Reklama

Ľudia spisujú petície a búria sa: TOTO nechceme! Pozrite, čo má vyrásť VEDĽA zámku Bojnice!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Soňa Skoncová ukázala chatu na záhrade: Moderná stavba s moderným zariadením
    Zdroj: Instagram.com/@sonaskoncova
    Reklama

    Chcú zachrániť historické okolie Bojnického zámku, preto sa rozhodli spísať petíciu! Bojničania ňou chcú zrušiť rozhodnutie o plánovanej výstavbe v lokalite Bažantnica a dosiahnuť vyhlásenie dočasnej stavebnej uzávery v okolí kultúrnej pamiatky. Podarí sa im to?

    Ako uvádzajú autori petície, ktorá má aktuálne skoro 12 tisíc podpisov, takto reagujú na naliehavosť situácie v meste týkajúcej sa rozsiahlej výstavby.

    “Tlak spôsobený tými, ktorí tu majú predovšetkým investičné zámery, priamo ohrozuje a znehodnocuje krajinno-ekologické hodnoty a nenahraditeľné kultúrno-historické dedičstvo mesta,” uvádzajú autori. Podľa nich neustále znehodnocovanie pôvodných historických hodnôt mesta oslabuje jeho jedinečnosť a tiež výnimočnosť Bojnického zámku.

    Anketa

    Ste proti tejto výstavbe aj vy?

    Poukazujú na to, že územné rozhodnutie k plánovanej výstavbe je v rozpore so súčasne platným územným plánom mesta a tiež na nekoncepčnú urbanizáciu mesta podporovanú nedostatočnou reguláciou výstavby.

    O budúcnosť mesta sa sa zaujíma aj modelka a rodáčka z Bojníc, Soňa Skoncová, ktorá petíciu zdieľala aj na svojej stránke.“Vizuálny smog hneď za zámkom (oblasť sokoliari). Ja už som petíciu podpísala,” napísala.

    Majiteľ jednej zo spoločností, ktorá je tiež investorom plánovanej výstavby, Ján Badžgoň, sa v mene investorov lokality Bažantica vyjadril, že “túto petíciu za zrušenie právoplatných rozhodnutí o umiestnení stavby vydaných v súlade so zákonom a územným plánom mesta považujú za účelovú a súvisiacu s predvolebnou kampaňou určitých osôb, skrývajúcich sa za „aktivistov“ pred komunálnymi voľbami v októbri tohto roku.”

    Podľa jeho slov platný územný plán vyčlenil na tomto území plochy pre výstavbu a určil k tomu príslušné usmernenia, ktoré stavebný úrad premietol do územných rozhodnutí.
    “Podotýkame, že v dotknutom území mesto pozemky nikdy nevlastnilo a všetky sú v súkromnom vlastníctve, preto je regulácia územia možná len územným plánom,” ozrejmil Badžgoň.

    Ako sa k plánovanej výstavbe vyjadril primátor, si prečítajte na ďalšej strane >>>

    Dodal, že keďže pozemky v tejto lokalite vlastnia už viac ako 15 rokov, projekt pripravovali postupne, pretože spoločným záujmom investorov bolo riešiť danú lokalitu veľmi citlivo.

    Zámerom nikdy nebola a ani nie je výstavba bytov, ale ubytovania penziónového typu – celkom 10 apartmánových domov, ktoré budú slúžiť návštevníkom Bojníc a teda rozvoju cestovného ruchu.

    “Máme vydané právoplatné územné rozhodnutia na komunikácie, objekty a aj inžinierske siete pre náš projekt. V rámci konaní sa vyjadrovali všetky orgány a organizácie, vrátane Bojnického zámku, pamiatkového ústavu, dendrológov, ochrany životného prostredia a všetky tieto vyjadrenia boli kladné,” doplnil s tým, že väčšina územných konaní bola zverejnená verejnou vyhláškou, takže sa k nim mohla vyjadriť aj verejnosť, čo sa ale nestalo.

    “Spochybňovanie postupu a kompetencií mesta a stavebného úradu v územnom konaní účelovými tvrdeniami v petícii považujeme preto minimálne za nenáležité. Vybavenie samotnej petície je v kompetencii mesta Bojnice a nemáme dôvod pochybovať, že bude pri tom postupovať v súlade so zákonom,” uzavrel Ján Badžgoň.

    Ako uviedol portál tvnoviny.sk, primátor mesta František Tám tvrdí, že s plánovanou výstavbou nemá nič spoločné. V čase, keď sa o tom rozhodovalo, ešte nebol vo funkcii. „V územnom pláne je to z roku 1997 a potom, keď sa aktualizoval územný plán v roku 2006. Bolo to schválené VZN-kom,“ vysvetlil Tám.

    Prečítajte si tiež: