Životná úroveň na Slovensku konečne po dvoch rokoch stúpne! Komu pôjdu platy hore najviac?
15. 1. 2024, 12:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:41)
Ako sa bude vyvíjať náš pracovný trh v novom roku? Nízka nezamestnanosť v kombinácii s vysokou infláciou budú nútiť zamestnávateľov posúvať platy smerom nahor. Mzdy porastú vo všetkých sektoroch, no v niektorých bude rast iba minimálne vyšší ako inflácia. Ľudí s určitými vlastnosťami však budú firmy v nasledujúcich mesiacoch vyvažovať zlatom!
Zdroj: ÚPSVaR
Zdroj: ŠÚ SR
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Rekordne vysoká miera inflácie a zároveň nedostatok pracovníkov boli dva najdôležitejšie aspekty, ktoré v minulom roku nútili zamestnávateľov zvyšovať mzdy, hodnotia odborníci z personálnej agentúry Grafton. Na Slovensku rástli mzdy vo všetkých odboroch aj krajoch, no nie všade rovnako. Najvýraznejšie zvyšovanie pocítili zamestnanci vo výrobe, v stavebníctve a logistike. Naopak, k sektorom s minimálnym rastom miezd patrili IT, bankovníctvo a finančné služby.
S rekordne vysokou infláciou, ktorá v prvej polovici minulého roka dosahovala dvojciferné hodnoty, pritom súviselo aj rapídne zvyšovanie výdavkov, s ktorým sa museli firmy vyrovnávať. „V značnej miere rástla aj cena práce, ktorú navyšovali a aj ďalej navyšujú viaceré faktory – priebežné zvyšovanie minimálneho stravného, zvýšenie minimálnej mzdy aj príplatkov za prácu v noci alebo cez víkend, ako aj zvýšenie odvodu do zdravotnej poisťovne,“ spresňuje Róbert Čvapek, generálny manažér agentúry Index Nosluš Group.
Zvyšovanie miezd však vlani nestačilo pokryť infláciu, takže sme to väčšinou na reálnych zárobkoch necítili. To sa má v roku 2024 zmeniť. Životná úroveň pracujúcich Slovákov by tak po dvoch rokoch mala konečne stúpnuť. Podľa riaditeľa personálnej agentúry Grafton a Gi Group Martina Mala bude veľký tlak na mzdy zamestnancov pokračovať aj v roku 2024. „Ak nedôjde k adekvátnemu rastu miezd, bude hlavne mladšia bezdetná generácia odchádzať za prácou do zahraničia, predovšetkým do Českej republiky,“ upozorňuje na možné dôsledky Malo.
Nebude to tak, samozrejme, v každej profesii. Rozdiel zohrá aj to, či pracujete v úrade alebo v súkromnom podniku. Národná banka Slovenska však predpovedá zlepšenie životnej úrovne na Slovensku. „Firmy sa rozhodli kompenzovať vysoké ceny svojim zamestnancom, nominálne platy budú rásť ďalej, predpokladáme rast reálnych miezd vo výške štyroch percent,“ povedal guvernér NBS Peter Kažimír.
„Netreba zabúdať ani na nedostatok pracovnej sily na trhu, čo ju robí drahšou, aspoň doteraz bolo pre Slovensko náročné dotiahnuť zahraničných pracovníkov vo väčšom množstve,“ doplnil ekonóm NBS Reiner Martin. Zamestnávatelia si už nevedia rady, tvrdia, že Slováci sa minuli a oni musia pracovníkov loviť v medzinárodných vodách. Dôkazom je fakt, že toľko cudzincov ako dnes na Slovensku ešte nikdy nepracovalo. Prvý raz v histórii prekročil počet cudzincov pracujúcich na Slovensku hranicu 100-tisíc. V službách pracuje najviac pracovníkov z Ukrajiny. V priemysle zase Srbi či Rumuni.
V KTOROM SEKTORE PORASTÚ PLATY NAJVIAC A V KTOROM NAJMENEJ? Dozviete sa na ďalšej strane »»»
Ani cudzincov však nie je dostatok. Problémy zamestnávateľom pri ich prijímaní robí najmä veľká administratívna záťaž. Pretrvávajúci nedostatok pracovnej sily tak podľa Moniky Volákovej, HR manažérky spoločnosti Lugera & Maklér, spôsobí enormný tlak zo strany súčasných zamestnancov aj uchádzačov o pracovné miesta na rast miezd, a to nielen na úrovni zodpovedajúcej inflácii.
„Dôvodom je v prvom rade demografický vývoj, ktorý je nepriaznivý nielen u nás, ale v podstate v celej Európe. V tomto období nastupujú na náš pracovný trh menej početné generácie, pričom situáciu ešte skomplikoval odchod väčšieho percenta zamestnancov do predčasného dôchodku,“ sumarizuje Čvapek.
Ak sa pozrieme na priemerné platy na Slovensku, takmer všetky prekročili hranicu tisíc eur. Platí to aj pri stavebníctve, kde sa priemerný zárobok pohybuje okolo 1 032 eur. V priemysle je to až skoro 1 500 eur. Najlepšie ohodnotené pozície sú dlhodobo v IT a vo financiách. „Platy porastú najpomalšie v stavebníctve, ktoré trpí vysokými úrokovými sadzbami. Naopak, rýchly rast sa dá čakať v priemyselných podnikoch zameraných na export,“ dodal ekonóm Reiner Martin.
Vo verejnom sektore zarábajú najlepšie vojaci, policajti a úradníci. Potom nasledujú zdravotníci a zhruba o štyri stovky menej sa zarába v školstve. „Vo verejnom sektore je rozhodnutie vlády platy zmraziť. Ale zmraziť až po 14-percentnom náraste, to treba brať do úvahy,“ podotkol Kažimír.
O AKÝCH ZAMESTNANCOV BUDE V ROKU 2024 NAJVÄČŠÍ ZÁUJEM? TIETO ZRUČNOSTI VYVÁŽIA ZLATOM! Pozrite na ďalšej strane »»»
Slovensko je počtom vyrobených áut na počet obyvateľov bezkonkurenčnou automobilovou veľmocou. Dnes máme v krajine tri automobilky, no čoskoro príde štvrtá. Zamestnanci s technickým vzdelaním rôznych úrovní budú preto veľmi žiadaní.
Okrem nich bude dopyt aj po odborníkoch z informačných technológií a tiež ľuďoch, ktorí majú viacero znalostí a dokážu ich prepojiť. Napríklad firmy vyhľadávajú pracovníka, ktorý ovláda účtovníctvo a zároveň digitálne technológie.
Veľmi žiadaní budú aj odborníci na obehové hospodárstvo či nakladanie s odpadni, takže s environmentálnymi zručnosťami a envirogramotnosťou.
V roku 2024 bude obrovský dopyt po ľuďoch v oblasti vzdelávania, sociálnych a psychologických služieb, v oblasti rehabilitácie a medicíny. Okrem toho však budú ľudia potrební aj v maloobchode, hotelierstve a gastroslužbách. Ide o oblasti, v ktorých zároveň možno očakávať najvyššiu fluktuáciu zamestnancov.