Reklama

Najtragickejšia lavína na Slovensku: V osade za Starými Horami na Donovaly zahynulo 18 ľudí

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:40
Remaining Time 0:40
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    AKTUÁLNE Vo Vysokých Tatrách padla lavína, neprežili dvaja horolezci!
    Reklama

    Strašné výročie. Pred pár dňami uplynulo presne sto rokov odvtedy, čo osadu Rybô zavalila lavína a zabila 18 ľudí. Ničivá masa snehu zasypala tri domy a ďalšie dva poškodila. V pozadí katastrofy je silný príbeh človeka, ktorého lavína pripravila o piatich súrodencov.

    Ako píše portál život.pluska.sk lesnícka osada Rybô ležala niekoľko kilometrov za Starými Horami v smere na Donovaly. Natáčala sa tu v roku 1948 aj jedna z vrcholných scén kultového filmu Vlčie diery režiséra Paľa Bielika.

    V noci zo 6. na 7. februára 1924 sa tu však odohrala desivá udalosť. Obrovská lavína zasypala 22 ľudí, z ktorých 18 zahynulo. Snehová masa bola taká obrovská, že sa neroztopila ani cez leto a vozy, ktoré šli dolinou, museli prechádzať cez snehový tunel.

    Záplavy z topiaceho sa snehu neskôr zaliali časť obce Staré hory. Lavína sa uvoľnila na juhovýchodných svahoch Križnej a zastavila sa až na domoch v osade Rybô. Niektoré obete vyhrabávali spod lavíny niekoľko týždňov.

    V tejto časti Slovenska pritom lavíny bývali častou hrozbou. Najstaršia dochovaná lavína sa datuje do roku 1751, zahynulo pri nej jedenásť ľudí. V roku 1860 lavína pochovala ďalších dvoch ľudí, v rokoch 1921, 1922 a 1923 sa masa snehu zastavila tesne nad osadou.

    Bola to predzvesť katastrofy s dátumom 6. február 1924. Z vrchu Krížna padla v neskorých večerných hodinách lavína apokalyptických rozmerov široká 2,5 kilometra. Rútila sa zo 760-metrového prevýšenia a zavalila Rybô snehom s objemom 2,4 milióna kubických metrov a s celkovou hmotnosťou 600-tisíc ton. Výška bielej haldy dosahovala 35 metrov a sneh vydržal až do konca leta nasledujúceho roka.

    Prežili len štyria ľudia. Benjamínovi lavína zabila piatich súrodencov. Čítajte ďalej

    Smrtiacu lavínu prežili len 4 ľudia. Benjamín Strmeň bol spolu s rodičmi a mladým susedom jeden z nich. Vtedy len trojmesačné bábätko spalo v kolíske, na ktorú padla časť šindľovej strechy. Tá ho zachránila. Vytvoril sa tak priestor, kde mohol malý Benjamín dýchať, a rodičia ho našli po štyroch hodinách. Jeho ďalších päť súrodencov zahynulo.

    „Stalo sa to o pol desiatej. Mňa našli, keď som mraučal ako mačka. Mojich päť súrodencov – troch bratov a dve sestry, našli až o dva týž­dne,“ spomínal neskôr z rozprávania rodičov na deň, ktorý navždy zmenil život celej rodine.

    Smrti do očí hľadel niekoľkokrát

    On sám sa potom pozrel smrti do očí ešte niekoľkokrát. Najmä počas druhej svetovej vojny, keď sa pridal k partizánom a nemecký vojak naňho mieril samopalom. Napokon nevystrelil. Keď sa partizáni pred nemeckou paľbou chceli ukryť do latríny, Benjamín Strmeň sa tam nevošiel a to mu opäť zachránilo život, lebo latrína vzápätí vyletela do vzduchu.

    S manželkou, s ktorou vychoval dve dcéry, prežil 69 rokov. Bol dlhoročným členom lesnej správy a vášnivým športovcom. Pravidelne sa zúčastňoval na Bielej stope SNP v behu na lyžiach, na krňačkových pretekoch, v 62 rokoch ešte zabehol polmaratón. Osud mu napokon dožičil krásny vek 98 rokov, zomrel v novembri 2021 na kovid. Jeho milovaná žena sa pobrala na večnosť necelé dva týždne pred ním.

    Na mieste tragédie nájdete už len pozostatky v podobe zvyškov základov domčekov pochovaných ničivou lavínou. Podľa starostu tam ešte stále nadivoko rastú egreše, ktoré tam vtedy ľudia pestovali v záhradkách. Osídlenie sa na tomto mieste už ni­kdy neobnovilo, hoci v roku 1963 bol v tejto lokalite realizovaný projekt biologicko-technických protilavínových zábran.