Aktualizácia

Lietadlo Boeing, ktoré prevážalo zdravotnícke pomôcky pre Čínu sprostredkované od slovenských firiem, ktoré tam pôsobia, odletelo dnes (7.2.) pred 17. hodinou popoludní. Túto informáciu uviedol portál tvnoviny.sk.

Lietadlo z Číny pristálo v Bratislave

Lietadlo Boeing 747-400, ktoré priletelo z čínskeho Šanghaja, pristálo krátko po 7-mej hodine na bratislavskom letisku. "Po povinnej prestávke posádky a naložení nákladu je odlet späť do Číny plánovaný v rovnaký deň," informovalo ministerstvo včera na sociálnej sieti.

Podľa prvotných informácií malo lietadlo prevziať humanitárnu pomoc pre Čínu, čo pre médiá potvrdil aj samotný premiér Peter Pellegrini. Podľa najnovších informácií však ide o komerčný let, ktorý má pod palcom slovenský podnikateľ. Pre Čínu síce z bratislavského letiska prepraví rúška na tvár, ochranné rukavice a okuliare na pomoc s bojom proti koronavírusu, avšak Čína za tieto pomôcky musí zaplatiť 3 milióny eur.

O povolení na prílet rokovalo ministersto dopravy ešte v stredu. Posádka lietadla musí absolvovať povinnú prestávku na to, aby mohla pokračovať v lete do Číny. "Ak posádka bude súhlasiť, že prenocuje a ten povinný oddych absolvuje priamo vo svojom lietadle, tak povolenie na pristátie dostanú,"informoval premiér Peter Pellegrini.

Lietadlo Boeing 747-400 Freighter čínskej leteckej spoločnosti Suparna Airlines pristálo v Bratislave, aby naložilo rúška a kombinézy, ktoré skúpili slovenskí podnikatelia.
Lietadlo Boeing 747-400 Freighter čínskej leteckej spoločnosti Suparna Airlines pristálo v Bratislave, aby naložilo rúška a kombinézy, ktoré skúpili slovenskí podnikatelia.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

 

V najbližších hodinách doň za prísnych bezpečnostných podmienok presunú pomoc v súvislosti s koronavírusom. Pri lietadle sa nachádza aj polícia. Ľudia, ktorí vstupujú do bezprostrednej blízkosti lietadla, sú oblečení v bielych ochranných oblekoch.

Pilot môže počas pobytu na Slovensku opustiť palubu lietadla kvôli kontrole tovaru a stavu lietadla. Počas nasledujúcich niekoľko hodín budú pracovníci letiska nakladať niekoľko desiatok paliet s tovarom pre Čínu. Lietadlo by malo Slovensko opustiť okolo 15-tej hodiny. "Rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR používajú zamestnanci letiska pri kontakte s posádkou letu osobné ochranné pracovné prostriedky a posádka letu zotrváva v priestoroch lietadla, okrem prípadu spojeného s predletovou prípravou a naložením nákladu," informovala hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.