Biskup navštívil kostoly zasiahnuté zemetrasením: Prosbu má voči kolegom, štátu odkazuje TOTO
12. 10. 2023, 14:45 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:30)

Zdroj: Lukáš Koco
Stavy budov po zemetrasení na východe hodnotia statici i poistkári. Postihnuté kostoly kúsok od epicentra sú opáskované a padajú k zemi. Snahou je však objekty zachrániť, keďže ide aj o kultúrne pamiatky.
Zdroj: Lukáš Koco
Zdroj: Lukáš Koco
Zdroj: Lukáš Koco
Galéria k článku
Kostol v Nižnej Sitnici, ktorá je len tri kilometre vzdušne vzdialená od Ďapaloviec, kde bolo epicentrum zemetrasenia, pôjde k zemi. Obzrieť si ho prišiel vo štvrtok (12.10.) aj Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup-metropolita. „Tento kostol má veľkú výhodu, že má silný veniec. Dokonca veža má betónový skelet. Uvidíme, čo sa bude dať robiť tento rok, prípadne budúci. Určite ale budeme chcieť zachovať tento kostol,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ.
Kostol začali stavať v roku 1968. Neskôr bola stavba pozastavená a dokončili ho až v roku 1976.

O čosi horšie je na tom kostol v Jankovciach
Farský kostol Najsvätejšieho Tela a Krvi Pána figuruje na zozname národných kultúrnych pamiatok. Postavený bol v roku 1767 na mieste dreveného, ktorý vyhorel. „Tu to bude náročnejšie na zachovanie. Uvidíme, čo povedia pamiatkári. My by sme možno skôr demolovali a postavili nový, bolo by to jednoduchšie a rýchlejšie. A možno aj finančne menej náročné,“ zhodnotil pre náš portál Bober.

Zdroj: Lukáš Koco
Po stredajšom (11.10.) rokovaní na pôde kraja sa z pôvodného plánu demolácie akoby upustilo, a stále sa čaká na definitívne rozhodnutie, čo s kostol bude ďalej. Isté však po posúdení odborníkov je, že hrozí spadnutie minimálne časti kostola. Aj preto je tento, ako aj ten v Nižnej Sitnici, opáskovaný a ľudia boli upozornení aj na nebezpečenstvo zdržiavania sa v ich blízkosti. Rovnako tak farári oboch kostolov sa museli dočasne presťahovať z fary.
Arcibiskup Bober chce podať pomocnú ruku tiež. „Budeme sa snažiť robiť aj zbierku, prípadne nájsť nejaký fond a tieto prostriedky. Uvidíme, ako sú ľudia citliví pre túto udalosť na východe,“ vraví s tým, že prosbu možno prednesie kolegom aj na Konferencii biskupov Slovenska. „Je možné, že bude celoslovenské zbieranie prostriedkov.“
Jednoznačne by mal ale pomôcť aj štát. „Myslím, že štát by mal k tomuto pristupovať pozitívne a nájsť prostriedky, ak sa dokážu nájsť na iné potreby. Nejde len o kostoly, ale aj domy. Niektorí ľudia majú ozaj veľké škody, sú v zúfalej situácii, niektoré domy treba búrať,“ jednoznačne reagoval Mons. Bober pre Plus JEDEN DEŇ.