Benefičná akcia pre chorú Terezku (6) dopadla katastrofálne: NEUVERÍTE, čo sa tam malo udiať!
24. 5. 2024, 8:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:57)

Zdroj: min
Benefičná akcia určená na pomoc ťažko chorej Terezke (6) sa razom zmenila na „malú pohromu“. Jej rodičia, ktorí akciu zorganizovali už tretíkrát, si podujatie predstavovali asi inak. Na mieste ich totiž malo čakať nemilé prekvapenie.
Zdroj: archív JBH
Zdroj: archív JBH
Zdroj: archív JBH
Galéria k článku
Rodičia malej bojovníčky Terezky, Jana a Boris Kubíncovci z obce Cabaj-Čápor pri Nitre, organizujú každoročne benefičnú akciu zameranú na pomoc ťažko chorému dievčatku. Aj keď tento rok išlo už o tretí ročník, ani náhodou nedopadol podľa ich predstáv. Potrebnú sumu sa im vyzbierať nepodarilo. Dôvodom má byť podľa ich vyjadrení stánkarka s občerstvením. Samotné podujatie sa začalo v sobotu (18. 5.) o 10. hod. Návštevníkov, ktorých prišlo tento rok približne 700, čakali známe mená ako bratia Žuchovci, Jadranka či skupina Gypsy Čáve. Za vstupné si manželia vypýtali len symbolické tri eurá.
Podľa pôvodného plánu tu malo byť návštevníkom k dispozícii šesť stánkov s občerstvením, ktoré mala zastrešiť mladá podnikateľka, no práve tu mal podľa rodičov nastať problém. Tvrdia, že prišla na poslednú chvíľu a zo šiestich stánkov bol napokon iba jeden. Ľudia nemali čo jesť ani piť, a ak aspoň niečo, mala si za občerstvenie pýtať horibilné sumy. „Ja som bol na mieste už od piatej ráno, aby som všetko stihol pripraviť. Manželka bola doma s dcérkou. Rátali sme s tým, že teda pani stánkarka príde ráno okolo šiestej, aby všetko stihla pripraviť, kým začnú chodiť hostia. Nakoniec prišla desať minút pred začiatkom akcie a nestihla poriadne nič,” rozhorčuje sa Terezkin otec Boris.
Podľa jeho slov sa niekoľko týždňov pred podujatím dohodli, že pripraví návštevníkom niekoľko jedál - fazuľovicu, segedinský a obyčajný guláš. Tiež mali byť v ponuke palacinky, šišky, popcorn, langoše, cigánska pečienka, grilované rebrá a klobásy. Rovnako tri výčapy, z ktorých bol len jeden. „Žili sme v tom, že všetko máme zabezpečené. Kontaktovali nás predtým aj iní stánkari, že by prišli. Pani podnikateľka to však zamietla s tým, že práve ona chce zarobiť pre Terezku a všetko zabezpečí,” hovorí Janka.
Za aké ceny tu predávali občerstvenie, si prečítajte na ďalšej strane:
Návštevníci tu podľa slov manželov niekoľko hodín sedeli úplne „nasucho“ a prvé pivo mala stánkarka načapovať až pred jednou hodinou poobede. Zároveň ich mimoriadne zaskočili aj ceny - len na priblíženie, veľké pivo si mohli kúpiť za 2,70 eura, malé za 2,60 eura a grilovaná klobása bola v ponuke za 8 eur. Jedna sladkosť stála približne 1,50 eura a pollitrová minerálna voda 2 eurá.
„Je pravda, že som ju poprosil, aby decentne zvýšila ceny, lebo sme mali úplne minimálne vstupné. No netušil som, čo spraví. Takéto ceny nenájdeme ani na Štrbskom Plese. Dokonca nemali vyvesený cenník, nevedeli, koľko čo stojí, a pred zákazníkmi sa medzi sebou prekrikovali, koľko majú pýtať,” krúti hlavou neveriacky Boris. Manželia nám tiež povedali, že ľudia boli poriadne nahnevaní a nervózni. Prvé jedlo - guláš - vraj mala stánkarka ponúknuť len hodinu pred koncom.
„Ľudia nám odchádzali hladní, smädní, nespokojní. Snažil som sa upokojovať hostí, že všetko bude. No niektorí nám povedali, že keďže výťažok pôjde pre Terezku, nemajú problém to zaplatiť. Lenže večer nám pani arogantne povedala, že nevie, či z toho niečo bude, pretože nič nezarobila,” ozrejmuje otec.
Ako sa k situácii vyjadrila mladá podnikateľka, si prečítajte na ďalšej strane:
Mladá podnikateľka má však na celú situáciu iný názor. Vysvetlila nám, že benefičný koncert sa mal začať o 10. hodine, ale ľudia a účinkujúci prišli až neskôr. „Už v piatok večer sme do noci riešili, aby bolo všetko zabezpečené. V sobotu skoro ráno som ešte bola nakúpiť všetky potrebné čerstvé potraviny a suroviny. Na mieste, kde sme sa začali rozkladať, malo byť viac stánkov, no nebolo. Dohodli sme sa preto s Borisom, že urobíme jeden dlhý,” približuje podnikateľka. Problém mal podľa nej nastať na obed, keď začali ťahať elektrinu.
„Najprv mi vypadlo výčapné zariadenie a zhorel mi kávovar. Voda nebola nikde, našťastie som si doniesla prenosné bandasky. Ja predávam občerstvenie za úplne iné ceny. Práve Boris ma poprosil o zvýšenie cien, nech sa niečo zarobí,” vysvetľuje.
Keďže podľa jej slov nebol zabezpečený dostatočný objem elektriny, musela fungovať v úspornom režime a na mieste improvizovať. „Mám všetko zdokladované. Nevidím žiadny problém, stretneme sa tak, ako sme sa dohodli, prinesiem faktúry, všetko vypočítame a ten sľúbený rozdiel im dám. Ja som sa predsa sama ponúkla. No takto sa fungovať nedá, pošpinená som ja a nie málo,” povedala nahnevane na margo šírenia rôznych statusov na sociálnej sieti a doplnila, že organizátori nezabezpečili nič, na čom sa dohodli.
Terezke v troch rokoch diagnostikovali autizmus a neskôr sa u nej prejavili epilepsia, ADHD, porucha reči, vnímania a sústredenia, zväčšená aorta na srdci a inkontinencia 3. stupňa. Rodičia pre ňu robia aj nemožné, najviac jej pomáha tzv. delfinoterapia, ktorú na Ukrajine podstúpila už niekoľkokrát. Liečba je však finančne náročná. Viac informácií nájdete na jej webovej stránke https://www.terezkakubincova.sk .