Zvoní rodičovskému dôchodku a daňovému bonusu na dieťa umieračík? Toto ich nahradí!
25. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:32)

Dve nedávno nové dávky pre rodiny s deťmi a seniorov, ktoré zaviedla ešte vláda Igora Matoviča, sa nestihli ani ohriať a už to vyzerá tak, že sa stanú minulosťou. Zruší nová vláda rodičovský dôchodok a daňový bonus na dieťa?
Zdroj: EMIL VAŠKO
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Zdroj: FB/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála
Galéria k článku
Maximálna výška daňového bonusu je 140 eur na jedno dieťa mesačne. Na plnú sumu však majú nárok len lepšie zarábajúci, v plnej výške ho poberá 72 percent rodičov. Najvyšší možný rodičovský dôchodok je 21,80 eura za mesiac. Na túto sumu však takisto nedosiahnu najstarší dôchodcovia s najnižšími penziami.
Mnohí odborníci už od začiatku kritizovali obe dávky ako nesystémové a v zásade nespravodlivé. Ich zrušenie navrhovala v takmer stovke opatrení aj dosluhujúca úradnícka vláda Ľudovíta Ódora. Nahradiť by ich mali systémové opatrenia. "Obe opatrenia pomáhajú najmä ľuďom s vyššími príjmami a znevýhodňujú tých, ktorí majú nižšie alebo žiadne príjmy," upozornil Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík. Podľa jeho slov tieto dávky predstavujú nesystémový ročný výdavok štátneho rozpočtu viac ako 800 miliónov eur.
Prichádza hneď aj s návrhom na zlepšenie. Mal by byť zavedený takzvaný podmienený príjem, takzvané ekonomické životné minimum, ktoré zohľadní reálne výdavky domácností. Toto opatrenie by podľa inštitútu pomohlo všetkým nízkopríjmovým domácnostiam. Na kompenzáciu nižších dôchodkov z dôvodu výchovy detí navrhuje spätný prepočet obdobia a navýšenie koeficientu, pri ktorom poberali materskú pre všetkých rodičov, ktorí vychovali deti, nielen pre pracujúcich. „S takouto zmenou súhlasíme aj my v Jednote dôchodcov. Ak je to rodičovský dôchodok, mal by patriť všetkým rodičom. V nevýhode sú tí, ktorých deti pracujú v zahraničí alebo napríklad aj zomreli,“ povedal predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Michal Kotian.
Pokiaľ ide o rodičovský dôchodok, Martin Halás hovorí o tom, že by sa mal zdobrovoľniť. „Ak budú deti chcieť, môžu zo svojich odvodov aj naďalej prispievať rodičom na penziu pričom si budú ale vedomé, že sa im tie dve percentá budú odpočítavať z ich budúceho dôchodku,“ povedal Halás. Ďalšou možnosťou podľa neho je namiesto neho vyplácať plný trinásty dôchodok napríklad v sume priemerného dôchodku. Ten je dnes necelých 600 eur.
Podobne je na tom aj Matovičov daňový bonus. Na ním sľubovaných 200 eur nedosiahnu všetci rodičia. „Odhadujeme, že na Slovensku je približne 1,2 milióna nezaopatrených detí, ktorých rodičia majú nárok na prídavok na dieťa. Z tohto počtu je 93 % detí takých, ktoré majú pracujúcich rodičov, čo znamená, že ich rodičia si môžu uplatniť nárok na daňový bonus. Nárok na plnú sumu majú len tí rodičia, ktorí majú dostatočne vysoký príjem. To sa týka 72 % detí, respektíve ich rodičov," uviedol Matúš Senaj z Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Halásov inštitút preto prichádza s adresným návrhom: zrušiť daňový bonus a zaviesť jednotnú dávku. „Napríklad by to mohol byť prídavok na dieťa, ktorý by rodičia dostávali v istej sume, povedzme 150 eur. Avšak stanovilo by sa nejaké ekonomické životné minimum ako nový, systémový nástroj, pričom rodiny, ktorých príjem by bol vyšší ako toto minimum, by dostávali znížený prídavok na dieťa,“ dodal Halás.
S otázkou, či nová vláda bude uvažovať nad zrušením týchto konkrétnych dávok, sa denník Plus1 Deň obrátil na zrejme nového ministra práce Erika Tomáša. „Ďakujem za otázky, ale v strane máme dohodu, že až do vymenovania vlády sa nebudeme vyjadrovať ku konkrétnym témam,“ vyjadril sa Tomáš.