Reklama

Banáš, Kandráč, ale i obľúbený starosta: Vyznávači otužovania dokážu priam neuveriteľné veci!

Reklama

Otužovanie je zdravé! Samozrejme, nie každý sa mu môže venovať. Ale ak vám ho lekár dovolí, môžete si ním posilniť imunitu a upevniť zdravie. Svoje o tom vie český tanečník Robin Ondráček (33), spisovateľ Jozef Banáš (76), muzikant Kandráč (46), ale napríklad aj starosta Štiavnických Baní Stanislav Neuschl (51).

Otužovanie sa rozmohlo najmä v čase covidu, lenže jeho skalní fanúšikovia ho presadzujú už niekoľko rokov. A odborníci im dávajú za pravdu - otužovanie je gymnastika pre cievy. Sú vďaka nemu pružnejšie, čím sa zvyšuje prietok krvi, znižuje krvný tlak a telo spaľuje “zlé tuky”.

Ak sa otužovaniu venujete pravidelne, ste odolnejší voči výkyvom počasia, vyčistíte si hlavu a znížite stres a napätie. Na prvé kroky v otužovaní je práve teraz ten správny čas. Ako však upozorňuje hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky: “Pozor, ak nie ste zdravotne úplne fit! Vtedy sa najprv poraďte s lekárom.”

Na otužovanie prisahujú aj známe osobnosti. Práve teraz vysiela Česká televízia Star Dance, obdobu nášho Let´s Dance, kde je hviezdou aj herečka Jana Pavlová (69). A jej tanečný partner Robin Ondráček je ľadový muž, ktorý sa otužuje extrémne - na zasnežené vrcholky hôr často vyráža iba v trenírkach a občas dokonca i naboso! „Začal som pred piatimi rokmi. Teraz sa už neosprchujem bez toho, aby som to zakončil ľadovou vodou. A pridal som i otužovanie na vzduchu,“ prezradil českému Blesku.  

Dlhoročným otužilcom je aj Jozef Banáš, prečítajte si viac na ďalšej strane:

„Najlepší liek je smiech a pohyb na čerstvom vzduchu - bez oblečenia, pri mínus troch stupňoch a silnom vetre,“ píše Robin na sociálnych sieťach. „Zrazu som viac odddýchnutý, lepšie spím, svaly ma toľko nebolia, kardiovaskulárny systém dostáva rozcvičku, nálada je lepšia. Dokonca som sa zbavil strachu z výšok a pavúkov!,” prekvapil.

Dlhoročným otužilcom je spisovateľ Jozef Banáš, ktorý sa kúpe v ľadovej vode aj keď vonkajšia teplota klesne pod bod mrazu. Pre muzikanta Ondreja Kandráča sú motiváciou zdravotné benefity otužovania. „Predchádzali mu studené sprchy. Potom som sa odvážil skočiť do priehrady, ale hneď som vyskočil na breh. Starí otužilci ma potľapkali, vraj aj to je úspech,“ spomínal hudobník na začiatky pred šiestimi rokmi.

Otužujú sa aj bežní Slováci. Niektorí cielene a hneď, iní sa na to odhodlávajú dlhšie. To je aj prípad starostu Štiavnických Baní Stanislava Neuschla. „S otužovaním som začal pomerne neskoro, priatelia ma lámali niekoľko rokov. Organizovali sme v obci celoslovenské stretnutia otužilcov, no vždy som sa tomu vyhýbal,“ smeje sa.

Ako začínal s otužovaním starosta Neuschl, si prečítajte na ďalšej strane:

„Jedného dňa som sa rozhodol, že to predsa len skúsim. Bolo to na hrádzi pri tajchu Vindšachta, kde bolo v januári veľa snehu. Manželka, ktorá mala s otužovaním dlhoročné skúsenosti, ma povzbudzovala. Obliekol som si plavky a začal sa váľať v snehu. Ten je chladnejší ako voda, takže keď som sa ponoril do tajchu, bolo to príjemné,“ radí, ako zvládnuť začiatky. Sezóna otužovania sa začína v októbri, no najlepšie obdobie je podľa starostu v novembri, keď má voda menej ako 4 stupne.

„Dôležité je cítiť sa v ľadovej vode komfortne. Môj limit je 5 minút, no na súťažiach, kde je potrebné aj plávať, je to zvyčajne okolo 6 - 7 minút,“ poznamenáva. S manželkou Bohumilou dokonca pravidelne chodia na prestížne súťaže v zimnom plávaní. „V roku 2020 sme aj s naším priateľom úspešne reprezentovali Slovensko na Svetovom pohári v zimnom plávaní v čínskom meste Jinjan,“ hovorí hrdo. Každý získal vo svojej kategórii medailu.

“Bol to obrovský úspech, keďže na súťaži bolo viac ako tisíc domácich a vyše päťdesiat plavcov zo sveta,“ približuje. Úspech na súťaži poteší, ale pre starostu Neuschla sú dôležité zdravotné benefity otužovania. „Posilnilo mi imunitu, pomáha mi aj psychicky. Po ťažkých dňoch sa v ľadovej vode uvoľníte, všetky problémy na chvíľu zmiznú a to predsa potrebuje každý,“ usmieva sa. „Síce občas ochorieme aj my otužilci, ale z chorôb sa dostávame rýchlejšie,“ dodáva Stanislav Neuschl.

Autor článku

Ako reportérka sa venuje spravodajstvu a mapovaniu zaujímavostí najmä v Banskobystrickom kraji.