Súd rozsudkom vyhovel žiadosti rezortu kultúry a neziskovej organizácií Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK). Rozhodnutie zdôvodnil obavami, že vlastník sa plánuje zbaviť Machnáča prevodom na ďalšiu schránkovú firmu. Spoločnosť Keorlen Trade, ktorá sa proti rozhodnutiu súdu odvolala, na otázky denníka Plus JEDEN DEŇ neragovala.

Recepcia v LD Machnáč je vyrabovaná. Nábytok a bytové doplnky si odniesli zlodeji.
Zdroj: MATEJ KALINA

Fiktívne prevody za viac peňazí

Budova od roku 2008 zmenila majiteľa už päťkrát. Samotnému Ministerstvu kultúry Machnáč ponúkli naposledy v septembri 2020 za 1,5 milióna eur. „Táto suma závratne stúpa pri každom prepise budovy, hoci jej technický stav sa neustále zhoršuje a dnes je v havarijnom stave. Ponuku na uplatnenie predkupného práva Keorlen Trade uplatnil bezprostredne po tom, ako prejavila záujem o kúpu Machnáča nezisková organizácia Spoločnosť Jaromíra Krejcara (SJK) po tom, ako boli medializované správy o jej snahách zachrániť ho, a to aj prostredníctvom vyvlastnenia,“ vyhlásili predstavitelia neziskovej organizácie SJK, keďže sa im nepodarilo dohodnúť s majiteľom pamiatky.

Čo má  s Machnáčom bývalý šéf NAKA Róbert Krajmer?

Spoločnosť Jaromíra Krejcara prišla aj s ďalším prekvapujúcim tvrdením. Dozvedeli sa, že v septembri, len týždeň potom ako rezort kultúry podal žiadosť o neodkladné súdne opatrenie proti prevodu vlastníctva, vzniklo nové občianske združenie Machnáč, ktoré plánuje v objekte zriadiť Domov dôchodcov.

„Predsedom združenia je istý Miroslav Luščík, ktorý je prepojený na Krajmerovcov a brata Krajmerovej manželky Norberta Tanoczkého. Ten vlastnil Machnáč ako BianKa v rokoch 2015 - 2017. Krajmerová manželka sa ten istý rok stala členkou predstavenstva Kúpeľov Trenčianske Teplice,“ tvrdí neziskovka.

Schránka -neschránka

„Tieto osoby sa teraz tvária, že idú, už nie ako schránková firma, ale ako občianske združenie Machnáč, zachraňovať NKP, pričom zavádzajú, že čakajú na stavebné povolenie a na súhlas od pamiatkarov. Machnáč je však oficiálne stále v rukách Keorlen Trade a toto združenie by muselo vyplatiť sumu, ktorá sa ponúkla Ministerstvu kultúry, čo je 1,5 milióna korún,“ konštatuje spoločnosť Jaromíra Krejcara, ktorá je presvedčená, že reálne nikdy k žiadnemu prevodu peňazí nedošlo.

Národná kultúrna pamiatka v Trenčianskych Tepliciach - Liečebný dom Machnáč je po dlhoročnom vyradení z prevádzky v dezolátnom stave.
Zdroj: MATEJ KALINA

Vyrabovaný architektonický klenot

Machnáč je podľa architekta Martina Zaička momentálne v havarijnom stave na pokraji zániku, má narušenú statiku s kompletne vyrabovaným interiérom. „Za aktuálny stav zodpovedá jeho vlastník - schránková firma Keorlen Trade so sídlom v Brne a so štatutárnymi zástupcami z Trenčína. Krajský pamiatkový úrad od roku 2018 udelil pokuty v celkovej výške 25 tisíc eur, ktoré nikdy neboli splatené,“ tvrdí Martin Zaiček.

Cieľom Spoločnosti Jaromíra Krejcara je v čo najkratšom čase získať spomínaný objekt do svojich rúk, aj jeho vyvlastnením, a pomôcť zachrániť národnú kultúrnú pamiatku.

Spoločnosť Jaromíra Krejcara

Je nezisková organizácia, ktorej cieľom je záchrana, obnova a údržba bývalého Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Jej členmi sú rektorka VŠVU Bohunka Koklesová, architekt Martin Zaiček, fotografka Andrea Kalinová, profesorka Henrieta Moravčíková a prorektorka STU Ľubica Vítková. 

Liečebný dom Machnáč

Ikonický objekt LD Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, ktorý bol postavený v štýle európsky funkcionalizmus, otvorili 1. júna 1932. Autorom projektu Masarykov liečebný dom pre nemocenskú poisťovňu súkromných úradníkov a zriadencov je pražský architekt Jaromír Krejcar. V roku 1969 bol zaradený do prvého súpisu pamiatok v Československu, v roku 1996 ho vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. Chátra od roku 2002.

Viac fotografií spustnutého liečebného domu nájdete TU

Vyjadrite svoj názor v komentároch i ankete pod článkom!

Anketa
Podľa vášho názoru, kto by mal vyriešiť problémy s architektonickými klenotmi, ak sa o ne majiteľ nestará?

Mohlo by vás zaujímať: