Reklama

O amfiteáter v Štiavnici sa stará IMT Smile: Investovali doň balík, podľa domácich však chátra!

Reklama

Obľúbený a mimoriadne navštevovaný amfiteáter v Banskej Štiavnici, ktorý je majetkom mesta, je najmä v poslednom období tŕňom v oku mnohých. Aj napriek veľkej snahe aktuálnych nájomcov o jeho zveľadenie, sa naň podpísal zub času a majetok postupne chátra. Domáci len krútia hlavami.

V roku 2013 podpísalo mesto Banská Štiavnica a Miroslav Tásler zo spoločnosti IMT Smile Media, s.r.o. zmluvu o dlhodobom nájme amfiteátra pod Novým zámkom na 20 rokov. Nájomca sa zaviazal počas doby trvania zmluvy preinvestovať v areáli 100-tisíc eur a zároveň zorganizovať ročne minimálne desať kultúrnych podujatí a jeden festival.

Aj napriek tomu, že toto všetko sa udialo a aj deje a zmluvu nijako neporušil, niektorí domáci vidia len to, že budovy, ktoré sa v areáli amfiteátra nachádzajú, chátrajú. “Hlavne, že IMT Smile ide plný zisk zo vstupného z ich koncertov a nevedia sa ani postarať o základnú údržbu,” rozhorčuje sa Michal a pridal sa Jaroslav: “To je tak, keď sa dá do prenájmu niekomu, kto chce z toho vyťažiť len zisk, ale investovať nič! A aká zmluva, taká starostlivosť o prenajaté miesto.”

Miroslav Tásler z IMT Smile vysvetľuje, že zmluvu podpísal s mestom pred takmer 10 rokmi s hlavným zámerom pomôcť amfiteátru, ktorý bol pôvodne vo veľmi zlom technickom stave. Hoci sa v zmluve zaviazal, že tu počas 20 rokov jeho spoločnosť prefinancuje 100-tisíc eur, investícia túto sumu už dávno presiahla. Ak by mal ale amfiteáter fungovať v top stave, investícia by sa podľa jeho slov vyšplhala aj na niekoľko sto tisíc eur.

Čo sa už v areáli banskoštiavnického amfiteátra podarilo opraviť, si prečítajte na ďalšej strane:

Čo sa týka väčších prác, doposiaľ zrekonštruoval toalety pre verejnosť, vymenil strechy na objektoch v hornej časti areálu, opravil pódium a vykonal stavebné práce zamerané na zabránenie prenikania vody do priestorov šatní pod pódiom. Okrem toho sa venuje pravidelnej údržbe, a to najmä koseniu, priebežnej výmene lavičiek, čisteniu areálu, či odstraňovaniu náletových drevín. V areáli stojí niekoľko samostatných nehnuteľností, v jednej budove sa nachádzajú verejné toalety, ale aj bytová časť, nad hľadiskom je bufet a v druhej, spodnej budove hneď za pódiom, sa nachádzajú priestory určené pre hudobníkov ako šatne, toalety a technická miestnosť.

Primárnym problémom je však podľa Táslera to, že parkovisko pod Novým Zámkom, ktoré sa nachádza nad samotným amfiteátrom, nie je odvodnené, prepadáva sa tu pôda a všetka vody z parkoviska tečie smerom do areálu amfiteátra. “Ide o dlhodobý stav, už 20 rokov  doslova rozoberá budovu jednu za druhou. Napríklad v budove, ktorá sa nachádza nad premietacou kabínou, nie je zhora vôbec múr. Celá budova sa už len opiera o kopec a všetko “drží” iba na drevených hradách, ktoré podopierajú strechu. A toto všetko spôsobuje spomínaná voda, ktorá sa sem dostáva z parkoviska,” poukázal Tásler na problém priamo na mieste.

Preto spolu s mestom hľadali čo najlepšie riešenie a napokon sa dohodli, že samospráva parkovisko opraví a problém tak vyrieši. Až potom bude môcť pokračovať v ďalších prácach. “Prehnitú budovu, resp. jej časť, kde je aktuálne bufet, budeme musieť bohužiaľ zhodiť a postaviť ju nanovo. To, že som tam vymenil strechu je nepodstatné, keďže voda zničila celý objekt,” poznamenáva. Voda z parkoviska pôvodne tiekla až na pódium, no toto sa im podarilo vyriešiť jej odklonením.

Kedy by mohla začať samospráva s prácami na parkovisku, si prečítajte na ďalšej strane:

Teraz síce pódium nevlhne, no našla si iné cesty a dostala sa popod neho a nižšie smerom k druhej spornej nehnuteľnosti (backstagu), ktorá je určená umelcom. Nachádza sa tu technika, priestory pre hudobníkov, toalety i  šatne. Niektoré miestnosti sa už nájomcovi podarilo odvodniť obkopaním, v iných je zas stav skutočne vážny a voda, ktorá sa tlačí zospodu, spôsobila doslova zatopenie miestností.

“Tá omietka je zvnútra sanovaná, niekoľkokrát natretá nátermi, aby vypudzovala vodu, ale to nestačí. Z tohto dôvodu na tejto budove aj opadáva omietka. Tiež má poškodenú strechu, ktorú treba opraviť, či vymeniť. Najlepšie by bolo tiež zhodiť celú budovu, nechať železný skelet a postaviť ju nanovo,” ozrejmuje Miroslav Tásler. Dopĺňa, že túto sezónu budú ešte musieť tieto nedostatky nejakým spôsobom ustáť a zničené veci aspoň dočasne “zalepiť”.

Od jesene by už však mesto mohlo začať s prácami na parkovisku. Až potom bude priestor pre rekonštrukcie v areáli amfiteátra. “Treba vyriešiť najskôr toto, z našej strany zatiaľ nemá význam robiť nič veľké, pretože to aj tak celé padne,” myslí si.

Ako sa k tejto otázke vyjadrilo samotné mesto, si prečítajte na ďalšej strane:

Vedúci kultúry na Mestskom úrade v Banskej Štiavnici Rastislav Marko nám potvrdil, že nájomca doteraz naplnil všetky požiadavky, ktoré vyplývajú zo zmluvy. Podotýka, že areál amfiteátra bol v 90. rokov postavený s mnohými stavebnými a technickými chybami, ktoré trvajú dodnes a vyžadujú investíciu, ktorá vysoko prevyšuje zazmluvnenú sumu.

“Amfiteáter je stále vo vlastníctve mesta, ktoré za 10 rokov ušetrilo desiatky tisíc eur, ktoré by muselo vynaložiť len na samotné prevádzkové náklady a údržbu. Preto v minulom roku došlo k dohode, že zásadné problémy, súvisiace so zlým odvádzaním vôd z areálu a zlým stavebným riešením niektorých objektov sa budú riešiť komplexne,” uviedol Marko.

Mesto za týmto účelom pripravuje verejné obstarávania na zhotovenie stavebno – technickej dokumentácie rekonštrukcie, ktorá zohľadní aj pripomienky prenajímateľa a jeho skúsenosti s praktickým využívaním areálu. Dokumentácia by mala byť obstaraná v tomto roku, pričom súbežne hľadajú možnosti na potenciálne externé financovanie úprav v rokoch 2025, najneskôr 2026.

Miroslav Tásler okrem toho prevádzkuje aj amfiteáter v Prešove, ktorý je jeden z najväčších na Slovensku. Tu už preinvestoval vyše pol milióna eur. “Aj tam mali ľudia pocit, že chátra a nič sa tam nedeje. No bol tiež vo veľmi zlom stave a museli sme ho doslova zachrániť. Najväčšia investícia však ide do vecí, ktoré nie je na prvý pohľad možno vidieť. Spravíme čo najviac pre to, aby štiavnický “amfík” fungoval, no nie všetko je žiaľ len v našich rukách. Som ale rád, že mesto Banská Štiavnica kultúru výrazne podporuje,” uzatvára Tásler. V areáli amfiteátra v Banskej Štiavnici, ktorý má kapacitu 550 - 800 divákov, sa koná približne 15 - 20 podujatí ročne.

Prečítajte si tiež: