Podľa analytika Mateja Dobiša z Finančného kompasu cena nehnuteľností oproti minulému roku narástla o 23,3 percenta. Znamená to, že aj hypotekárne úvery budú pre domácnosti značnou záťažou. „Inflácia nepôsobí na úrokové sadzby v bankách priamo, patrí však medzi sledované ukazovatele pre centrálnu banku, ktorá svojím nástrojom zvyšovania základnej úrokovej sadzby dokáže v komerčných bankách spôsobiť ich zdražovanie. Aj keď ECB prvé zvýšenie sadzieb ešte len avizuje na júl 2022, banky už preventívne svoje sadzby upravili,“ vysvetľuje analytik.

Anketa
Myslíte si, že vláda by mala zraziť infláciu znížením DPH či iných spotrebných daní, ako to robia krajiny V4?

Priemerná výška hypotéky slovenskej domácnosti je pritom 90 000 eur. Rozdiel na mesačnej splátke pri zvýšení úrokovej miery z 1 percenta na 3 percentá tak predstavuje približne 97 eur.
V čase alarmujúcej inflácie trpia podľa odborníkov najviac dôchodcovia. Spotrebný kôš vybraných skupín domácností, ako sú práve dôchodcovia, je podľa Petra Gurecku ešte viac vystavený následkom inflácie a kľúčové položky, ako nárast cien potravín a nákladov na bývanie, môžu spôsobiť skutočný spotrebný šok, a teda výrazný nárast bežných životných nákladov.

„Potraviny a náklady na bývanie pri tejto skupine obyvateľstva tvoria takmer 60 percent spotrebných výdavkov, pri ľuďoch s nižším ako priemerným dôchodkom je to dokonca ešte viac,“ uzatvára. Odborníci na financie z PARTNERS a analytik z Finančného kompasu vystavili slovenským domácnostiam inflačný účet. Podľa neho domácnosť s priemerným príjmom môže ročne stratiť vyše 4 175 eur, čo je takmer 348 eur mesačne.

10 RÁD ODBORNÍKOV, AKO ZMIERNIŤ NÁSLEDKY INFLÁCIE A UŠETRIŤ, NÁJDETE V GALÉRII

Prečítajte si tiež: