Ich požiadavky sa už dostali aj k premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽaNO). „Predseda vlády SR Eduard Heger už požiadal ministra dopravy Andreja Doležala, aby preskúmal dosah týchto opatrení na cestovný ruch. V závislosti od týchto zistení, vláda prijme ďalšie kroky,“ informovala hovorkyňa Ľubica Janíková.

Prečo je však na Slovensku nutná karanténa, keď všade inde stačí turistom negatívny test? Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) tvrdí, že Slovensko nie je jediné. „Sprísnené opatrenia pri vstupe do krajiny nie sú špecifikom Slovenska, svoje podmienky si stanovujú všetky štáty, vrátane obľúbených turistických destinácií,“ reagovala Daša Račková.

Cieľom opatrení v čase, šíriacej sa infekčnejšej delty je zabrániť prudkému nárastu infikovaných osôb, a následnému preťaženiu nemocníc. Do budúcnosti ÚVZ nevylučuje zmenu, ak to odobria epidemiológovia a Ústredný krízový štáb.

„Ministerstvo zdravotníctva dôsledne a predvídavo nastavuje opatrenia v spolupráci s odborníkmi, primárne s kolegami z Úradu verejného zdravotníctva. Všetky opatrenia sú s jediným cieľom – dôslednej ochrany zdravia a životov ľudí. Aktuálne platia pravidlá v zmysle platnej vyhlášky ÚVZ SR, ktoré sa priebežne po odbornej diskusii a vývoji epidemiologickej situácie môžu transformovať," dodala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Mohlo by vás zaujímať: