Reklama

16 SUPER TIPOV na posledný prázdninový týždeň: Tieto miesta musíte vidieť!

Okolie Dunajca je nádherné. Môžete ho spoznať na pešej túre, na bicykli, ale aj z plte.

Zdroj: Július Dubravay

Reklama

To teda rýchlo ubehlo! Už ostáva iba pár dní a hlavné obdobie dovoleniek a školských prázdnin sa končí. Na výlety ostáva posledný týždeň. Tak ho využite a spoznajte zaujímavé miesta, ktorých máme na Slovensku hromadu. Ponúkame vám aspoň šestnásť z nich. Sú to historické a technické pamiatky, prírodné zaujímavosti, aj niečo pre milovníkov zvierat.

1. Prezidentský palác (Grasalkovičov palác) v Bratislave

Rokoková stavba z roku 1760 priamo v centre Bratislavy. Palác dal postaviť chorvátsky gróf, advokát a neskôr predseda Uhorskej kráľovskej komory Anton Grasalkovič (Grassalkovich) podľa návrhov architekta A. Mayerhofera. Súčasťou paláca je aj rozsiahla záhrada vo francúzskom štýle. Je tu pomník skladateľa Johanna Nepomuka Hummela, kópia sochy Márie Terézie a fontána Mladosť od sochára Tibora Bártfaya. Dnes je to sídlo slovenského prezidenta. V aleji prezidentov každá hlava štátu počas návštevy Slovenska zasadí mladý dub.

Zdroj: archív

1. Prezidentský palác (Grasalkovičov palác) v Bratislave

2. Kukuričné bludisko Vlčkovce

Má rozlohu 2,5 ha a trasa meria 1,9 km. Po bludisku sú pre deti rozmiestnené tabuľky s hádankami. Okrem bludiska na vás čaká jazda traktorom (len v niektoré dni), hádzanie kruhmi na stĺpiky, hod loptou do terča, pyramída z balíkov slamy, ohnisko na opekanie.

  • Vstupné: deti do 3 rokov zdarma, deti od 3 – 17 r. 2 €, dospelí 2,50 €

Zdroj: archív

2. Kukuričné bludisko Vlčkovce

3. Kaštieľ Pustý Chotár, Beladice

Nachádza sa pár kilometrov za Nitrou, v časti obce Beladice - Pustý Chotár. Neoklasicistický kaštieľ je v rozľahlom parku. Kaštieľ dala vybudovať rodina Jesenských okolo roku 1820. V centre dispozície kaštieľa je neoklasicistické hlavné vstupné schodište s kovaným zábradlím od viedenského umeleckého zámočníka J. Wagnera a s ornamentálnymi štukami na strope. Zachoval sa fajansový krb v podobe pseudorenesančného príborníka z 90-tych rokov 19. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná hlavného vstupu a pôvodný drevený strop v jednom zo salónikov na poschodí kaštieľa.

Zdroj: archív

3. Kaštieľ Pustý Chotár, Beladice

4. Socha Krista v Kline

Najvyššia socha Krista u nás je v oravskej dedine Klin. Ide o vernú kópiu slávnej sochy v brazílskom Rio de Janeiro. Je vysoká 10 metrov a ruky rozprestiera na šírku 7 metrov. Oproti nej je socha pápeža Jána Pavla II. Spod jej nôh je pekný výhľad na obec Klin, ale aj na Oravskú priehradu, Námestovo, Vavrečku, Suchú Horu a Roháče. Pri dobrom počasí vidíte aj poľské Zakopané.

Zdroj: archív

4. Socha Krista v Kline

5. Zveropark

Zveropark v Revištskom Podzámčí pri Žarnovici je miesto, kde je príroda krásna ako z rozprávky, kde žijú zaujímavé zvieratá, kde je zurčiaci vodopád, jazero plné rýb a lúke ako stvorenej pre piknik. Na ploche približne 21 ha žije viac ako 30 druhov zvierat. Hlavnou dominantou sú losy.

  • Vstupné: dospelí 5 eur, deti 3 eurá.

Zdroj: archív

5. Zveropark

6. Sysle na Muránskej planine

V lokalite Biele vody na Muránskej planine žijú početné syslie kolónie. Počet týchto roztomilých hlodavcov už prekročil tisícku. Už zistili, že ľudia pre ne nie sú hrozbou, takže si od nich pokojne berú jedlo. Sysľom pasienkovým chutia jablká, suchý chlieb, sladké piškóty. Môžete si kúpiť aj balíčky slnečnicových semienok a tými sysle nakŕmiť. Výťažok z predaja ide na ďalšie udržiavanie lokality.

Zdroj: archív

6. Sysle na Muránskej planine

7. Zádielska tiesňava - slovenský Grand canyon

Nachádza sa vo východnej časti Slovenského krasu pri obci Zádiel. Vytvoril ju Chotárny potok (Blatnica), ktorý vytvára malé vodopády a kaskády. Zádielska dolina je dlhá asi 3 kilometre, hlboká 300 m a jej šírka nedosahuje miestami ani 10 metrov. Skrýva 120 jaskýň. Je tu i Zádielske hradisko, jedno z najväčších a najstarších pravekých hradísk na Slovensku.

Zdroj: archív

7. Zádielska tiesňava - slovenský Grand canyon

8. Gemerské spojky

Aby spojili železničné trate v Muránskej a Štítnickej doline vznikli takzvané Gemerské spojky. Postavené boli iba dva viadukty a tunel, trať nikdy nedokončili. Dnes tadiaľ vedie náučný chodník. Je tu mohutný 120 metrov dlhý železobetónový viadukt pri Mníšanoch, za ktorým je ešte priechodný 400 metrový tunel, aj viac ako dvojkilometrový Slavošovský tunel.

Zdroj: archív

8. Gemerské spojky

9. Železnica Červená skala - Margecany

Železničný úsek, ktorý má dĺžku 95 km, je považovaný za najkrajší na Slovensku. Postavili ho ako poslednú časť tzv. stredoslovenskej transverzály, ktorá mala spojiť košicko-bohumínskú železnicu s pohronskou železnicou. Jednokoľajová trať je zaujímavá dvoma viaduktmi a mnohými tunelmi. Najznámejší je celosvetový technický unikát, 1 240 metrov dlhý špirálovitý Telgártsky tunel. Trať prechádza Slovenským rajom, Volovskými vrchmi, Čiernou horou, okolo Ružinskej priehrady, Muránskou planiou, Stratenskou dolinou, dolinou Hnilca a okolo vodnej nádrže Palcmanská Maša.

Zdroj: archív

9. Železnica Červená skala - Margecany

10. Vojenské bunkre pri obci Slanská Huta

V rokoch 1937-1938 tu bolo postavených okolo 55 ľahkých vojenských opevnení zo železno-betónovej konštrukcie. Ich úlohou bolo zabrániť možnému prieniku maďarských vojsk na československé územie. Dodnes sa zachovalo okolo 20 bunkrov, priamo v obci Slanská Huta a z oboch strán zelenej turistickej značky v smere na Izru.

Zdroj: archív

10. Vojenské bunkre pri obci Slanská Huta

11. Kaštieľ a park v Hodkovciach

Ležia v južnej časti obce Hodkovce, v peknom prostredí travertínových útvarov s výhľadom na Spišský hrad, ku ktorému vedie od kaštieľa turistický chodník. Ide o park so zachovanými chodníkmi, vodným systémom s jazierkami, drobnou parkovou architektúrou. Najstaršie stromy dosahujú priemery kmeňov 0,6 - 0,9 m. Súčasťou parku je aj ovocný sad. Je tu i kaplnka a rodinný cintorín Csákyovcov.

Zdroj: archív

11. Kaštieľ a park v Hodkovciach

12. Jazero Beňatina

Tyrkysové jazierko sa nachádza v okrese Sobrance, medzi dedinami Beňatina a Inovce. Vzniklo v bývalom kameňolome, kde sa našla skamenelina 5 metrov dlhej ryby. Scenériou pripomína Plitvické jazerá.

Zdroj: archív

12. Jazero Beňatina

13. Hájske vodopády

Hájske vodopády, nazývané aj Vodopády Hlboký jarok, sú v Hájskej doline neďaleko od cesty spájajúcej obce Háj a Hačava. Patria medzi najkrajšie útvary Slovenského Krasu. Hájska dolina susedí so Zádielskou tiesňavou. Vodopády sa valia z travertínových hrádzí, ktoré boli vytvorené potokom Garádics a sú vysoké od 1 až po 7 metrov.

Zdroj: archív

13. Hájske vodopády

14. Morské Oko

Morské Oko v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty leží v nadmorskej výške 618 m. Je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha. Vznik Morského oka spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate. Jeho maximálna šírka je 312 m, dĺžka 775 m, hĺbka 26 m. Z Morského oka je možné vybrať sa náročnejšou 4 km trasou s prevýšením 400 m až na Sninský kameň.

Zdroj: archív

14. Morské Oko

15. Kostol svätého Františka z Assisi

Rímskokatolícky (v minulosti aj evanjelický) kostol z konca 15. storočia sa nachádza v obci Hervartov v okrese Bardejov. Je to najstarší a najzachovalejší drevený kostolík na Slovensku. Zhotovili ho z červeného smreka. Od roku 1968 je národnou kultúrnou pamiatkou. V roku 2008 ho zapísali do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Zdroj: archív

15. Kostol svätého Františka z Assisi

16. Poloniny s najtmavším miestom

Poloniny na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou sú naším najmenším národným parkom. Nachádza sa tu aj Park tmavej oblohy, ktorý je najtmavším miestom na Slovensku. Nočnú oblohu uvidíte takmer v jej prírodnej podobe, čo je dnes už unikát. Za dobrého počasia vidíte všetky objekty a úkazy typické pre prírodnú oblohu.

Zdroj: archív

16. Poloniny s najtmavším miestom

Pošlite nám aj vy tipy na tajné zákutia prírody, turistami nepreexponované miesta, kvalitné reštaurácie, tipy na netradičné ubytovanie, hubárske lokality, rybárske revíry a iné krásy z celého Slovenska. Svoje tipy môžete nahrať na www.primaslovensko.sk.