Maximálna povolená rýchlosť pre osobné aj nákladné vozidlá sa má v krajinách Európskej únie zjednotiť. Európsku komisiu na to vyzvala Európska rada pre bezpečnosť v doprave so sídlom v Bruseli (ETSC), uvádza portál autoviny.sk.

Spolu s ďalšími inštitúciami, ETSC požaduje zaviesť rýchlostný limit 100 km/h na diaľnici pre osobné autá a dodávky. Pre nákladné autá by mala platiť maximálka 80 km/h. Na okresných cestách považujú za prijateľný maximálny limit 80 km/h.

Zmena má nastať aj v mestách. Aktuálnych 50 km/h sa zníži na 30 km/h. Európska rada pre bezpečnosť v doprave totiž považuje túto rýchlosť za nový štandard pre mestské oblasti, v ktorých sa motorové vozidlá miešajú s chodcami a cyklistami.

Anketa
Súhlasíte so znížením rýchlosti?

Za prekročenie rýchlosti či telefonovanie za volantom si siahnete hlbšie do vrecka! Pokuty sa zvýšili od 1. augusta. O koľko si priplatíte sa dozviete v »GALÉRII«

Okrem toho má ísť aj o zníženie emisií. „Pretože spotreba paliva, emisie znečisťujúce ovzdušie a riziko nehody sa výrazne zvyšujú pri vyšších rýchlostiach, obmedzenie rýchlosti považujeme za múdre riešenie,“ vysvetľuje organizácie ETSC v liste adresovanom európskym komisárom. Ako príklad uvádzajú Holandsko, ktoré úspešne znížilo povolenú rýchlosť na diaľniciach na 100 km/h počas dňa s ambíciou znížiť výfukové emisie. Auto jazdiace rýchlosťou 100 km/h je podľa správy o 25 % efektívnejšie ako pri rýchlosti 130 km/h.

Článok pokračuje na ďalšej strane: Ktoré mestá už nový rýchlostný limit prijali? »»»