Reklama

Mnohí sa sťažujú na vysokú spotrebu ELEKTRINY: Pozrite sa, čo všetko je obrovským ŽRÚTOM!

Reklama

Slováci najviac elektrickej energie minú v domácnosti, najmä vo forme tepla na vykurovanie a ohrev teplej vody. Nemálo peňazí však stojí aj elektrina, ktorá je potrebná na bežný chod domácnosti, do ktorého spadá varenie, pranie, osvetlenie i vysávanie. Prinášame vám cenné rady, ako môžete znížiť spotrebu vo svojom dome či byte.

Celková ročná spotreba elektrickej energie priemernej slovenskej rodiny je približne 14 500 kWh, čo pri súčasných cenách predstavuje cca 1 060 € za rok. Z uvedeného počtu tvorí spotreba elektriny v domácnosti, ktorá nepoužíva elektrinu na vykurovanie a ohrev vody, zhruba 2 200 kWh za rok. Informuje o tom Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) na svojom webe.

Za posledné roky sa štruktúra spotreby energie v domácnostiach výrazne zmenila. Dôvodov je hneď niekoľko - nové alebo po rekonštrukcii zateplené domy majú výrazne nižšie tepelné straty. Spotreba elektriny má momentálne, žiaľ, skôr stúpajúcu tendenciu, avšak v mnohých prípadoch sa ju podarilo znížiť vďaka výmene svetelných zdrojov a spotrebičov za úspornejšie.

Nové zariadenia v domácnosti zvyšujú odber energie

Kým v minulosti si rodiny vystačili s televízorom, práčkou, so žehličkou, s chladničkou či vysávačom, v súčasnosti si svoj život nevedia predstaviť bez ďalšej elektroniky, ako napríklad počítača, tlačiarne, sušičky či klimatizácie. Preplnená spotrebičmi je najmä kuchyňa, v ktorej sú rýchlovarná kanvica, kávovar, kuchynský robot, smoothie mixér, hriankovač, toastovač, odšťavovač, mikrovlnka či umývačka riadu.

Ako znížiť náklady na spotrebu energie? Ponúkame vám viacero možností, ktoré môžete vo svojej domácnosti využiť. Viac sa dočítate na nasledujúcej strane.

Pozor na energetické štítky

Na predstavu o tom, koľko elektriny daný spotrebič spotrebuje a nakoľko je úsporný v porovnaní s inými, pomáhajú zákazníkom pri kúpe energetické štítky. Musia byť nimi označené práčky, chladničky, mrazničky, umývačky riadu a ostatné spotrebiče v domácnosti. 

Aktuálne sa spotrebiče zaraďujú do 7 energetických tried od A+++ po D. Platí pravidlo, že spotrebiče označené zelenými kratšími šípkami sa jednoduchšie obsluhujú a majú nižšie energetické nároky na prevádzku ako tie, ktoré sú označené dlhou červenou šípkou.

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Ilustračná fotografia k téme energetické štítky na spotrebičoch.

Chladnička a mraznička

Chladničky a mrazničky síce nemajú príliš veľký príkon, ale energiu potrebujú 24 hodín denne počas 365 dní, čím sa výrazne podieľajú na celkovej spotrebe elektrickej energie. Ak chcete ušetriť, treba už pri kúpe zvoliť správny typ, ktorý objemom vyhovuje potrebám vašej domácnosti. Príliš veľké a kapacitne nevyužité spotrebiče spôsobujú zbytočné straty elektriny.

Pri kúpe je nutné myslieť aj na prevádzkové náklady

Na energetickom štítku musí byť uvedená spotreba za rok v kWh. Výrobcovia uvádzajú aj údaj za 24 hodín. Pri nezmenenom využiteľnom objeme chladiacej a mraziacej časti sa v súčasnosti táto hodnota pohybuje v rozmedzí tried A+++A od 0,4 kWh do 1 kWh. Nezabúdajte však, že zásadný vplyv na návratnosť investície má správne používanie spotrebičov.

Rada: 50 % energie môžete ušetriť, ak vymeníte starú kombinovanú chladničku za novú z triedy A++, a ak ju budete správne používať, investícia sa vám časom vráti.

Varenie a pečenie

Varné dosky

Sklokeramické varné dosky sú energeticky náročné, pretože ich celkový elektrický príkon môže mať až 7,5 kW. Indukčné sklokeramické dosky sú viac efektívne, pretože energia sa prenáša striedavým magnetickým poľom priamo do materiálu nádoby - hrnca, kde sa mení na teplo. Nevyhnutný je magnetický materiál nádob na varenie. Najnovšie infračervené a indukčné varné dosky vďaka spôsobu a rýchlosti ohrevu dokážu znížiť spotrebu elektriny na prípravu rovnakého množstva jedla o 30 - 50 % oproti predošlým modelom.

Mikrovlnná rúra

Príkon mikrovlnnej rúry sa pohybuje na úrovni od 800 - 1 000 W. V prípade energetickej úspory je šetrnejšia ako klasická rúra, ktorá by na dosiahnutie rovnakého efektu potrebovala vyššiu teplotu a viac elektrickej energie. SIEA ako príklad uvádza, že ohrievanie jedla na tanieri v mikrovlnnej rúre ušetrí oproti zohrievaniu na sporáku až 70 % energie.

Rada: Až 4-krát menej energie spotrebujete pri varení s pokrievkou. Už pri niekoľkomilimetrovej medzere dochádza k výrazne vyšším stratám tepla z nádoby, čím spotrebujete viac energie.

Ďalšie cenné informácie si môžete prečítať na nasledujúcej strane.

