7 tipov ako zatočiť s plesňami v byte: Viete, že vám môžu uškodiť aj kvety?
27. 12. 2024, 10:16

Jeseň a zima väčšine alergikov prináša úľavu. Vlhké ovzdušie, dážď a koniec kvitnutia rastlín totiž vyčistí vzduch od väčšiny alergénov. Lenže na všetkých striehnu iné nástrahy. Plesne a roztoče v domácnosti vedia narobiť poriadne problémy. Čo si treba doma všímať a ako s plesňami účinne zatočiť?
Respiračné ochorenia sú v týchto časoch bežné, takže si často ani neuvedomíme, že za chronickým kašľom sa môžu skrývať malé, nenápadné, ale nebezpečné mikroorganizmy v dome. Plesne sa objavujú zvyčajne v starších domoch a bytoch, kde môžu byť vlhké múry, lenže môžu sa vytvoriť aj v novostavbách, kde ich spôsobia vlhké stavebné materiály. V každom prípade vedú k zdravotným problémom.
Zdroj: iStock
Ak sa v byte objavia plesne, ich odstránenie je veľký problém.
Chladné počasie núti viac zatvárať okná a menej vetrať. Lenže práve to môže byť ideálny základ na tvorbu plesní. „Staršie domy sú náchylnejšie na väčšiu koncentráciu vody. Preto treba pravidelne vetrať miestnosti, aby sme predišli kondenzácii,“ vysvetľuje všeobecný lekár pre dospelých Marián Šóth.
Ako sa prejavujú plesne
Premnožené plesne v domácnostiach sa prejavujú nádchou, výtokom z nosa, svrbením očí, alergiami, problémami s dýchaním, bolesťou hlavy prípadne kĺbov, ale aj kožnými ťažkosťami – objavujú sa ekzémy a mykózy. Približne 70 – 80 percent plesní môže byť zdrojom toxických látok.
Zdroj: Canva
Plesne často vunikajú pri oknách a v rohoch miestnosti za nábytkom.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky odporúča držať sa osvedčenej zásady: „Vo vykurovacom období by rozdiel medzi nočnými a dennými teplotami nemal presiahnuť viac ako 5 stupňov Celzia. Tým sa zabráni kondenzácii pary na vychladených miestach a v nevyhriatych priestoroch.“ Ani v noci preto priveľmi neznižujte teplotu, nevypínajte radiátory.
Dôležitá je prevencia
Plesne vznikajú najmä v tmavých a vlhkých priestoroch, teda v kúpeľniach, pivniciach, suterénoch, ale aj na povalách domov. Dobre si všímajte rohy stien, dlaždice v kúpeľni alebo rohy vaní. V izbách sa zvyknú plesne tvoriť aj pri oknách.
Zdroj: anc
Marián Šóth, všeobecný lekár pre dospelých: Ak máte zdravotné problémy, vyhľadajte lekára.
„Treba si všímať prostredie, v ktorom sa pohybujeme, v ktorom bývame. Podporovať imunitu a dbať na kvalitný spánok. Treba tiež pravidelne vetrať niekoľkokrát do dňa,“ radí Marián Šóth. Ak sa objavia problémy, treba kontaktovať lekára.
7 rád, ako predchádzať vzniku plesní v domácnosti, si prečítajte na ďalšej strane >>>
Zdroj: Marcela Martinková/GPT4
Plesne dokážu dlho odolávať čisteniu a pripravia nám trpké chvíle. Tak ich nepustime do bytu!
1. Majte pod kontrolou vlhkosť v dome či byte. Vlhkomer je lacný, kúpite ho v lekárni, ale aj v supermarkete.
2. Dbajte na vetranie vlhkých miestností, ako je kúpeľňa a kuchyňa. Vetrajte však celý byt: Niekoľkokrát denne otvorte okná na pár minút.
3. Na jeseň a v zime môže byť škodlivé sušiť mokrú bielizeň v interiéri. Dajte ju radšej do väčšej miestnosti, kde sa menej zdržujete, a viete ju dobre vyvetrať.
4. Čistite pravidelne chladničku.
5. Aj izbové rastliny môžu na vrchnej vrstve pôdy vytvárať plesne, preto ju pravidelne meňte.
6. Používajte preventívne čistiace prostriedky proti plesniam.
7. Pomôžte si odvlhčovačom. Ak máte vlhký byt, musíte ho mať. Najlepšie dokážu denne pohltiť až 20 litrov vody.