Investovanie si väčšina Slovákov spája s Amerikou alebo finančníkmi v oblekoch. Nejde pritom o žiadnu vedu. Na západe je to bežný spôsob, ako zhodnocovať peniaze. Ľudia na Slovensku majú úspory v hodnote 36 miliárd eur, z toho 60 percent leží zapadnutých prachom na bežných účtoch. „Za dvadsať rokov z nich pri inflácii ostane len polovica peňazí,“ varuje finančný analytik Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partner Investments.

Podľa prieskumu spoločnosti FinGO.sk takmer tri štvrtiny Slovákov využívajú nevýhodné sporiace produkty a viac ako polovica ľudí zbytočne stráca aj na budúcom dôchodku. „Až 72  percent klientov na sporenie využíva staré a nevýhodné sporiace produkty s nízkym úročením. 6 z 10 klientov nedodržiava investičný horizont a viac ako polovica ľudí má na investičné ciele zvolené nevhodné produkty,“ hovorí František Burda, investičný analytik FinGO.sk.

 

Čo je ešte horšie, až 56 percent klientov si nevie správne sporiť ani na dôchodok. „Klienti nemajú založený II. dôchodkový pilier alebo si v ňom sporia v nesprávnych fondoch. A to by sa dalo označiť za jeden z najväčších finančných prešľapov, ktorého následky si však uvedomia až o 25 či 35 rokov, keď budú odchádzať do dôchodku,“varuje investičný odborník.

Finančný analytik František Burda varuje, že staré nevýhodné sporiace produkty vám nezarobia.
Finančný analytik František Burda varuje, že staré nevýhodné sporiace produkty vám nezarobia.
Zdroj: Matej Kalina