Reklama

Boss Černák na slobodu? Kvôli smrti generála LUČANSKÉHO určite NIE, šokuje bývalý sudca

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Černákove tigre ľudí nežrali: Nezaujala ich ani ovca vpustená do klietky
    Reklama

    Už len štyri mesiace chýbajú do lehoty stanovenej zákonom, keď súd môže rozhodovať o priepustke na slobodu pre najznámejšieho slovenského väzňa Mikuláša Černáka.

    Miluláš Černák môže onedlho požiadať súd o podmienečné prepustenie z väzenia po 25 rokoch za mrežami, hoci bol odsúdený na doživotie. Iste vie, že hlavnou podmienkou úspechu na prepustenie je dobré správania počas pobytu za mrežami a verdikt psychológa o predpoklade jeho resocializácie.

    Šancu na prepustenie však výrazne zvyšuje aj jasne určené miesto, kam po odchode z basy zamieri, písal o tom nedávno týždenník PLUS 7 DNÍ. Podľa advokátky Evy Mišíkovej je dôležité, aby vedel Černák súdu preukázať aj to, že bude mať kde bývať a z čoho žiť. Po dvadsiatich piatich rokoch sa opäť v Telgárte o Mikulášovi Černákovi znova hovorí, aj o tom, že renovácia rodičovského domu je predzvesťou jeho návratu domov.

    "O tom, či sa Černák dostane alebo nedostane na slobodu, môže rozhodnúť len a len súd. Ja ako bývalý sudca môžem vysloviť len svoj právne nezáväzný názor a to bez podrobnej znalosti spisu, okolnostiach výkonu trestu a psychologických posudkov v ňom sa nachádzajúcich," povedal bývalý sudca a zástupca rodiny Lučanských Miroslav Radačovský.

    "Hoci nepoznám rozsudok, na základe ktorého bol Černákovi uložený trest doživotia, musí byť v tomto rozsudku konštatované, a to na základe psychologických posudkov, že jeho náprava, teda resocializácia, nie je možná." Radačovský tvrdí, že pokiaľ by súd bol dospel k záveru, že čo len minimálne je tu možnosť nápravy - resocializácie, nemohol by mu byť uložený doživotný trest, ale musel by mu byť uložený trest v trvaní 25 rokov.

    "Toto sa však nestalo. Je preto veľmi nepravdepodobné, aby súd teraz konštatoval, že k jeho resocializácii po 25 rokoch došlo a podmienečne ho prepustil na slobodu. Považujem to za nemožné," skonštatoval.

    Radačovský pochybuje aj o resocializácii Mikuláša Černáka, ktorá je základom pri úvahách o možnom podmienečnom prepustení odsúdeného na slobodu. "Černák sa dopustil alebo mal dopustiť neakceptovateľného konania v súvislosti s pobytom gen. Milana Lučanského vo väzení v Prešove v mesiaci december 2020, " pokračuje kriticky bývalý sudca.

    Černák a nebohý generál Lučanský: Toto je neakceptovateľné! Čítajte ďalej>>>

    "Za situácie, že odsúdený na svojej facebookovej stránke sa mal verejne vyjadriť a tešiť z toho, čo sa v súvislosti s gen. Lučanským vo väznici odohralo, ba dokonca sa vyjadriť, že to bol darček pre neho na meniny, tak to určite nesvedčí o tom, že uňho k resocializácii došlo. Radosť z „nešťastia“ iného má znaky akejsi skrytej pomstychtivosti a toto, podľa môjho názoru, Černáka absolútne vylúčilo z možných úvah o jeho resocializácii a možnom prepustení na slobodu po 25 rokoch z výkonu trestu odňatia slobody," vysvetlil bývalý sudca.

    Podľa platných zásad slovenského trestného práva, pri ukladaní trestu platí v podstate princíp úhrnného a spoločného trestu, vysvetlil nám bývalý sudca. "Zrozumiteľne laicky povedané, páchateľovi sa uloží trest vo výmere za všetky trestné činy tak, ako keby spáchal jeden trestný čin. Je všeobecne známe, že v trestných systémoch niektorých štátov platí aj tzv. kumulatívna, teda sčítacia zásada a ukladá sa trest za každý spáchaný trestný čin samostatne. Pokiaľ by to platilo u nás, tak za 9 trestných činov vraždy, za ktoré bol odsúdený,  by mohol dostať 9 krát 25 rokov, t. j. 225 rokov. Pokiaľ by mu bol uložený za každý trestný čin vraždy len minimálny trest 15 rokov, spolu by to predstavovalo 9 krát 15 rokov, t. j. 135 rokov," hovorí bývalý sudca.

    A na záver ešte dodáva: "Pokiaľ by sme takúto právnu úpravu aplikovali na súčasnosť a Černák by bol prepustený po 25 rokoch, tak by to znamenalo, že za každý trestný čin vraždy, ktorého sa dopustil, by mu bolo uložených 2,8 roka. Samozrejme, že takáto právna úprava u nás neplatí, avšak aj takáto právne neakceptovateľná úvaha v súvislosti s možným prepustením Černáka na slobodu, má čo povedať." 

    Prečítajte si tiež: