V stanovisku to uviedol riaditeľ kancelárie SK SaPA Lukáš Kober. „Návrh štátneho rozpočtu v predloženom znení je pre nás ďalším signálom, že súčasná vláda nemá záujem na spravodlivom ohodnotení našej práce. Pritom nespokojnosť zdravotníkov narastá, pretože nás je málo, sme preťažení a slabo ohodnotení,“ poukázal Kober.

Aké platy požadujú sestry, si pozrite >>V GALÉRII<<

Komora sa obáva, že odchody sestier do zahraničia budú preto naďalej narastať. „Naše mzdy sú dlhodobo 20 percent pod priemerom mzdy v národnom hospodárstve, práca sestry a pôrodnej asistentky na Slovensku je podhodnotená,“ skonštatoval Kober. Pripomenul, že štátny rozpočet úzko súvisí aj s naplnením požiadaviek sestier a pôrodných asistentiek na zvýšenie platov, ktoré vo svojom programovom vyhlásení vláda avizovala.

V súčasnosti je priemerný počet sestier na 1000 obyvateľov v krajinách OECD 8,7, na Slovensku bolo 5,9 sestry na 1000 obyvateľov, čo je údaj z roku 2014. V súčasnosti je to podľa komory 5,4 sestry na 1000 obyvateľov. „Vekový priemer sestier je 54 rokov. Dostali sme sa do stavu, keď nám chýba takmer 15.000 sestier,“ dodal Kober.