Koncoročné odmeny sa chystá vyplácať 54 % firiem na Slovensku. Dostane ich teda niečo vyše polovice zamestnancov. Zvyšok môže na prilepšenie pred Vianocami zabudnúť. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na reprezentatívnej vzorke 400 živnostníkov a firiem.

Aké odmeny vyplatia firmy, si pozrite >>V GALÉRII<<

Len tretina (31 %) firiem vyplatí odmeny v rovnakej výške ako v minulosti. Každá piata spoločnosť (23 %) ich v dôsledku negatívnych hospodárskych vplyvov pandémie oproti vlaňajšku zníži.

„Najčastejšou priemernou výškou koncoročnej odmeny je suma na úrovni zhruba 500 eur. Odmeny na úrovni od 500 do 1 000 eur vypláca necelá pätina oslovených firiem. Treťou najčastejšie spomínanou sumou je odmena do 250 eur,“ priblížila hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

V 15 % firiem ešte vlani odmeny vyplatili, no tento rok ich zrušili úplne. Ide najmä o spoločnosti v sektore HORECA, teda hotely, reštaurácie, kaviarne. Mnohé z nich bojujú o prežitie, pretože sú medzi prvými, ktorí pociťujú obmedzenia pri zhoršujúcej sa pandemickej situácii.

Podľa šéfa Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska bol tento rok pre nich ešte horší ako ten vlaňajší. „Koncoročné odmeny boli bežné v období pred pandémiou aj v HORECA sektore. Vzhľadom na situáciu spôsobenú pandémiou a prijaté opatrenia boli tieto prevádzky v tomto roku viac ako polovicu roka zatvorené alebo výrazne obmedzené, čo spôsobilo ešte výraznejší prepad tržieb ako v roku 2020. Zamestnávatelia v HORECA majú – aj vzhľadom na nedostatočnú pomoc – problém vôbec udržať zamestnancov. Očakávať preto, že tento sektor bude vyplácať koncoročné odmeny, nie je namieste. Takéto odmeny budú skôr výnimkou,“ povedal nám prezident Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska Marek Harbuľák.

Prémie sa najčastejšie budú vyplácať najmä vo veľkých spoločnostiach. Dostane ich 64 % zamestnancov veľkých firiem, 48 % stredne veľkých a len 17 % malých.

Čítajte na ďalšej strane: Kto sa môže tešiť a kde si budú uťahovať opasky >>