Pripravte sa, že na Vianoce sa poriadne buchnete po vrecku! Zdražovanie spravilo Slovákom poriadny škrt cez rozpočet a niektorí už teraz hovoria o skromnejších sviatkoch. Ak pred rokom za priemerný nákupný košík zaplatil kupujúci 100 eur, dnes to je 127 eur.

Podľa odhadov analytikov zo Slovenskej sporiteľne si Slováci tieto sviatky priplatia v decembri najviac za olej. Jeho cena má byť vyššia o 56 percent. Olej je pritom základnou surovinou každého jedla. Vyprážame na ňom rezne, ryby a je základom pre polievky či iné druhy jedál. Na druhom mieste je mäso. „Ceny mäsa podľa našich odhadov môžu byť v decembri vyššie aj o viac ako tretinu,“ vysvetľuje Matej Horňák, analytik Slovenskej sporiteľne. Znamená to, že v decembri by mohli všetky mäsové výrobky zdražieť o neuveriteľných 34 percent. Tí z nás, ktorí tak uprednostňujú mäsovú večeru, si za ňu aj poriadne priplatia.

Ako vyzerajú tohtoročné vianočné trhy na Slovensku a v Európe? >> FOTO V GALÉRII <<

Lepšie na tom nebudú ani tí, u ktorých sa na Vianoce podáva kapor. Jedno kilo sa môže vyšplhať až na 6 eur. Je preto pravdepodobné, že ľudia budú siahať po jeho lacnejšej alternatíve a to tolstolobiku. Jeho kilo vyjde približne na 3,70 eura. Predpokladané ceny rýb zodpovedajú medziročnej inflácii 18 percent.

Priplatia si aj milovníci vianočného šalátu

Zdražie aj pečivo a to o 30 percent. Približne v rovnakom čase minulého roku stál kilogram tmavého chleba 1,56 eura, dnes rovnaký chlieb pod 2 eurá nekúpite. Viditeľne si priplácame aj za rožky. Zatiaľ čo minulý rok stál jeden rožok 7 centov, dnes 10 centov. Výrazne si priplatia aj milovníci vianočného šalátu. Kilo zemiakov stále minulý rok približne 73 centov, dnes stojí vyše eura. Zdraželi aj vajíčka. Za 10 vajec zaplatili ľudia pred rokom v prieme 1,57 eura, dnes stoja 2,2 eura.

Drahšie budú aj cukrovinky, článok pokračuje na druhej strane >>>