PRIPRAVTE SA NA 45-STUPŇOVÉ LETO: Desivá predpoveď meteorológov, kedy to bude NAJHORŠIE?
22. 7. 2022, 16:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:27)

Vlna horúčav zasiahla celú Európu a výnimkou nie je ani Slovensko! Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na štvrtok, piatok a sobotu najvyššie výstrahy tretieho stupňa pred horúčavami v mnohých okresoch. Teploty sa majú priblížiť k obávanej 40–ke. Vo svete nie je situácia o nič lepšia. Dovolenkové destinácie zachvátili požiare, Chorvátsko zas obmedzilo spotrebu pitnej vody. Meteorológovia však pred „čiernym scenárom“ varujú už dlhšie...

Zdroj: FB/Jozef Pecho

Zdroj: FB/Jozef Pecho

Zdroj: TASR
Galéria k článku
Na Slovensko dorazila extrémna vlna horúčav. Podľa meteorológa Jozefa Pecha je možné, že v našich končinách sa ortuť teplomera nezastaví ani na 38 a ani na 39 stupňov Celzia. „Naozaj máme veľký potenciál, že tento rok tá 40-ka na Slovensku padne a áno, je možné, že aj vo štvrtok. Tá možnosť tam je. Vo štvrtok tu budeme mať naozaj veľmi teplú vzduchovú hmotu, navyše je na Slovensku veľké sucho a suchý vzduch sa ohrieva oveľa rýchlejšie ako vlhký, čiže sme v úplne inej situácii, ako sme boli na konci júna. To bolo dusno, vzduch bol vlhší, čiže vo štvrtok naozaj môže ísť teplota veľmi prudko hore,“ vysvetlil pre denník Plus JEDEN DEŃ.

V našom hlavnom meste bolo v tomto roku najteplejšie 30. júna, keď meteorológovia namerali 35,4 stupňa. V rovnaký deň padol aj absolútny rekord a to 38 stupňov Celzia. Obávanú 40-ku sme však tento rok ešte nepokorili. To sa podľa meteorológov môže veľmi rýchlo zmeniť.
„Horúci vzduch sa v najbližších dňoch postupne dostane zo západnej do strednej a juhovýchodnej Európy. Teplota tak stúpne a aj u nás bude vlna horúčav vrcholiť na mimoriadne až extrémne vysokých hodnotách, približne na úrovni 39 °C,“ informujú meteorológovia zo SHMÚ. Pre Slovákov však majú aj dobré správy. „Pretože je vzduch suchý, podmienky môžu byť o málo lepšie znesiteľné ako v minulej vlne horúčav na prelome júna a júla, keď bola vyššia vlhkosť vzduchu a lokálne bolo aj dusno. Nie je však vylúčené, že teplota sa na niektorých miestach vyšplhá na viac ako 39 stupňov,“ hovoria meteorológovia.
Druhá vlna horúčav by mala podľa nich trvať o niečo dlhšie, než sa predpokladalo. „Modely naznačujú, že sa vlna horúčav tak skoro neskončí. Hrozí, že teplé budú aj sobota a nedeľa, dokonca sobota môže byť ešte o niečo teplejšia ako štvrtok. Prvý vrchol vlny horúčav však očakávame už vo štvrtok,“ tvrdí klimatológ Pecho, ktorý nevylučuje, že podobné letá sa môžu v budúcnosti opakovať približne každé dva roky.
O niekoľko rokov hrozí, že budeme mať 45-stupňové letá >>>
„Toto leto je veľmi suché a teplé, myslím, že niečo takéto sme tu ešte nemali, nedá sa to dokonca porovnať ani s rokom 2015 či 2007. Je však pravdepodobné, že extrémne letá tu budeme mať každý druhý rok, čo bude veľký problém, pretože letá budú horúcejšie, suchšie, dlhšie a budú predstavovať potenciálne nebezpečie pre zdravie ľudí,“ hovorí klimatológ a dodáva, že nad aktuálnymi teplotami, napríklad v Spojenom kráľovstve, krútia hlavami aj zahraniční meteorológovia. „Oni ani neverili, že sa niečoho takého dožijú,“ dodáva Pecho.
Britskí aj nemeckí meteorológovia predpokladajú, že 45-stupňové horúčavy možno očakávať už aj v roku 2050, ba dokonca o desať rokov skôr. „Pokiaľ bude klimatická zmena rýchlejšia a čím vyššie budú koncentrácie skleníkových plynov v atmosfére, je pravdepodobné, že sa aj za nášho života dožijeme 45-ky na Slovensku. Čím viac budeme tému klimatickej zmeny odkladať, tým viac hrozí, že sa takéhoto leta dožijeme už pred rokom 2050,“ tvrdí Pecho.
O niečo horšie sa na situáciu pozerá generálny tajomník Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) Petteri Taalas, ktorý povedal, že vlny horúčav sa vyskytujú čoraz častejšie a tento trend bude pokračovať bez ohľadu na úspech v úsilí o zmiernenie klimatických zmien. „Vďaka klimatickým zmenám sme začali lámať rekordy... v budúcnosti budú tieto druhy horúčav bežné a uvidíme ešte väčšie extrémy," pokračoval.
Rekordy padajú v celej Európe, článok pokračuje na druhej strane >>>
Vysoké teploty a obrovské sucho však sužujú celú Európu. Azda najväčší teplotný šok zažívajú v týchto chvíľach v Anglicku, kde teplota prvý raz v histórii meraní prekročila v Londýne hranicu 40 stupňov. Meteorologická služba Met Office namerala na londýnskom letisku Heathrow 40,2 stupňa. Podľa britských spravodajských portálov platí na celom území najvyšší stupeň výstrahy proti horúčavám, na niektorých územiach sa topia cesty, vznikajú lokálne požiare, podľa britskej stanice BBC zas museli obyvatelia na Kráľovskej waleskej prehliadke chrániť opaľovacími krémami nielen seba, ale aj ošípané.

S extrémnym počasím bojujú aj v západofrancúzskom regióne Bretónsko, kde je zvyčajne v lete chladné a vlhké prostredie. Teplota tam v utorok vystúpila na 40 stupňov Celzia, čo je nový teplotný rekord. V Chorvátsku zas pre extrémne sucho musia šetriť pitnou vodou aj dovolenkári. Na polostrove Istria sa reštrikcie o používaní pitnej vody týkajú zákazu umývania áut, polievania záhrad či sprchovania na plážach a kúpaliskách.
Na opačnej strane Európy v Španielsku zas zúri viac ako tucet požiarov, a to aj v provincii Zamora, ležiacej pri hraniciach s Portugalskom. Teplotné rekordy zaznamenali aj českí meteorológovia. Na staniciach, ktoré merajú údaje aspoň 30 rokov, padlo 15 rekordov pre 19. júl.