Reklama

Psíčkari spisujú petíciu: Nový návštevný poriadok Tatier vyvolal vzburu, je toto možné?!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 2:14
Remaining Time 2:14
Loaded: 4.47%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Bojkot Tatier! Kam nemôže ísť ich pes, nepôjdu ani oni! Psíčkari spisujú petíciu
    Reklama

    Majitelia psíkov sa búria proti zákazu vstupu so psom do Tatranského národného parku (TANAP). Od pondelka spisujú petíciu, pod ktorú sa za tri dni podpísalo už takmer dvetisíc ľudí. Viacerí hrozia, že nepôjdu na miesta, kam nemôže ísť ich pes. Nový návštevný poriadok začne platiť už od 15. decembra.

    Iniciátorkou petície za obnovenie vstupu v sprievode zvierat do TANAPu je Lia Paugsch. „Konkrétne my s manželom žijeme na okraji Tanapu a pracujeme na jeho území, kam roky chodíme v sprievode nášho psa. Milujeme Tatry a aj kvôli nim sme zostali na Slovensku. Zvieratá sú súčasťou našej rodiny a domácnosti, čomu prispôsobujeme náš životný štýl, čiže psíka berieme všade so sebou,“ povedala Lia.

    Ľudia podpisujú petíciu vo veľkom. Netrvalo dlho a podpisov je už vyše 2300. Iniciátori neprotestujú proti nariadeniu TANAPu, aby bol psík po celý čas na vôdzke. Nepáči sa im, že by mal psík a teda aj jeho majitelia do viacerých miest úplný zákaz vstupu.

    Mojim zámerom bolo otvoriť diskusiu, lebo som mala po celý čas pocit, že iniciatívu za ponechanie vstupu psov do Tanapu nikto nerieši. Súhlasím s nariadením TANAPu, aby bol pes po celý čas na vôdzke a bolo by skvelé, keby pracovníci TANAPu pokutovali všetkých ľudí, ktorí nerešpektujú poriadok a nariadenia, no nemyslím si, že takmer celoplošná diskriminácia, ktorá padla aj na slušných majiteľov psov, ktorí nechodia len na turistiku, ale aj do práce a žijú v Tatrách, je riešením,“ hovorí L. Paugsch.

    Tá dodáva, že je ochotná, pravidelne sa nahlasovať aj platiť Tanapu za vstup so psom. „Riešení je viacero, vďaka ktorým by Tanap získaval prostriedky na zveľaďovanie a ochranu prírody a mal by lepšiu kontrou. Navrhovala som, napríklad, platiť kolkovú známku, ktorá by mohla byť jednodňová, trojdňová, týždňová, mesačná, polročná či ročná. Podľa nej by mali nahláseného majiteľa, psa, jeho čip a ešte aj zbierali peniažky do kasy,“ konštatuje iniciátorka petície.

    Paugsch má aj prvé reakcie na rozbehnutú petíciu. „Momentálne sú ohlasy vo väčšine pozitívne. Je veľa ľudí, ktorí milujú Tatry a chcú dodržiavať pravidlá, aby do nich mali prístup. Je ich ale aj mnoho, ktorí majú v pláne Tatry bojkotovať a bez psa do Tatier neprídu vôbec, alebo sa vyhrážajú chodením na čierno,“ hovorí L. Paugsch.

    Ľudia sa chystajú bojkotovať Tatry, radšej pôjdu inam. Čítajte ďalej

    Tá zdôrazňuje, že takýto zákaz podporuje ľudí v ignorácii nariadení a tvorí zbytočné nenávistné protipóly v spoločnosti. Tatry navyše môžu prísť o turistov. Viacerí majitelia psíkov nepôjdu na miesto, kam nemôže ísť aj člen ich rodiny, radšej si vyberú inú destináciu.

    Ozvali sa mi aj cudzí ľudia zo zahraničia, ktorí sem pravidelne chodili na dovolenky a napísali mi, že už nebudú míňať peniaze za hotely a reštaurácie, ak majú so psom chodiť po okraji a asfalte. Za psa sa platí aj v doprave aj v lanovkách, v tomto bude územie Tatier o túto skupinu turistov finančne ochudobnené,“ uzavrela iniciátorka petície s tým, že bojuje preto, lebo chce naďalej chodiť na miesta, ktoré miluje v sprievode svojho psa.

    Na strane psíčkarov stojí aj nezisková organizácia Zvierací ombudsman. Tá pripravila hromadnú pripomienku k návrhu nového návštevného poriadku TANAP. Ako organizácia uviedla na svojich stránkach, doteraz mali psy do TANAPu prístup za podmienky, že budú uviazané, ale správa národného parku navrhla sprísnenie, keďže mnohí turisti to nerešpektovali a psy pobiehali voľne a naháňali chránené zvieratá.

    Hoci chápeme, že nedodržiavanie tohto opatrenia zo strany majiteľov zvierat si vyžaduje tvrdšie postupy v záujme ochrany jedinečnej tatranskej prírody, celoplošný zákaz pohybu psov v TANAPe možno považovať za neprimerane reštriktívny krok, ktorý postihne všetkých majiteľov bez rozielu – aj disciplinovaných návštevníkov,“ konštatuje Zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová.

    Domnievame sa, že naše prírodné bohatstvo by nemalo byť psíčkarom upierané iba preto, že čast návštevníkov nerešpektuje pravidlá,“ dodala Stanová s tým, že Zvierací ombudsman preto navrhuje namiesto celoplošného zákazu radikálne zvýšenie pokút za pohyb v TANAPe so psom, respektíve iným zvieraťom, ktoré nie je uviazané na vôdzke, a to až na úroveň 2000 eur.

    Prečo vlastne nechce vedenie TANAPu psov v Tatrách? Čítajte na ďalšej strane

    Podľa aktuálneho návštevného poriadku TANAPu je povolený vstup psa po celom území parku neobmedzene, vo štvrtom a piatom stupni ochrany musí byť po celý čas na vôdzke a zároveň musí mať náhubok.

    Podľa navrhovaného nového návštevného poriadku príde zmena v tom, že na mnohé miesta sa psíky a tým pádom aj ich majitelia nedostanú ani vtedy, ak bude pes na vôdzke. Turisti sa so štvornohým miláčikom budú môcť ísť prejsť len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, kamzíkov, aj veľkých šeliem a ďalších vzácnych a ohrozených druhov.

    Tieto opatrenia navrhla správa národného parku preto, lebo mnoho turistov nerešpektovalo pravidlá. Psov nemali uviazaných na vôdzkach, tí voľne pobehovali a naháňali chránené zvieratá. Správa TANAPu argumentuje aj tým, že psy prenášajú choroby, s ktorým sa divo žijúce zvieratá nevedia vysporiadať.

    Nový návštevný poriadok podľa Petra Spitzkopfa, námestníka riaditeľa TANAPu, začne platiť už 15. decembra tohto roku. Zdôrazňuje, že napríklad v poľských Tatrách je zákaz vstupu so psom na väčšine turistických chodníkov.

    Podľa Spitzkopfa pes v Tatrách nie je doma, nie je to jeho prirodzené prostredie, psov tam vodia len ich majitelia. "Do TANAPu nám príde ročne 25 až 30-tisíc psov, čo je obrovské množstvo," zdôraznil P. Spitzkopf s tým, že návrh psíčkarov na radikálne zvýšenie pokút za vodenie psa do Tatier na voľno bez vôdzky nie je riešením, pretože psíčkari by to aj tak nerešpektovali.

    Spitzkopf dodáva, že problémom je už len samotné vodenie psov do Tatier, ktorí sú na vôdzke, pretože voľne žijúcu zver plaší už len ich prítomnosť. Trvá teda aj napriek protestom psíčkarov na obmedzení vstupu do národného parku tak, ako je navrhovaný v novom návštevnom poriadku.

    Prečítajte si tiež: