no odmietajú ich diktát. Starostovi totiž vyčítali, že s nimi o pripravovaných zmenách otváracích hodín ani o zdvojnásobení dane za letné terasy vopred nehovoril. Števčík preto prítomným prisľúbil, že vytvorí pracovnú skupinu a o návrhoch budú ďalej rokovať.