Reklama

BÚRLIVÉ POČASIE je tu! Na západe sa ochladilo, prší, fúka: Mestá sú v obmedzenom režime

Reklama

Čaká nás obdobie extrémnych zrážok! Kritická situácia potrvá oddnes až do nedele. Mestá kvôli počasiu rušia mnohé akcie. Ako to práve vyzerá po Slovensku?

Západ Slovenska sa dnes zobudil do chladného a veterného rána. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred výdatnými lejakmi. „Podľa odhadu najviac zrážok spadne na západe a severe,“ hovorí.

Na západnom a strednom Slovensku treba počas celého dňa počítať so silnými dažďami. Vo viacerých okresoch hrozia aj povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého i druhého stupňa.

Zdroj: Profimedia

Intenzívne má pršať najmä na západe a severe Slovenska.

Kde je to najhoršie?

Výstraha druhého stupňa pred dažďom platí počas celého dňa v celom Bratislavskom kraji a vo väčšine okresov Trnavského a Trenčianskeho kraja. Platí aj pre okresy Topoľčany, Kysucké Nové Mesto, Čadca a Žilina. SHMÚ miestami očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 120 až 180 milimetrov. "Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danom ročnom období a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," dodal ústav.

Prvý stupeň výstrahy pred dažďom vydali pre väčšinu okresov Nitrianskeho a Žilinského kraja a v okresoch Dunajská Streda, Galanta, Partizánske, Prievidza, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Tam predbežne platí výstraha od 18.00 h.

Tvoriť sa môžu aj povodne z trvalého dažďa. Výstrahy druhého stupňa platia pre Záhorie - krajný západ, stredné Považie, Kysuce, horná Nitra a okresy Žilina sever i Rajčanka, Zlaté Moravce a Topoľčany. Prvý stupeň platí pre okresy Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín.

Vzostup tokov môže spôsobiť nebezpečné povodne. Nemeckí a českí vodohospodári preto začali vypúšťať priehrady. Ak sa potvrdia predpovede, má pršať výdatnejšie ako v roku 2013, keď nás ohrozila tisícročná voda.

Na Slovensko sa môžu povodne prihnať z Moravy aj z Álp. Prietok na Dunaji odhaduje SHMÚ na 8 000 kubických metrov. Slovenský vodohospodársky podnik pripravuje protipovodňové opatrenia na Devíne.

Zdroj: archív

Hrozí silný vietor, ktorý môže narobť veľké škody.

Hrozí silný vietor, najmä na západe, aj výrazné ochladenie. Cez deň bude len okolo 10 stupňov. Môžu padnúť aj rekordy. Na horách budú zrážky snehové, najmä nad 1 500 m, môžu sa však objaviť aj nižšie.

Mestá uprednostnili bezpečnosť, rušia akcie: Čítajte na ďalšej strane

Mestá rušia niektoré víkendové podujatia. Kvôli ohlásenému nebezpečnému počasiu napríklad mesto Trnava zrušilo tradičný jarmok.

"Výkyvy počasia sú v tomto období na Slovensku extrémne. SHMÚ nám potvrdil vysokú pravdepodobnosť veľmi nepriaznivého počasia a intenzívnych zrážok v najbližšie dni," zdôvodnilo svoje rozhodnutie mesto Trnava.

Zdroj: Lukáš Grinaj

Trnavský jarmok je veľký a obľúbený. Tento rok nebude.

„Pri silnom vetre sa nedá odhadnúť ani zaručiť bezpečnosť predajných stánkov a ich ukotvenia. Znamenalo by to vysoké riziko ohrozenia návštevníkov,“ vysvetľuje riaditeľka TTJ a vedúca odboru komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave Zuzana Bodišová.

Zdroj: Lukáš Grinaj

Kvôli počasiu Trnava zrušila jarmok i sprievodné akcie.

Zrušili aj celý hudobný program

Mestské kultúrne stredisko – Zaži v Trnave, ktoré pripravuje program Trnavského jarmoku, už skôr zrušilo plánované sprievodné podujatia . Aktuálne spolu s predajnou časťou jarmoku, ktorá bola plánovaná v termíne 12. – 15. septembra 2024zrušili aj celý hudobný program a Včelársky festival.

Podujatia ruší aj Bratislava: Čítajte na ďalšej strane >>>

Rušia napríklad Dni Vajnor, ktoré sa mali pôvodne konať 14. a 15. septembra. "Avizované výdatné zrážky a najmä silný vietor by znamenali aj zvýšené nebezpečenstvo a ohrozenie zdravia pre návštevníkov. Preto sme po konzultácii so Slovenským hydrometeorologickým ústavom toto podujatie zrušili," uviedla mestská časť na sociálnej sieti. Slávnostná svätá omša v kostole Sedembolestnej Panny Márie v nedeľu (15. 9.) sa ale uskutoční.

Zdroj: Julius Dubravay

V okolí Bratislavy rušia i niektoré vinobrania a hodové akcie.

Zrušili aj Festival vodníkov v Karlovej Vsi. "Organizovať nedeľné podujatie Festival vodníkov pre rodiny s deťmi v rozmočenom teréne Vodárenskej záhrady by nebolo bezpečné ani príjemné," odkazuje Karlová Ves na sociálnej sieti.

Dopravný podnik Bratislava presúva Deň otvorených dverí na 21. septembra. "Veľká časť programu sa odohráva pod šírym nebom. Keďže má byť v sobotu mimoriadne chladno, daždivo a veterno, nebolo by príjemné a ani bezpečné pre vás, našich návštevníkov, ani pre kolegov, ktorí sa podieľajú na organizácii v týchto podmienkach celý deň tráviť vonku," ozrejmil dopravca na sociálnej sieti.

Zdroj: Emil Vasko

Niektorí akcie rušia, iní ešte váhajú. Jasnejšie bude všetko vo štvrtok poobede či v piatok.

To, či sa uskutoční Račianske vinobranie, je zatiaľ otázne. Starosta mestskej časti Rača Michal Drotován na sociálnej sieti informoval, že v týchto chvíľach riešia všetky alternatívy. Definitívne rozhodnutie by tak malo padnúť do dnešného poludnia.