Pranie

Práčka

Jeden z najväčších „žrútov” elektriny je práčka. Jej spotreba pri praní je závislá najmä od typu práčky. Pred kúpou si pozrite jej spotrebu energie na jeden prací cyklus. Výrazné úspory možno dosiahnuť pri praní na ekonomických programoch. Moderné práčky spotrebujú pri 5 kg bielizne približne 50 l vody a 1 kWh elektriny. Spotrebu staršej práčky neovplyvňoval fakt, či je úplne alebo čiastočne naplnená. Preto je najvýhodnejšie takéto práčky bielizňou naplniť doplna.

Dôležitá je aj voľba pracích prostriedkov: Ak používate také, ktoré vyperú oblečenie aj pri nižšej teplote, ich vyššia cena sa vám čiastočne vráti v úspore energie.

Sušička

Vysušenie náplne z jednej práčky v sušičke vás môže vyjsť na 60 centov. Na trhu existujú dva základné typy sušičiek – kondenzačnéodvetrávacie. V kondenzačných para vzniknutá pri ohreve náplne skondenzuje na vodu. Odvetrávacia sušička sa môže používať tam, kde je možné vlhký teplý vzduch vypúšťať do exteriéru. Pri porovnaní oboch typov je lepšie si kúpiť kondenzačnú sušičku s tepelným čerpadlom napriek tomu, že jej cena je vyššia.

Žehlička

Moderným žehličkám dnes už nechýba automatické naparovanie, vďaka čomu sa stali energeticky pomerne náročným spotrebičom, keďže sa ich príkon pohybuje na úrovni 950 W - 3 100 W. Čím viac žehličku naparujete, tým viac elektriny spotrebujete.

Rada: Ak bielizeň nenecháte vyschnúť úplne, stačí ju iba presušiť a žehliť, kým je ešte trošku vlhká. Môžete tak ušetriť až 40 % energie. 

Umývačka riadu

Väčšina ponúkaných umývačiek riadu patrí do triedy A++ či A+++, čo znamená, že na jeden cyklus spotrebujú maximálne 1 kWh elektrickej energie a najviac 12 l vody. Najnovšie modely však už dokázali ísť so spotrebou vody aj pod 10 l bez toho, aby to ovplyvnilo kvalitu umývania. Umývačky potrebujú na svoju prevádzku elektrickú energiu, ale náklady na jej spotrebu sa vyrovnajú tým, koľko pri tom ušetríte vody a času.

Rýchlovarná kanvica

Pri moderných kanviciach si môžete nastaviť, na akú teplotu má byť voda ohriata. Avšak aj s rýchlovarnou kanvicou môžete mrhať elektrickou energiou. Ak si 2-krát za deň zohrejete 1 l vody a využijete z neho iba polovicu, ročne tak „vylejete” do výlevky 365 l teplej vody a za zbytočne spotrebovanú elektrinu zaplatíte až 6,8 €.

Ďalšie cenné informácie si môžete prečítať na nasledujúcej strane.

Počítač / notebook

"K významným faktorom, ktoré môžu ovplyvňovať spotrebu počítača, sú napríklad frekvencia a počet jadier procesora či typ grafickej karty. S vyššou frekvenciou a so zvýšeným počtom jadier narastá i spotreba. Dôležitá je i kapacita pamäte RAM, ako aj počet a druh harddiskov. Ak je pamäť RAM dostatočne veľká, procesor nemusí tak často využívať harddisk a energie sa minie menej. Na spotrebe elektriny sa odrazia aj činnosti, na ktoré počítač používate," píše SIEA. Spotreba notebooku je výrazne nižšia v porovnaní s počítačom, ktorého je od 25 do 50 W.

TV

Spotreba televízora na báze LCD s LED podsvietením rastie spolu s jeho veľkosťou a množstvom funkcií. V súčasnosti sa väčšina TV predáva v energetickej triede A / A+. Rozdiel v ročnej spotrebe však medzi A+  a B je cca 40 %, okamžitý príkon je tiež o 40 % nižší. Na spotrebu majú vplyv aj rozlíšenie, podsvietenie a zvuk.

Pozor na žrútov energie

Typickým príkladom je stredne veľký starší televízor, ktorý má príkon 100 W v prípade, ak je zapnutý. Keď je vypnutý diaľkovým ovládačom, odoberá v priemere 5 W. Pokiaľ ho však budete sledovať 1 hodinu denne a v ostatnom čase bude v pohotovostnom režime, čo znamená, že bude vypnutý ovládačom, zaplatíte celkovo viac za spotrebu, keď je televízor vypnutý, než keď je zapnutý.

DVD a BlueRay prehrávače, DVD rekordéry, ako aj herné konzoly sú ešte väčšími „žrútmi” elektriny. Podľa výsledkov projektu REMODECE len 5 % ich spotreby tvoria ich hlavné funkcie, ako sú nahrávanie a prehrávanie. 

Osvetlenie

V klasickej domácnosti sa na osvetlenie donedávna spotrebovalo cca 15 - 20 % elektriny. Dnes je však situácia iná a podiel mohol klesnúť aj pod 10 %. Dôvodom je rozhodnutie Európskej únie, podľa ktorého mal v roku 2012 skončiť predaj neefektívnych žiaroviek, ktoré premieňali na teplo 90 - 95 % elektriny. Momentálne je k dispozícii množstvo úspornejších produktov.

Podľa čoho si vybrať vhodný svetelný zdroj? Svetelné zdroje aj svietidlá musia mať spotrebu uvedenú na energetickom štítku. Údaje o ostatných vlastnostiach emitovaného svetla sa dozviete z informácií priamo na obale.

Trieda energetickej hospodárnosti

Zo 7 tried energetickej hospodárnosti svetelných zdrojov sú najefektívnejšie triedy A++ a A+. Patria tam LED žiarivky, LED zdroje a kvalitné žiarivky. 

Prečítajte si tiež: