V utorok okolo poludnia sa pri vodopáde Štrbački Buk v Bosne a Hercegovine prevrátil čln so štvorčlennou posádkou. Bohužiaľ, jednou z utopených osôb bol aj slovenský diplomat Michal Hrušík. O jeho smrti na svojom Facebooku informoval aj exposlanec Martin Poliačik.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Adnan Begnanovič uviedol, že na rafte sa v čase nehody nachádzali ešte aj dvaja Nemci, jeden Čech a miestny sprievodca, ktorý zároveň v oblasti prevádzkuje súkromné raftingové služby.

Sprievodcovi sa podarilo zachrániť iba Nemcov a Čecha. Privolaní záchranári sa síce snažili Michala resuscitovať, no žiaľ, bez úspechu. Okolnosťami nehody sa zaoberá miestna polícia.

Michal Hrušík mal doktorát z balkanistiky z Karlovej Univerzity v Prahe, vďaka ktorému mal príležitosti na užšiu spoluprácu s balkánskymi krajinami. V roku 2013 začal pracovať v odbore juhovýchodnej Európy ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí. O tri roky neskôr sa presunul do Belehradu na Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Srbsku, kde mal na starosti politické a kultúrne záležitosti. V súčasnosti pôsobil doma na ministerstve.

Informáciu nám potvrdilo aj Ministerstvo zahraničných vecí."Žiaľ, musím potvrdiť túto smutnú informáciu. Pán minister Ivan Korčok vyjadril úprimnú ľútosť nad touto tragédiou, pričom zdôraznil, že išlo o mimoriadne šikovného a talentovaného mladého diplomata," vyjadril sa Juraj Tomaga, hovorca ministerstva.

Vyhasol život mladého slovenského diplomata Michala Hrušika.
Zdroj: FB/Michal Hrusik

"S veľkým zármutkom sme prijali správu, že včera nás tragicky navždy opustil náš kolega a kamarát Michal Hrušík, ktorý počas svojho pôsobenia v Belehrade zanechal výraznú, jedinečnú a nezmazateľnú stopu," napísalo slovenské veľvyslanectvo v Srbsku.

V posledných rokoch pôsobil na školách pre mladých diplomatov v Čiernej Hore, Chorvátsku, Rumunsku, Bulharsku či Slovinsku. Dvakrát bol súčasťou volebných pozorovateľských misií OBSE v Severnom Macedónsku a pravidelne prednášal balkanistiku na rôznych univerzitách na Slovensku.

Správu budeme aktualizovať.

Prečítajte si tiež: