Reklama

Známy finančník a „šéf Tatier“ Igor Rattaj si nedal servítku pred ústa: OSTRÁ kritika opatrení!

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Známy finančník a „šéf Tatier“ Igor Rattaj si nedal servítku pred ústa: OSTRÁ kritika opatrení!
    Reklama

    Čiernych okresov z týždňa na týždeň pribúda a zatvárajú sa tak stovky prevádzok. Očkovaní sa cítia oklamaní, lebo nemôžu ísť do reštaurácie rovnako ako neočkovaní, aj keď boli zodpovední. Na poplach bijú aj majitelia reštaurácií, hotelov, fitnescentier či akvaparkov. Známy biznismen s lyžiarskymi strediskami Igor Rattaj v rozhovore otvorene priznal, že opatrenia nemajú logiku. Kritizuje vládu, že cestovnému ruchu doma nepomáha a ľudí aj tak neodradí pred dovolenkami v zahraničí.

    Na Slovensku je už 24 čiernych okresov a stovky prevádzok sa museli zatvoriť. Ako to vnímate?

    - Je to zlé, niečo ako vlastný gól. Pozrime si, ako to riešia ostatné krajiny. Z hľadiska turistického ruchu sa o chvíľu začne zimná sezóna, ak opatrenia v Rakúsku alebo v Poľsku nesprísnia rovnako, ľudia pôjdu tam. Nakoniec sa vrátia zo zahraničia, čo je z epidemického hľadiska absolútny nezmysel. Rozumné by bolo, keby tie pravidlá boli nastavené rovnako.

    Vďaka covid automatu sú opatrenia regionálne, podľa okresov. Ako sa to dotklo napríklad vás?

    - Čo sa nás týka, teda lyžiarskych stredísk, tak okres s tým nesúvisí. Jasná sa nachádza v okrese Liptov. Naozaj má zavážiť v otázke, či môže byť lyžiarske stredisko otvorené, to, že je v okrese očkovaných viac ako 65 percent seniorov? Keď do strediska chodí 90 percent ľudí mimo okresu – z Bratislavy a zo zahraničia? To s tým nemá nijaký súvis, pravidlá sú nastavené úplne zle! Cestovný ruch na Liptove či v Tatrách je celoslovenský až medzinárodný, a preto nie je až také podstatné, v akej farbe je daný okres.

    Anketa

    Súhlasíte, že ak bude u nás zatvorené, ľudia pôjdu lyžovať do zahraničia?

    V čom vidíte problém?

    - Je to gól do vlastnej bránky aj preto, že podstatne zabijeme gastro servis, hotely a cestovný ruch na Slovensku a tí ľudia aj tak pôjdu do zahraničia. Keď chcú robiť takéto opatrenia, potom môžeme rovno všetko zatvoriť, vyhlásiť výnimočný stav a robiť presne to isté, čo pred rokom. Predpokladám, že to je politicky nemysliteľné. Nastavené opatrenia pokladám za úplnú hlúposť, ktorá nemá opodstatnenie ani z epidemického hľadiska. Považujem to za nezmyselné politické rozhodnutia.

    Je to podľa vás spravodlivé pre očkovaných, ktorí v čiernych okresoch nemôžu ísť napríklad do reštaurácie?

    - Keď platí všeobecný úzus, že chceme zvýhodňovať očkovaných práve preto, aby sme ľudí motivovali na očkovanie, tak potom ich zvýhodnime. Nerobme absurdné lotérie, ale zvýhodnime ich tak, že budú mať nejaké výhody. Dnes očkovaní akoby žiadne výhody ani nemali. To znamená, akú má motiváciu občan Slovenska dať sa očkovať, keď nie je nijakým spôsobom zvýhodnený? Potom povedzme, že všetci majú opatrenia rovnaké, a vykašlime sa na to, či je niekto očkovaný alebo neočkovaný. Niektoré opatrenia si navzájom odporujú, chýba mi tam konzistentnosť vlády a kompetentných orgánov. Čo chceme vlastne urobiť? Ak chcem všetkých zaočkovať, toto ide proti tomu. Očkovaným nedáme výhodu, ale chceme mať všetkých zaočkovaných.

    Ako je na tom s očkovanosťou vaša spoločnosť?

    - Ja som zaočkovaný a covid som aj prekonal. V spoločnosti sa všetkých snažíme motivovať k očkovaniu. Problém je, že na rozdiel od Rakúska, Česka a Poľska, kde máme pobočky, nemôžeme od zamestnancov vyžadovať odpoveď, či sú zaočkovaní. U nás je taká demokracia, že sa ani nemôžeme spýtať človeka, či je zaočkovaný alebo nie, nie to ešte nejakým spôsobom zvýhodňovať. Nemáme efektívny nástroj, ako človeka prinútiť povedať, či je alebo nie je očkovaný.

    ROZHOVOR pokračuje na ďalšej strane >>>

    Ľudia sa už rozhodujú, kde strávia zimné prázdniny. Ako to ovplyvnia farby okresov?

    - Myslím si, že veľa ľudí bude uvažovať nad zahraničím, nebude, bohužiaľ, riskovať Slovensko. Ja len dúfam v jednu vec, že tak, ako to rýchlo nabehlo do čiernej farby, tak veľmi rýchlo čísla pôjdu aj dole a Slovensko sa rýchlo premorí. Možno aj pre nízku očkovanosť. Dúfam, že na Vianoce už bude pokles a bude po tom najhoršom. Ale, samozrejme, psychologicky neviem, či ľudia budú ochotní čakať do poslednej chvíle a veriť tomu, že sa to zlepší.

    Tretia vlna môže trvať aj dlhšie. Je podľa vás riziko, že skončia ďalšie prevádzky?

    - Jasné. Premiér Heger vyhlásil, že nezvýhodní očkovaných ani nezníži DPH pre gastro prevádzky, to môžeme považovať ako hon na celý cestovný ruch. Nepokladám to za rozumné riešenia. Keď sa pozrieme do okolitých krajín, tak gastro servis je dôležitý aj z hľadiska národného hospodárstva. Mám pocit, že my to riešime spomedzi susedov najhoršie.

    V Česku sa pre prísnejšie opatrenia v podnikoch začalo očkovať veľké množstvo ľudí. Fungovalo by to aj u nás?

    - Neviem, či u nás. V Česku sa hovorí, že zoberte Čechovi pivo, radšej sa zaočkuje. Na každý národ funguje niečo, na čo počúva. Na Slovensku vieme, že lotéria určite nefunguje. Rýchle zbohatnutie, na ktoré sa minuli milióny eur, nezabralo. Čo u nás funguje je závisť. Keď sa Cibulková predbehla v očkovaní, tak zrazu sme vakcínu  chceli všetci. Všetci sme sa zrazu chceli očkovať, lebo na Slovákov jednoducho funguje, keď je niečo výnimočné, nedostupné a len pre niekoho, chcem to aj ja.

    Odborníci u nás argumentujú zatvorenými prevádzkami aj pre očkovaných tým, že kontroly sa nedajú dôsledne dodržiavať.

    - To je obdobný prípad ako s potvrdením o očkovaní zamestnancov. Pri tejto miere demokracie a slobody, ktorú sme si nastavili, s tým nevieme urobiť nič. Otázka potom je, prečo robíme tie opatrenia, keď ich nevieme ani vymáhať? Veď to je potom „sranda“.

    ROZHOVOR pokračuje na ďalšej strane >>>

    Vy ste vo svojich prevádzkach kontrolovali covid preukazy, kým sa nemuseli zatvoriť?

    - Áno, my sme relatívne prísne kontrolovali. Známa mi písala, či sa dostane na lanovku, aj keď je neočkovaná. Nakoniec išla ku konkurencii a ešte mi poslala fotku: Vidíš, a u konkurencie ma pustili. U nás je to tak, že keď to ja prísne kontrolujem, tak z toho vyjdem ako debil, lebo konkurencia preukaz neskontroluje a nik to poriadne nevymáha. Načo je potom takéto opatrenie? Robíme zbytočné naprieky a vyvolávame ďalšie zbytočné pnutie v spoločnosti. Úplne zle, som z toho frustrovaný.

    Ďalším argumentom odborníkov sú preťažené nemocnice. Čo si o tom myslíte?

    - Vláda už urobila všetko a každý má možnosť sa rozhodnúť. Máme tu niekoľko vakcín, môžete si dať rúško, môžete sedieť doma. Už by som nič neobmedzoval.

    Aké opatrenia by mohli podľa vás fungovať aj na Slovensku?

    - Tak, ako to funguje v Rakúsku, nič iné netreba vymýšľať. Režim OTP, teda očkovaný, testovaný, prekonaný. Keď máte o tom doklad, môžete fungovať neobmedzene. V prípade, že by sa situácia drasticky zhoršila, tak sa skupina zúži len na očkovaných a po prekonaní covidu. A, samozrejme, do kabíny lanovky respirátor FFP2, to mi dáva logiku. Odkukajme, čo urobili v Rakúsku, a nehanbime sa za to!

    Čo na to premiér a ministerstvo zdravotníctva? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Premiér Heger očkovaných nezvýhodní

    Predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) vysvetľoval v nedeľnej relácii TA3, že keby sa ľudia nad 50 rokov dali dobrovoľne zaočkovať, tak by sme opatrenia nepotrebovali. „Všetci, ktorí sa rozhodli nezaočkovať, spôsobujú škody firmám a spôsobujú aj vyššie náklady na zdravotníctvo,“ povedal. Heger zatiaľ nepripúšťa možnosť, aby mali plne zaočkovaní väčšie výhody. „Majú výhody do bordovej farby. V čiernej je situácia vážna,“ priblížil.

    Rozhodnú odborníci

    Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že otázka výhod pre očkovaných bude opäť na stole. „Pravidelne vo štvrtok zasadá konzílium odborníkov, ktoré, ako bolo avizované pred sviatkami, sa bude touto témou zaoberať. Verejnosť budeme včas informovať,“ informovali.

    Prečítajte si tiež: