Reklama

Bobria rodina ZNIČILA pri známom tajchu už desiatky stromov: Domáci si s nimi nevedia dať rady!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Už dlhodobo ničia stromy v okolí známeho tajchu a domácim zostávajú len oči pre plač. V blízkosti Počúvadlianskeho tajchu v Banskej Štiavnici úraduje bobria rodina. Keďže ide o chránený druh, nevedia si s nimi dať rady.

    Zoologička Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy ŠOP SR Alexandra Veselovská potvrdzuje, že v okolí Počúvadlianskeho jazera sa vyskytuje minimálne jedna rodina bobra vodného. V súčasnosti prebieha v tomto území odborný monitoring za účelom určenia presného počtu. Práve v okolí tajchu sa nachádza množstvo stromov, ktoré priebežne ničí. Keďže však patrí medzi chránené druhy živočíchov, jeho likvidácia je zakázaná.

    “V prípade poškodených stromov, je najlepším riešením prevencia, ktorú vykonáva Slovenský vodohospodársky podnik (SVP)  mechanickou ochranou drevín. Bobra vodného vnímame ako dôležitú súčasť našich vodných tokov, kde pôsobí ako faktor zlepšujúci štruktúru krajiny vytváraním nových mokradí,” hovorí Veselovská. Bobry sa často označujú aj ako environmentálni inžinieri, pretože svojou činnosťou menia ekosystémy. Vo väčšine prípadov tak zvyšujú biodiverzitu, čo je v súčasnosti žiadúce, keďže problém ubúdajúcej biodiverzity je celosvetovou témou.

    “Ako príklad môžem uviesť nedostatok vody v krajine. V súčasnej situácii, kedy je na väčšine územia Slovenska zaznamenávané pravidelné a dlhotrvajúce sucho a vzhľadom na trend nárazových intenzívnych zrážok, je adekvátnym riešením dažďovú vodu zachytávať. Práve bobor vodný vytvára hate a hrádze čím zadržiava vodu v krajine,” poznamenáva. Situáciu s ubúdaním stromov v okolí tajchu aj spolu s vodohospodármi riešia prostredníctvom tzv. preventívnej mechanickej ochrany drevín.

    Ako sa k tomuto problému stavajú domáci, si prečítajte na ďalšej strane:

    Banskoštiavničanka Ľudmila Blašková z OZ Sitnianski rytieri poukazuje na tento problém už asi 5 rokov. “Pozvala som sem aj ochranárov a zdalo sa, že ich to zaujalo a že to budú riešiť. Vtedy prisľúbili, že na miesto dajú fotopascu a následne ich odchytia a presunú na tečúcu vodu, keďže oni nemajú v stojatej čo hľadať. Neviem ako to dopadlo, no bobry sa rozrastajú a zničili 40 až 50 stromov. Bojíme sa, že narušia hrádzu a to bude iný problém,” povedala Blašková.

    Podľa hovorcu SVP Mariána Bocáka vodohospodári komunikujú so ŠOP a žiadajú o premiestnenie bobra do inej lokality vzhľadom na spomínanú možnosť narušenia hrádze. “Hovoríme rádovo o desiatkach stromov. Náš podnik stromy, ktoré sú v bezprostrednej blízkosti tajchu, obalil pletivom v snahe zamedzenia poškodzovania drevín. Obdobné aktivity vykonávajú aj Lesy SR,” vysvetľuje Bocák a dodáva, že odstraňovanie bobra je mimoriadne problematické.

    “Hrádzku možno odstrániť len vtedy, ak ohrozuje život bobra. Po jej odstránení sa často stáva, že ju za krátky čas vybuduje znova.  Nevyskytuje sa však len tu, ale aj pri tajchu Evička, Vindšachta a Jasenica,” uzatvára.