Reklama

Unikátne písmo: Väčšina ho nedokáže prečítať, ale ak chýba, niektorým skomplikuje život

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jediný nevidiaci knihovník na Slovensku JÚLIUS: Mama s ním každý deň cestovala na univerzitu
    Reklama

    Viete si predstaviť, že vidíte veľmi zle alebo vôbec? Nepríjemná predstava, však? O to je horšie je, ak títo ľudia nemajú ani to najdôležitejšie, čo im uľahčuje život.

    Slabozrakí a nevidiaci potrebujú špeciálne písmo, ktoré im uľahčuje život, vďaka ktorému sa môžu učiť aj poznávať nové veci. Volá sa Braillovo písmo a jeho svetový deň si pripomíname práve dnes, 4. januára. Síce len siedmy raz, no nevidiacim a slabozrakým pomáha po celom svete už 200 rokov.

    Revolučný hmatový systém písania a čítania vynašiel Louis Braille už vo veku 15 rokov. Od roku 1825 kedy ho sám predstavil, sa postupne dostávalo k slabozrakým a nevidiacim po celom svete. Svetový deň Braillovho písma pripadá na deň, kedy sa Braille narodil, teda na 4. januára. Organizácia Spojených národov ho však oficiálna uznala až v roku 2019.

    Ani po dvoch storočiach sa tento výnimočný nástroj komunikácie nedostal do úzadia a nevytlačili ho ani moderné technológie. Braillovo písmo tak zostáva základným nástrojom gramotnosti i nezávislosti slabozrakých a nevidiacich.

    Kedy prišlo 6-bodové písmo na Slovensko?

    Za hranice Francúzska sa Braillovo písmo začalo dostávať až po roku 1850 a prvé slovenské učebnice vytlačené týmto písmom vyšli až po roku 1923. Do verejného priestoru na Slovensku však prenikalo veľmi pomaly a ešte aj dnes na mnohých miestach absentuje. Pre TASR to uviedla Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) v súvislosti s 200. výročím vzniku tohto písma.

    Zdroj: ©SITA

    Braillovo písmo.

    "Braillovo písmo by sa mohlo viac vyskytovať vo verejnom priestore, na rôznych produktoch či v rámci služieb," povedal podpredseda ÚNSS a hlavný koordinátor Slovenskej autority pre Braillovo písmo Michal Tkáčik. Podľa neho je dôležité nielen to, aby boli nevidiaci a slabozrakí gramotní, ale zároveň mali i praktické možnosti písmo využívať.

    Elektronické braillové displeje

    Ovládanie braillu považuje únia za základnú gramotnosť ľudí so zrakovým postihnutím. "Preto podporujeme u klientov záujem naučiť sa hmatové písmo. Tí, ktorí ho už ovládajú, sa môžu naučiť pracovať s braillovým riadkom alebo používať Braillovo písmo v mobilnom telefóne," poznamenala riaditeľka ÚNSS Tatiana Winterová.

    Zdroj: Rex

    V jeho rodnom dome vo francúzskom mestečku Coupvray je v súčasnosti múzeum.

    Tkáčik priblížil, že nevidiaci majú možnosť využívať elektronické braillové displeje prepojené s počítačmi a mobilnými zariadeniami. Tie podľa neho umožňujú nevidiacim získať okamžitý prístup k digitálnym textom a internetovým zdrojom.

    O podmienkach cestovania pre nevidiacich čítajte na ďalšej strane >>>

    Tlačidlá označené Braillovým písmom

    Spoločnosť ARRIVA, ktorá zabezpečuje mestskú a regionálnu autobusovú dopravu v 5 krajoch16 mestách na Slovensku v spolupráci s objednávateľmi verejnej dopravy zlepšuje podmienky aj pre nevidiacich a slabozrakých cestujúcich.

    „Svetový deň Braillovho písma nám pripomína, že verejná doprava musí byť dostupná aj pre cestujúcich so zrakovým postihnutím a poskytovať im potrebný komfort," povedal Peter Stach, hovorca spoločností ARRIVA na Slovensku.

    Zdroj: ARRIVA

    Vo všetkých nových autobusoch spoločností ARRIVA na Slovensku sú tlačidlá „STOP“ označené Braillovým písmom.

    "Preto sú tlačidlá „STOP“ označené Braillovým písmom a hlasové oznamovanie zastávok informačným systémom priamo v autobuse štandardom vo všetkých nových autobusoch spoločností ARRIVA na Slovensku," ozrejmil.

    Nevidiaci a slabozrakí oceňujú tieto prvky a navrhujú ďalšie zlepšenia: „Stretávame sa s problémami ako je nečitateľnosť informácií o spojoch na vývesných tabuliach kvôli nedostatočnému kontrastu, či ťažko čitateľné čísla spojov na autobusoch," upozornila Eliška Fričovská, PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

    "Ďalšími výzvami sú situácie, keď vodiči nezastavia priamo pri označníku, alebo zastavia dva autobusy za sebou, čo spôsobí, že nevidiaci a slabozrakí cestujúci nestihnú správne zareagovať,“ dodala.

    Zaujímavosti o Braillovom písme

    • Louis Braille oslepol nešťastnou náhodou, keď mal len tri roky
    • O jedno oko prišiel v otcovej dielni, keď si doňho nešťastne pichol
    • Na druhé oko oslepol kvôli infekcii, ktorá sa rozšírila z prvého oka
    • Braillovo písmo v skutočnosti vzniklo zjednodušením už existujúceho 12-bodového písma Charlesa Barbiera, dôstojníka francúzskej armády
    • Prvou knihou napísanou týmto písmom boli Dejiny Francúzska v roku 1837
    • V roku 1838 napísal Braille učebnicu aritmetiky, v roku 1839 aj základy slepeckého notopisu
    • Louis Braille sa stal vynikajúcim violončelistom a organistom
    • Dnes sa jeho písmo používa aj pre texty písané azbukou, čínskym i arabským písmom

    Autor článku

    "Odkedy som sa naučil písať a čítať, odvtedy píšem a čítam. Kedysi som písal o všetkom, čo bolo zaujímavé, dnes píšem hlavne o ľuďoch a ich životných príbehoch. Najkrajšie, najzaujímavejšie, ale i veľmi smutné príbehy vie naozaj napísať len život."