Astrobiologička Michaela Musilová: Pre NASA skúma extrémne podmienky na najvyšších horách sveta
17. 2. 2025, 15:22 (aktualizované: 18. 2. 2025, 14:31)
Slovenská astrobiologička Michaela Musilová sa pred pár týždňami vrátila z Antarktídy. Tento rok ju ešte čaká aj NASA expedícia na Island i na najvyššiu horu sveta Mount Everest. Takisto predstavila svoj druhý dokumentárny film The Boss - Aconcagua o expedícii na najvyššiu horu Južnej Ameriky. Čo na týchto náročných expedíciách zažila?
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Galéria k článku
The Boss - Aconcagua je ďalší film zo série dokumentov, ktoré Michaela Musilová nakrúca v rámci projektu Astro Koruna Zeme. Dokumenty aj filmy spájajú výskum spojený s vesmírom a klimatickými zmenami. O jej prvý dokument Hakuna Matata Kilimanjaro je záujem po celom svete. Za posledné dva roky ho premietli na štyroch kontinentoch aj v rámci Ekotopfilm festivalu na Slovensku.
Slovenská astrobiologička
Najvyšší vrch Južnej Ameriky
Druhý dokumentárny film The Boss - Aconcagua režírovala a produkovala Michaela Musilová a natočený bol v roku 2023. Druhá expedícia z projektu Astro Koruna Zeme tak viedla k najvyššiemu vrcholu Južnej Ameriky - Aconcagua. Z extrémneho prostredia vysokej hory tu pre NASA zbierala geologické a biologické vzorky. Vzorky použijú na štúdium toho, či by za podobných podmienok mohol vzniknúť a existovať život na Marse a na iných vesmírnych telesách.
Zdroj: Archív Dr. Michaely Musilovej
Slovenská astrobiologička Michaela Musilová sa pred pár týždňami vrátila z Antarktídy.
Biologické vzorky zbierala aj pre viaceré inštitúcie po celom svete vrátane slovenskej Univerzity Komenského. V rámci štúdia klimatických zmien študovala, ako sa v unikátnom prostredí vysokých hôr rýchlejšie mení a znečisťuje životné prostredie.
"Počas každej expedície robím podobný výskum, aby som mohla porovnávať to, čo nájdeme na každom kontinente. Či už aký život dokáže prežiť v týchto extrémnych podmienkach vysokých hôr, ako my ako ľudia dokážeme fungovať za takých náročných podmienok," povedala.

Zdroj: Jakub Kubala
Spolupráca s NASA
NASA minulý rok zvýšila spoluprácu s Michaelou Musilovou a špeciálne ju vybrali pre spoločnú tohtoročnú expedíciu na Island, keď budú zbierať podobné vzorky ako pre Astro Koruna Zeme. "Ide o expedíciu, kde budem skúmať život, ktorý dokáže prežiť na hranici, kde je sopečné prostredie a ľad," vysvetlila. Takéto prostredia sa nachádzajú v rôznych častiach slnečnej sústavy. "My sa snažíme zistiť, či by niečo podobného tomu, čo je na Islande, mohlo existovať napríklad na Marse alebo inde vo vesmíre," dodala.
Zdroj: Miro Lisál
NASA minulý rok zvýšila spoluprácu s Michaelou Musilovou.
V rámci projektu Astro Koruna Zeme ju tento rok čaká aj náročná expedícia k Mount Everestu, na ktoré momentálne zbiera peniaze. Za sebou má už expedíciu na Kilimandžáro - najvyššiu horu Afriky, Denali - najvyššiu horu Severnej Ameriky, Aconcagua - najvyšší vrch Južnej Ameriky i najvyšší vrchol Antarktídy - Vinson Massif.
Anketa
Lákala by vás takáto práca, akú robí Michaela Musilová?
- Veľmi, hneď by som to robil/a.12%
- Je to zaujímavé, ale veľmi náročné.50%
- Lákala by ma, ale nemám na to vzdelanie ani vedomosti.0%
- Príliš ma to nezaujíma.12%
- Toto rozhodne nie je to, čo mám rád/rada.25%
Hlasovanie bolo ukončené

Zdroj: Miro Lisál
Zdroj: Miro Lisál
Kto je Michaela Musilová?
Astrobiologička so zameraním na výskum života v extrémnych prostrediach.
- doktorát získala na Bristolskej univerzite vo Veľkej Británii
- spolupracuje s NASA (Národný úrad pre letectvo a vesmír)
- spolupracuje na viacerých projektoch Európskej vesmírnej agentúry (ESA)
- zúčastnila sa desiatok simulovaných misií na Mars a Mesiac ako veliteľka posádky a vedúca výskumu NASA a ESA
- pôsobí ako hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave a na International Space University vo Francúzsku
- - niekoľko rokov bola riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji
- Astro Koruna Zeme je séria expedícií po najvyšších vrcholoch sveta; absolvovala výstup na Kilimandžáro v Afrike, výstup na Aconcaguu najvyšší vrch Južnej Ameriky, tento rok to bude Denali - najvyšší vrch v Severnej Amerike, v decembri sa chce vrátiť do Antarktídy a vyliezť na Vinson Massif; má v pláne zdolať aj najvyššiu horu sveta Mount Everest
- keďže spolupracovala na projekte Curiosity - najkomplexnejšej a najväčšej kozmickej sondy vyslanej na planétu Mars, mohla do vyslaného marťanského vozidla (rovera) pridať svoj podpis, ktorý sa tak dostal až na červenú planétu
- ako jediná Slovenka bola súčasťou najväčšej ženskej vedeckej expedície do Antarktídy
- v roku 2020 vyšla o nej kniha, ktorú napísala spolu s Luciou Lackovičovou - Žena z Marsu