Zruinuje nás návšteva u zubára? Odborníci bijú na poplach! Vyššie ceny, aj menej ambulancií!
17. 2. 2024, 18:00

Zubní lekári bijú na poplach. Čo je dôvodom? Nedostatok financií, ktoré ministerstvo zdravotníctva vyčlenilo na špecializovanú ambulantnú starostlivosť.
Zdroj: skzl
Zdroj: skzl
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Slovenská komora zubných lekárov považuje navrhované vyčlenenie financií pre lekárov špecialistov v rámci takzvanej prerozdeľovacej vyhlášky za nedostatočné. Podľa vyhlášky rezort navrhuje len 6 % do špecializovanej ambulantnej starostlivosti vrátane zubného lekárstva.
Slovenská komora zubných lekárov to ale považuje za nedostatočné a ohrozujúce kvalitu zubného zdravia. „Máme za to, že opätovné nízke financovanie do ambulantného sektora z pohľadu modernej stomatológie môže zvýšiť cenu práce, čím sa zvýši finančná účasť pacienta na modernej a kvalitnej stomatológii, prípadne môže ohroziť dostupnosť a znížiť kvalitu poskytovania zubnolekárskej starostlivosti,“ upozorňuje prezident Slovenskej komory zubných lekárov, doktor Igor Moravčík.
Ako dodal, v prípade nedofinancovania zubnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní v základnom prevedení sa zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti, a to najmä v odľahlých regiónoch Slovenska. „Vekové rozpätie zubných lekárov 65 + je alarmujúce a odchodom týchto zubných lekárov do dôchodku môže nastať, najmä v odľahlých regiónoch problém s dostupnosťou zubnej starostlivosti, nehovoriac o kvalite,“ vraví Moravčík.
Len za minulý rok narástli ceny všetkých vstupov, ktoré zubní lekári majú o 25 až 30 percent. „Šesť percent zdrojov je veľmi málo, pre zubné lekárstvo, je toto číslo príliš nízke, aby to pokrylo infláciu a všetky vstupy, ktoré máme. Máme aj problém s personálom, pretože sa navýšili platy sestier v nemocniciach a keď ich chceme mať, musíme im dať rovnaké platy,“ hovorí Igor Moravčík. Ako dodal, percento, ktoré od štátu žiadajú, nie je nereálne. „Suma, o ktorú žiadame navýšiť výdavky je na úrovni 10 až 15 percent, to nie je žiadne nereálne číslo.“
Ak sa to neudeje, reálne hrozí, že množstvo ľudí nebude mať kto ošetriť, pretože táto oblasť je dlhodobo podfinancovaná. „Najmä v chudobnejších regiónoch ľudia nebudú chodiť k zubárom, ak títo navýšia ceny, respektíve keďže takmer 900 zubných lekárov máme starších ako 65 rokov, je viac ako pravdepodobné, že títo zatvoria ambulancie a pacientov nebude mať kto ošetriť,“ konštatoval doktor Moravčík.