Zhoršenie situácie s koronavírusom prinieslo zmenu: Viac Slovákov sa chce očkovať!
10. 2. 2021, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:12)
Ochota zaočkovať sa proti koronavírusu rastie. A to výrazne. Môže za to aj zlá skúsenosť s ochorením covid-19, ktoré sami prekonali alebo počuli o skúsenosti s ochorením od známych.
Zdroj: Dano Veselský
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: František Iván
Galéria k článku
Ochota dať sa zaočkovať proti koronavírusu na Slovensku výrazne narástla. Zatiaľ čo v decembri by sa dalo zaočkovať iba 22,3 % respondentov, na prelome januára a februára už 39,8 %.
Respondenti, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom alebo majú takéto osoby v blízkosti sa častejšie chcú dať zaočkovať. Tieto závery prináša kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý iniciuje SAV, MNFORCE a Seesame.
Na otázku „Dnes sú dostupné vakcíny na nový koronavírus schválené Európskou úniou, plánujete sa dať zaočkovať?" odpovedalo kladne až 39,8 % respondentov, čo je oproti decembru nárast o viac ako 17 percentuálnych bodov. Približne štvrtina respondentov (25,7 %) odpovedala neviem a viac ako tretina (33,5 %) sa nechce dať zaočkovať.
Ochota dať sa zaočkovať dlhodobo súvisí s pocitom ohrozenia epidémiou koronavírusu. Respondenti, ktorí sa cítia byť ohrození by sa dali zaočkovať častejšie. Ochotu dať sa zaočkovať prejavujú tiež dlhodobo viac muži ako ženy. Výrazne ochotnejší dať sa zaočkovať sú respondenti z Bratislavského kraja (54,8 %) a Bratislavy (58 %). S narastajúcim vzdelaním rastie ochota dať sa zaočkovať, zaočkovať by sa dalo až 55% vysokoškolsky vzdelaných, ale iba 32,7% bez maturity a 41,8% s maturitou.
Zaujímavým zistením je i skutočnosť, že respondenti, ktorí sami prekonali ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom (horší ako chrípka, prípadne i hospitalizácia), alebo poznajú v svojom okolí osobu, ktorá prekonala ochorenie COVID-19 s ťažkým priebehom, sa štatisticky významne častejšie chcú dať zaočkovať.
„Predpokladáme, že ochota dať sa zaočkovať bude vďaka efektu snehovej gule rásť. Čim viac ľudí bude mať pozitívnu skúsenosť s očkovaním a čím viac bude týchto pozitívnych skúseností vo verejnom priestore a v médiách, tým viac bude ochota narastať. Je dobré, že veľa ľudí z rôznych komunít skúsenosti zdieľa a tým posilňuje dôveru k očkovaniu. Príkladom je iniciatíva Zaockujemsa.sk, ktorá zdieľa podporu a skúsenosti s očkovaním,“ vysvetľuje Michaela Benedigová zo Seesame.