Zdraví a v kondícii? Fyzioterapeutka Mária Farkašová tvrdí, že najviac pomáha stará rada
28. 2. 2024, 9:09 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:47)
Tisíckam ľudí už uľavila od bolesti! Jej pacientmi sú dospelí, bábätká, tínedžeri aj seniori. Uznávaná a rešpektovaná fyzioterapeutka Mária Farkašová (70), ktorá pôsobí v Liptovskom Mikuláši, tvrdí, že základom zdravého života je pohyb. Nikto zatiaľ nič lepšie nevymyslel.
Zdroj: hud
Zdroj: tami
Zdroj: tasr/Lukáš Grinaj
Galéria k článku
Mária Farkašová pochádza zo zdravotníckej rodiny, takže celkom pochopiteľne pokračuje v rodinnej tradícii. Vyštudovala odbor rehabilitačný pracovník/fyzioterapeut. Svojmu povolaniu je verná viac ako 40 rokov.
Zdroj: Mária Sliacka
Mária Farkašová pracuje ako fyzioterapeutka už 40 rokov.
Učí ľudí, ako udržať telo v správnych pozíciách. Pretože práve to pomáha dosiahnuť svalovú symetriu, a teda i celkovú pohodu. Dospelých klientov upozorňuje na nesprávne návyky, lebo tie im spôsobujú diskomfort, bolesť a poškodenie pohybového aparátu. Zväčša za ňou chodia s bolesťami chrbta, čo je dôsledok sedavého zamestnania alebo nesprávneho držania tela.
Pre pacientov s Parkinsonovou chorobou je pohyb dôležitý
Venuje sa aj pacientom s Parkinsonovou chorobou na rekondičných pobytoch, na ktoré im prispieva samosprávny kraj. Mária Farkašová im robí rozcvičky, cvičí s nimi v prírode aj v bazéne. Práve u týchto pacientov je popri liekoch nesmierne dôležitý pohyb. Telo sa musí rozhýbať, potom sú jeho rovnováha a postoj stabilnejšie, nehrozia napríklad tak často pády.
Zdroj: Shutterstock.com
Pre ľudí s Parkinsonovou chorobou je pohyb veľmi dôležitý.
Fyzioterapeutka zdôrazňuje, že naozaj vidno markantný rozdiel, keď pacienti prídu na pobyt a keď z neho po týždni odchádzajú. „Hrajú bowling, stolný tenis, loptové hry, cvičia kop do bránky, hod do basketbalového koša. Veľmi im prospieva tanec,“ vymenúva Mária Farkašová aktivity, ktorým sa môžu venovať aj zdraví ľudia ako prevencii.
„Pre pacientov s Parkinsonovou chorobou je nesmierne dôležité byť denne v pohybe, striedať ho v krátkych intervaloch počas celého dňa s pokojom. Pasivita stav parkinsona zhoršuje, no ak človek berie lieky a je dostatočne aktívny, choroba nenapreduje,“ upozorňuje odborníčka.
Najmenší pacienti
Potvrdzuje, že pacientov pribúda – aj tých najmenších. U bábätiek často rieši svalovú asymetriu, ktorú spôsobuje genetika, ale aj úzka panva matky. Ak je navyše mamička staršia a v tehotenstve sa málo hýbe, dieťatko môže mať vstup do života sťažený. „Všetko sa však dá zmeniť,“ upozorňuje optimisticky Mária Farkašová.
Zdroj: Mária Sliacka
Mária Farkašová sa venuje aj bábätkám a ich matkám.
Pre pôrodnícke oddelenie nemocnice v Liptovskom Mikuláši robí raz mesačne bezplatné prednášky o predpôrodnej príprave a o psychosomatickom vývoji dieťaťa do jedného roka. Budúcim mamičkám vysvetlí, aký je normálny vývoj a čo je asymetria, aby si vedeli poradiť a začali s problémom hneď pracovať. „Začiatok ťažkostí často prezradí hlavička, keď ju bábätko nechce a pozerá sa na jednu stranu,“ objasnila.
Legendárna Vojtova metóda
Rieši aj iné pohybové problémy detičiek. „Momentálne som jediná v okrese Liptovský Mikuláš na rehabilitáciu bábätiek Vojtovou reflexnou metodikou. Preto mám veľa detských pacientov,“ hovorí.
Zdroj: Baby-web.sk
Vojtova metóda je na pohľad bolestivá, ale účinná.
Pre mnohých rodičov je „vojtovka“ tak trochu postrachom. „Boja sa, že ide o veľmi bolestivú metódu, ale nie je to pravda. My len potrebujeme dieťatko nahnevať alebo rozplakať, a tak vydráždiť mozog, aby posielal príkazy svalom a tie aby spolupracovali. Na pohľad je to pre rodiča nepríjemné, ale čím viac dieťa plače, tým sa s ním lepšie pracuje,“ vysvetľuje. „Žiaľ, niektorí tomu neveria, nespolupracujú, nedajú si poradiť a radšej sa riadia tým, čo si prečítajú na internete. Lenže takto sa často dostanú aj k nesprávnym informáciám, čo sa im občas vypomstí,“ varuje.
Po štyridsiatich rokoch praxe môže zodpovedne potvrdiť, že jediné, čo telu naozaj pomáha, je pohyb. „Je výhodou, ak sa rodič venuje nejakému športu a privedie k nemu aj dieťa. Hýbať sa je tou najlepšou metódou, aby telo fungovalo bez bolesti,“ dodáva Mária Farkašová.
Zdroj: archív M. F.
Mária Farkašová robí to, čo radí klientom: Hýbe sa, chodí na prechádzky.
Kto chce svojmu telu pomôcť, musí na ňom pracovať. Dospelí by sa mali snažiť najmä odbúrať asymetriu a udržať si správne držanie tela. S deťmi, ktoré majú problém, treba denne cvičiť, aspoň 10 – 15 minút. To platí aj pre tínedžerov s nesprávnym držaním tela.