Ženy za mužmi v jednej veci zásadne zaostávajú. V ktorej a prečo? Dôvod je jednoduchý. Aký?
7. 3. 2025, 10:30 (aktualizované: 7. 3. 2025, 10:32)
Ženy sú v investovaní stále vo výraznej menšine, hoci ich podiel postupne rastie. Na Slovensku je však ich podiel spomedzi desiatich porovnávaných európskych krajín najnižší a rastie len nepatrne. Nízke zapojenie do investovania a dlhodobého zveľaďovania majetku môže byť problém pri zabezpečení v prípade ťažkých životných situácií.
Zdroj: archív
Zdroj: xtb
Zdroj: archív
Galéria k článku
Aj sociologička Silvia Porubänová upozorňuje, že práve ženy sú najviac ohrozené nízkymi príjmami aj nízkymi úsporami, čo spôsobuje tzv. feminizáciu chudoby. Slovenky tvorili ku koncu vlaňajška len 6,9 % klientov XTB. Slovensko v tomto údaji zaostáva nielen za vyspelými západnými krajinami, ale aj za susedmi. Napríklad v Poľsku tvoria ženy 15,2 %, investujúcich Rumuniek je až 21%.
,,Ženy sa dlhodobo aj na Slovensku dožívajú vyššieho veku ako muži a musia tak byť pripravené na dlhšie obdobie, ktoré strávia na dôchodku. Na Slovensku bola v roku 2023 stredná dĺžka dožitia žien 81,4 rokov a mužov 74,4 rokov,” pripomína Silvia Porubänová. ,,Zároveň v jednotlivých odvetviach pretrváva rodový mzdový rozdiel: rozdiely v odmeňovaní medzi mužmi a ženami na Slovensku sú dosiaľ v priemere 16,6 %. Spolu s delegovaním väčšiny neplatenej práce v domácnostiach na ženy, prerušeniami práce v súvislosti s materskými a rodičovskými povinnosťami, či starostivosťou o iných odkázaných členov domácnosti, tak ženy čelia nielen nižším dôchodkom, ale sú aj reálne viac ohrozené chudobou. Hovoríme už o feminizácii chudoby.”
Tvoriť si finančnú rezervu a zveľaďovať ju je dôležité aj pre prípad, keď sa ženy ocitnú v zložitých životných situáciách, napríklad čelian finančným problémom po rozchode.

,,Aj na Slovensku sa rozvedie v priemere 40 % uzatvorených manželstiev. Okrem iného to predstavuje zhoršenie finančnej situácie, najmä pre ženy, ktoré na Slovensku zarábajú v porovnaní s mužmi menej,“ dopĺňa Silvia Porubänová. ,,Dôsledkom je vysoký počet jednorodičovských domácností (opäť väčšinou tvorených ženami a ich deťmi), ktoré sú najviac ohrozené chudobou. Neznamená to však, že by ženy rezignovali na stabilné a dlhodobé partnerské vzťahy, nemusia ich však jednoznačne spájať s ambíciou manželstva. Tým viac je však pre ženy nevyhnutná finančná samostatnosť a nezávislosť, ako predpoklad a základ rovnosti vo vzťahoch.“
Podľa odborníkov stojí za nižšou participáciou žien na trhu viacero faktorov. „Ženy vo všeobecnosti investujú menej ako muži, pričom jednou z hlavných príčin je ich odlišný životný cyklus. Zatiaľ čo ženy vo veku 20 až 30 rokov aktívne investujú do akcií, po tridsiatke dochádza k poklesu. Tento trend súvisí najmä s príchodom dieťaťa, v dôsledku čoho sa mení aj ich investičné správanie – ženy pristupujú k investovaniu opatrnejšie, alebo sa prikláňajú k sporiacim produktom,“ uvádza analytik spoločnosti XTB Marek Nemky.
Napriek tomu, keď ženy začnú investovať, sú často disciplinovanejšie ako muži. „Ženy sú v investičných rozhodnutiach opatrnejšie. To nemusí byť nevýhoda, najmä ak zvolia stratégiu kúpiť a držať. Tá sa osvedčuje pri dlhodobom budovaní majetku, keď má človek pred sebou dekády, počas ktorých môže pôsobiť zložené úročenie,“ dodáva Marek Nemky.
