Reklama

Aj jeden pohárik na lyžovačke Vás môže výjsť pekne draho: Čo si o tom myslia Slováci?

Sestry Barbora a Kvetka z Ružomberka si na horách najradšej pripíjajú horúcim čajom!

Zdroj: Lenka Mišiaková

Reklama

Alkohol na slovenských svahoch nie je ničím výnimočným. Požívanie alkoholických nápojov neupravuje žiadny zákon, dávajte si však pozor nielen na svoje zdravie, ale aj na svoju peňaženku. Úraz alebo výjazd záchrannej služby ich môže vyjsť draho.

Zima sa rozbieha a s pribúdajúcim snehom bude rásť aj počet úrazov pri zimných športoch. Tých, kde úlohy hral alkohol, nevynímajúc. Aj vy si na svah beriete fľaštičku s „hrejivým“ obsahom alebo sa alkoholom potužujete v bufete priamo na svahu? Pozor, okrem zvýšeného rizika úrazu môžete prísť aj o poistné plnenie.

Lyžiarske strediská alkohol na svahu trestajú

Negatívne dopady pitia na svahu môžete pocítiť aj keď k nehode vôbec nedôjde. V Taliansku vám pri podozrení na alkohol môže dať horská služba fúkať a v prípade pozitívneho výsledku vám bez váhania vezme i niekoľko stoeurovú permanentku bez nároku na kompenzáciu. V Slovinsku vám zasa môžu dať pokutu a vykázať vás zo svahu. V niektorých strediskách v Poľsku vám dajú fúkať už pri predaji lístka a v prípade pozitívneho výsledku si vôbec nezalyžujete. Lyžiarsku patrolu spustili už aj v Tatrách, opitým lyžiarom hrozí zablokovanie permanentky.

Nemusí pomôcť ani poistka

Alkohol či iné omamné látky otupujú zmysly. V praxi to znamená, že na svahu reagujete pomalšie, preceňujete svoje schopnosti, správate sa riskantnejšie a oveľa častejšie aj padáte. Neohrozujete pritom len seba, ale i ostatných ľudí na svahu. Ak sa pre prípad nepríjemnej udalosti spoliehate na vaše životné či cestovné poistenie, vedzte, že alkohol v krvi môže byť zásadnou prekážkou jeho vyplatenia. „V prípade, že osoba uplatňujúca si poistné plnenie bola v čase poistnej udalosti pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok a táto skutočnosť prispela ku vzniku poistnej udalosti, môže poisťovňa krátiť alebo dokonca úplne odmietnuť poistné plnenie,“ upozorňujú poisťovne. 

Zdroj: Lenka Mišiaková

Alkohol na svahoch neodporúča ani lyžiarka a olympionička Zuzana Stromková

Dobré správy nemáme ani pre tých, ktorý sa spoliehajú na poistenie špecializované na hory, vysokohorský terén aj športy extrémnejšieho charakteru. "Poistenie sa nevzťahuje pre tých, ktorí preukázateľne požili alkohol, alebo inú návykovú látku", uviedla olympionička a zastupkyňa poistenia Alpenverein-slovensko.sk, Zuzana Stromková. "Myslím si, že alkohol nepatrí na svah, ani k žiadnemu inému športu," doplnila lyžiarka. 

Anjeli na svahoch 

Predchádzaniu takýchto prípadov pomáhajú takzavní "anjeli na svahu". Tak mnohí volajú príslušníkov Ski Patrol, - lyžiarskej hliadky. V zahraničných strediskách ide o častý jav, u nás sa s ňou stretneme iba v strediskách Jasná Nízke Tatry a Tatranská Lomnica. „Pracovníci Ski Patrol dohliadajú na bezpečnosť klientov v zimnom stredisku, kontrolujú bezpečnosť na zjazdovkách, zjazdnosť tratí, pomáhajú s orientáciou, organizujú rady v nástupných staniciach, riešia každodenné problémy, ktoré sa v stredisku vyskytnú. A množstvo ďalších aktivít v stredisku. Ich pracovná náplň je naozaj rôznorodá,“ približuje Jana Pisarčíková z Tatry mountain resorts. Medzi najnedisciplinovanejších lyžiarov na našich svahoch patria zahraniční klienti, muži vo veku 15 - 40 rokov. Slováci a Česi sa aj vďaka dohľadu Ski Patrol vo väčšine prípadov správajú slušne. "Nápomocná by mala byť aj novozriadená horská polícia BOJ," doplnil Marián Galajda, PR Manager Tatry mountain resorts.

