Problém menom bobor. Ničí stromy, podhrabáva brehy, ochranári pre neho chcú rezerváciu
2. 3. 2025, 8:45 (aktualizované: 30. 3. 2025, 14:10)

Zdroj: min
Bobria rezervácia
Zatiaľ čo vodohospodári a miestni aktivisti preferujú premiestnenie bobrov, ochranári prichádzajú s iným návrhom. Riaditeľ CHKO Štiavnické vrchy Michal Klaučo navrhuje vytvorenie bobrej rezervácie, ktorá by mohla byť kompromisom medzi ochranou prírody a potrebami vodohospodárov.
„Riešenie vidím v manažovateľnej bobrej rezervácii, kde by sme kontrolovali ich početnosť a zároveň ochránili technické dielo. Mohlo by to byť dokonca turistickou atrakciou, podobne ako Sysľovisko na Muránskej planine,“ uviedol Klaučo. Podľa neho by rezervácia umožnila regulovať ich počet a zároveň vytvoriť bezpečnostné opatrenia, ktoré by zabránili ďalšiemu ničeniu vodnej stavby.
Zdroj: Lukáš Mužla
Sysľovisko Biele vody na Muránskej planine.
„Bobor si vždy hľadá nové úkryty a stavia si hrádze. Ak by sme mu vytvorili podmienky na jednom mieste a na inom mieste mu technicky zabránili v podhrabávaní, mohol by sa adaptovať. Chce to však systémový prístup a skúsenosti zo zahraničia,“ dodal.
Definitívne riešenie však zatiaľ neexistuje. Kým sa kompetentní dohodnú, tento chránený živočích bude aj naďalej meniť krajinu podľa svojich potrieb. V nasledujúcich mesiacoch sa preto očakávajú ďalšie rokovania, ktoré rozhodnú, či bobry z tajchu zmiznú, alebo sa im tu vytvorí nový, kontrolovaný priestor na život.