"Pripomíname, že oblasť miest Petrinja, Sisak a Glina zasiahlo 29. decembra 2020 ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,3 stupňa. Zemetrasenie priamo postihlo 116.000 ľudí, škody utrpelo 66.000 obyvateľov a sedem ľudí zahynulo," podotýka mestská časť na svojej webovej stránke.

Okrem Slovenska, ktoré ešte koncom minulého roka zareagovalo a poslalo humanitárnu pomoc, sa k pomoci pridala aj Devínska Nová Ves. Mestská časť je totiž známa svojou historicky silnou chorvátskou komunitou, zároveň má v Chorvátsku štyri partnerské obce.

Jej pomoc po dohode s Veľvyslanectvom SR v Záhrebe, putovala do mestečka Glina. Samospráva sa už pred časom zároveň vyjadrila, že v humanitárnej zbierke pre Chorvátsko plánuje pokračovať.

Ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,3 stupňa otriaslo Chorvátskom vlani koncom decembra, otrasy bolo cítiť aj na Slovensku. Územie približne 46 kilometrov juhovýchodne od Záhrebu v blízkosti miest Petrinja, Sisak a Glina zasiahli odvtedy ďalšie stovky otrasov.

Začiatkom marca tohto roka zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 3,9 oblasť okolo mesta Sisak ležiaceho približne 57 kilometrov juhovýchodne od Záhrebu. Vo februári zaznamenali dve mierne zemetrasenia v okolí Petrinje.

Škody, ktoré zemetrasenia spôsobili nájdete v GALÉRII