Odborníčka radí, čo nesmiete robiť po 60-ke: Základné chyby, ktorými si väčšina Slovákov škodí!
16. 9. 2022, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:33)
Pribúdajúce roky so sebou prinášajú viac zodpovednosti aj v oblasti životného štýlu. Vyvážená strava, cvičenie či málo stresu nie sú jedinými faktormi, ktoré ovplyvňujú starnutie. Po dovŕšení 60-ky by ste sa totiž mali niektorým veciam aj napriek zdravému životnému štýlu vyhýbať!

Zdroj: archív

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: unsplash
Galéria k článku
Ako uviedla doktorka Kuljit Kapurová pre portál eatthis.com, po dosiahnutí šesťdesiatky telo začne starnúť spôsobom, aký dovtedy nepoznalo. Vekom sa vám môže zhoršiť sluch aj zrak. Ľudia trpia najmä na šedý zákal, syndróm suchého oka a glaukóm. Okrem iného nastávajú aj kožné zmeny, ako sú vrásky či starecké škvrny.
Starnutím sa podľa odborníčky telo zmenšuje. "Dokonca aj mozog. Znižujú sa kognitívne funkcie a aj spomienky sú v ohrození," dodáva.
Dosiahnutie 60-tky však neznamená, že nemôžete žiť naďalej šťastný a zdravý život. Práve naopak, tento vek je výborný na oddych, trávenie času s rodinou či objavovanie nových miest. Dôležité však je, aby ste sa vyhýbali činnostiam či jedlám, ktoré sú pre vaše telo škodlivé.
Zoznam vecí, ktorým by ste sa mali po 60-tky vyhnúť nájdete na ďalšej strane>>>
1. Nejedzte často sushi
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Aj napriek tomu, že rybie mäso patrí medzi najzdravšie, sushi nepatrí medzi jedlá, ktoré by ste mali po 60-tke často konzumovať.
Ryba sa všeobecne považuje za veľmi zdravú potravu, pričom však treba hľadieť na to, akým spôsobom bola pripravená. Ak totiž ryby nie sú tepelne upravené, môžu obsahovať nežiaduce baktérie.
2. Pri cvičení sa vyhnite ťažkým váham
Zdroj: Shutterstock
Zdvíhanie ťažkých váh sa po 60-tke už neodporúča.
Zdvíhanie ťažkých závaží môže spôsobiť roztrhnutie rotátorovej manžety a stimulovať zhoršenie mierne artritických kĺbov, ktoré by inak mohli zostať asymptomatické.
3. Po zobudení si ešte poležte
Mäkké tkanivá začínajú po istom veku tuhnúť. Keď človek spí, zvyčajne je dlho v jednej polohe. Preto nie je správne sa z postele po zobudení hneď postaviť. Experti radia, aby ste sa skôr trocha ponaťahovali. Sústreďte sa najmä na kolená a chodidlá.
Pokračovanie zoznamu nájdete na ďalšej strane>>>
4. Nezabúdajte sa socializovať
Zdroj: Rebecca
Po 60-tke je dôležité nezačať sa izolovať.
Ľudia sú všeobecnosti oveľa šťastnejší, keď nie sú sami. Človek po 60-tke má často tendenciu sa od sveta izolovať, čo však vedie k pocitu samoty. Toto môže podľa expertov zhoršiť aj vaše fyzické zdravie.
5. Nepite priveľa alkoholu
Zdroj: anc
Buďte opatrní pri konzumácii alkoholu.
Pitie nadmerného množstva alkoholu sa neodporúča v žiadnom veku, no po 60-ke by ste si mali dávať ešte väčší pozor. Môže totiž viesť k problémom s pečeňou či dokonca k rakovine. Ohrozuje tiež duševné zdravie a mozog a hrozí dokonca aj mŕtvica!
6. Nezabúdajte na pohyb
Zdroj: Fitshaker
Po 60-tke nezabúdajte na pohyb!
Pohyb zlepšuje zdravie a pomáha človeku vyzerať a cítiť sa lepšie. Adekvátne cvičenie by ste si preto mali určite zaradiť do svojej rutiny. Úplne postačí hýbať sa 20 až 30 minút denne. Zároveň je dobré kombinovať príjemné s užitočným. Vyskúšajte niečo, čo vás baví! Plávanie, tanec a dokonca aj prechádzky môžu byť skvelou formou cvičenia.
Pokračovanie zoznamu nájdete na ďalšej strane>>>
7. Zdravý spánok
Zdroj: Shutterstock
Spánok je dôležitý pre spomalenie starnutia.
Mnoho ľudí nad 60 rokov má problémy so spánkom. Podľa doktorky Kapurovej je bežné, že starnutie môže ovplyvniť kvalitu a trvanie vášho spánku. To však neznamená, že by ste ho nemali mať dostatok. Spánok je rovnako dôležitý pre zdravý životný štýl ako strava či pohyb. Pre dostatočný spánok v noci skúste vynechať driemanie cez deň a večerný televízny program vymeňte za dobrú knihu.
8. Nefajčite
Zdroj: Profimedia
Fajčenie nie je zdravé v žiadnom veku. Po 60-tke však môže vážne ovplyvniť vaše zdravie!
Fajčenie nie je zdravé pre žiadnu vekovú skupinu, no pre seniorov je niekedy ťažšie prestať, keďže mnohí fajčia už dlhé roky. Ak však chcete spomaliť svoje starnutie, odborníci radia, aby ste cigarety zahodili čo najskôr. Začať treba s malými krôčikmi. Postupne sa snažte cigarety úplne vypustiť zo svojej rutiny a nezabúdajte sa za svoju snahu odmeňovať.
9. Nenechajte, aby vás ovládol stres
Zdroj: Profimedia
Seniori by sa mali vyhýbať stresu.
Keď sa cítime zavalení stresom, naše telo uvoľňuje chemikálie typu "bojuj alebo uteč", čo môže spôsobiť, že sa cítime chorí a ťažšie sa uvoľníme. Prvým krokom je zistiť, čo vás trápi, a opýtať sa sami seba, ako môžete tento stres vo svojom živote znížiť. Aktivita ako jóga či meditácia pomáhajú lepšie zvládať stres.