Reklama

Afrických ježkov chovajú v Trnave!

Africký ježko je pre svoju miernu povahu vhodný aj ako domáci miláčik.

Zdroj: JOZEF VOJČINIAK

Reklama

Mladí Trnavčania Janka Sklenárová (21) a Peter Drman (25) chovajú v Trnave naozaj netradičné zvieratká. Pred rokom si založili chovnú stanicu afrických ježkov. A podľa nich je o pichľavé zvieratká záujem.

Africký ježko je pre svoju miernu povahu vhodný aj ako domáci miláčik, na branie do rúk si vraj rýchlo zvykne. Musíte sa však zmieriť s tým, že pohrať sa s ním môžete až po zotmení.

„Je to samotár a nočný tvor. Cez deň zásadne len vyspáva,“ opisuje svojich miláčikov chovateľka Janka. Tento druh ježka pre jeho sfarbenie volajú aj ježko bielobruchý. Často sa však medzi nimi vyskytujú albíni a potom je celý biely. „Náš biely ježko sa volá Uršula a je to samička,“ ukazuje hrdo chovateľka Janka.

Stačia im mačacie granule

Mladí chovatelia okrem dospelých samičiek Marty a Uršuly chovajú aj samčekov Dezidera a Igora. Z albínky Uršule je momentálne vzorná mama a stará sa päť mláďat. „Pri každom neznámom či desivom zvuku napriamujú pichliače a stáčajú sa do klbka,“ rozpráva mladá chovateľka.

Ježkovia nie sú mimoriadne nároční. „Kŕmime ich dvakrát denne mačacími granulami,“ dodala na záver chovateľka. Keď ježia mamička odstaví mláďatá od mlieka, pôjdu drobci na predaj za deväťdesiat eur za jedného. Dospelý ježi dorastajú do 30 cm, vážia okolo pol kila a dožijú sa v priemere 4 roky.