Pozor si treba dať aj v zahraničí, kde lyžiarom bežne dávajú fúkať. V obľúbených strediskách v Rakúsku tak robí horská služba, v Slovinsku za alkohol rozdávajú pokuty a v takom Poľsku vás otestujú ešte pred prechodom turniketom. Vo Francúzsku sú ešte prísnejší – v tom najhoršom prípade si posedíte rok za mrežami. 

Záchranárom alkohol na svahoch spôsobuje plné ruky práce 

"Pred lyžovačkou určite nieje dobré zahrievať sa alkoholom. Zhruba 20 % našich výjazdov do terénu je zabríčinených práve požitím alkoholických nápojov. Ľudia sú potom neopatrný, odvážnejší a pomalšie im to myslí. Samozrejme záleží aj d toho, koľko alkoholu vypili. Radšej by som sa týmto spôsobom zahrial až po lyžovačke," uviedol príslušník Horskej záchrannej služby, Miloš Gazdarica. 

Čo si o tom myslia Slováci?

"Alkohol určite nepatrí na lyže, snowboard, skilap ani k iným zimným športom. Zohriať sa dá rôznymi spôsobmi, no keď nás už alkohol premôže, resp. mu neodoláme, treba si uvedomiť, že lyžiarske schopnosti klesajú a je lepšie to zo sbahu domov odkráčať. Často krát si ľudia neuvedomujú, že na svahu niesú sami. Pohybujú sa tam aj deti a tak vzhľadom na znížené schopnosti a reakčný čas dochádza k nebezpečným kolíziám," prezradila nám Barbora s Ružomberka ktorá zvykne tráviť zimu v stredisku Malinô-Brdo pri Ružomberku. So sestrou Kvetkou si na svahoch najradšej pripíjajú horúcim čajom. 

"Myslím si, že alkohol na svahoch do istej miery byť môže. Ale každý by mal vedieť kedy dosť, aby nedošlo k ohrozeniu iných lyžiarov a návštevníkov strediska nebezpečnou jazdou spôsobenou vplyvom alkoholu", povedal Marek z Ružomberka.

Nikola z Bešeňovej odporúča namiesto tekutého svetra radšej teplejšie oblečenie. "Myslím si, že ak ide človek na lyžovačku, mal by si byyť vedomý toho, že je zodpovedný nielen za seba, ale aj za ostatných. Nikdy nevie, čo sa môže stať v zlomku sekundy a ublíži niekomu len preto, že nebol stopercentne pri zmysloch. za mňa alkohol na svah určite nepatrí, aj keď mnohí si bez "zahriatia" lyžovačku ani nevedia predstaviť. Je to podľa mňa len klam vlastnému telu. Odporúčam skôr teplé oblečenie", prezradila nám Nikola, ktorá lyžovačku trávi prevažne v Jasnej. 

"Alkohol na svah určite nepatrí, aj keď nás možno trochu zahreje, no treba byť zodpovedný," povedala pre Plus JEDEN DEŇ lyžiarka Alica z Bratislavy, ktorá so svojou rodinou tent rok trávi lyžovačku na Donovaloch.

"Myslím si, že alkohol vo veľkej miere na svahy určite nepatrí, ale samozrejme vetko s mierou. Keď sa to použie s mierou a rozumom, je to fajn", vyjadril sa Robo z Bratislavy, ktorý ako sám povedal, zobral s kamarátmi svoje deti na hory v štýle filmu " S Tebou mne baví svet". 

"Zimné športy sú beztak nebezpečné, nieto ešte keď si niekto vypije", hovorí s úsmevom Simona z Nových Zámkov. "Myslím si, že na svahy alkohol nepatrí. Možno keď si dá niekto jedno "poldeci", ale viac určite nie," doplnila. 

 

 

 

Vyberáme pre vás niečo PLUS