KLIEŠTE prinášajú NOVÚ NÁKAZU, ale... Jedna skupina ľudí môže byť pokojná!
30. 4. 2023, 7:30 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:59)
Sezóna kliešťov je v plnom prúde! To, že nás môžu nakaziť kliešťovou encefalitídou alebo lymskou boreliózou, je dobre známe. Teraz však odborníci varujú: kliešte prenášajú novú zákernú chorobu! Ale predstavte si, ľudia s jednou krvnou skupinou môžu ostať pokojní, im sa parazity vyhýbajú.
Zdroj: Archív
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Nová choroba sa podobá borelióze, prejaví sa veľmi rýchle, neobjaví sa však červený fľak typický pre uhryznutie kliešťom, ale zdravotné problémy po prekonaní ochorenia trvajú roky. „Kliešť obecný prenáša aj druh baktérie Borrelia miyamotoi. Spôsobuje návratnú horúčku. Nákazu po tejto baktérii však nezachytí vyšetrenie krvi na lymskú boreliózu,“ upozornila čitateľov Blesku Ing. Miroslava Burýšková, PhD., vedúca českého laboratória na analýzu infekčnosti kliešťov Protean.
Ochorenie po baktérii Borrelia miyamotoi je rozšírené najmä v USA, ale v poslednom čase sa stále častejšie objavuje aj v Európe. Zaznamenali ho i v susednom Česku.
Českí odborníci varujú aj pred ďalšou nákazou kliešťami! Čítajte TU!
„Pri nákaze baktériou Borrelia miyamotoi sú prejavy dosť odlišné ako pri lymskej borelióze,” vysvetľuje Miroslava Burýšková. „Nástup zdravotných ťažkostí je oveľa rýchlejší. U iných druhov je inkubačné obdobie zväčša jeden až dva týždne, v prípade Borrelia miyamotoi to môže byť iba dva až štyri dni,“ dodáva. „Medzi prejavy nákazy patrí celková telesná slabosť, závrate, bolesti kĺbov, poruchy spánku a iné neurologické poruchy,“ popisuje. Lieči sa antibiotikami.
Zdroj: Shutterstock
Nie všetky kliešte sú nakazené, riziko pri uhryznutí je však vždy prítomné.
Vyzerá to tak, že nová baktéria sa šíri veľmi rýchlo. „U každého piateho kliešťa pozitívneho na borélie je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti druhu Borrelia miyamotoi. Nejde o náhodný lokálny výskyt, analyzovali sme kliešte z územia celého Česka,“ vysvetľuje Miroslava Burýšková.
Ako je to s novou nákazou na Slovensku? Pýtali sme sa odborníkov, čítajte na ďalšej strane!
Keďže kliešte prenášajúce nebezpečnú novú nákazu sú už u susedov, máme sa ich obávať aj u nás? „Úradom verejného zdravotníctva na Slovensku zatiaľ nebol hlásený výskyt boréliovej návratnej horúčky, ktorú spôsobuje baktéria Borrelia miyamotoi,” potešila nás Júlia Adamčíková, vedúca Odboru surveillance infekčných ochorení Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Zdroj: MATEJ JANKOVIČ
Hľadanie a výskum kliešťov na Železnéj Studničke.
Ako vysvetľuje, infikované kliešte môžu vyvolať nákazu lymskou boreliózou, boréliovou návratnou horúčkou, humánnou granulocytárnou anapazmózou a babeziózou, ktorá postihuje vo veľkom psy.
„Boréliová návratná horúčka spôsobená baktériou Borrelia miyamotoi je čoraz viac dokumentovaná zo severnej pologule. Bola zaznamenaná v Kanade a na východnom a západnom pobreží USA, v mnohých európskych krajinách vrátane Českej republiky, Dánska, Estónska, Francúzska, Nemecka, Holandska, Nórska, Poľska, Rumunska, Švédska a Švajčiarska), ale aj v Rusku až po Japonsko,” vyratúva Júlia Adamčíková rozšírenie baktérie Borrelia miyamotoi.
Ľuďom s ktorou krvnou skupinou sa kliešte vyhýbajú? Čítajte na ďalšej strane!
Na ktorých miestach sa kliešte zväčša vyskytujú?
Kliešťov každý rok pribúda, čím sa zvyšuje riziko, že si ho donesiete domov z výletu alebo z prechádzky. Na ktorých miestach si treba dať pozor?
Kliešte sa prebúdzajú pri teplote okolo 8 °C, navyše vo vzduchu musí byť dostatočná vlhkosť. Tento rok sa ich sezóna začala už vo februári. Odborníci varujú, že vďaka teplej zime ich bude priveľa. Žiaľ, vlani sme zaznamenali aj rekordný výskyt kliešťovej encefalitídy. Takže sa nebezpečným parazitom radšej vyhnite! Najradšej sa zdržiavajú vo vysokej tráve, v krovinách, na lúkach, v listnatých lesoch, na rozhraní lesov a lúk, ale nájdete ich aj v mestskom parku či na ihrisku.
Zdroj: Shutterstock
Čím viac kliešť saje vašu krv, tým viac sa zvyšuje riziko prenosu ochorenia. Ak viete, že ste sa pohybovali na miestach, kde by sa tieto potvory mohli vyskytovať, dôkladne si prezrite celé telo. Najlepšie hneď. Kliešť potrebuje asi 3 hodiny, kým nájde na koži vhodné miesto, do ktorého sa zavŕta. V tomto čase ho ešte môžete zmyť z tela sprchovaním.
Koho krv nebezpečným parazitom príliš nechutí
Predstavte si, kliešte sú vyberavé! Vedci z Masarykovej univerzity v Brne zistili, že ľudia s jednou krvnou skupinou sú pre nich nezaujímaví.
Podľa brnianskych vedcov kliešte najčastejšie napádajú ľudí s krvnou skupinou A. Menej často si vyberú ľudí s krvou AB či 0 a v pohode môžu byť tí so skupinou B, tých vraj kliešte napádajú najmenej.