Od zajtra sa otvárajú školy: Aké je riziko, že sa dieťa v triede nakazí? Štúdia hovorí jasne
31. 5. 2020, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 13:29)

Zdroj: Roman Hanc
Bojíte sa dať svoje dieťa do triedy plnej detí? Aké veľké riziko hrozí zisťovali výskumníci z University College London a London School of Hygiene and Tropical Medicine, ktorí presne vyrátali, aké nebezpečné je otvorenie škôl.
Zdroj: Jana Čavojská
Zdroj: Gian Ehrenzelle
Zdroj: Jana Čavojská
Galéria k článku
V rámci uvoľňovania opatrení sa krízový štáb rozhodol od 1. júna otvoriť materské a základné školy. Nástup detí do tried je však dobrovoľný. Rodičia, ktorí sa boja, môžu zostať s deťmi aj naďalej doma. Vyučovanie pre takéto prípady bude prebiehať tak ako doteraz, cez internet. Pre ostatných sa už zajtra otvárajú školy po celom Slovensku. Aké je riziko, že sa deti v kolektíve nakazia?
Záver výskumu priniesol jasné výsledky. U detí a neplnoletých osôb je len polovičná šanca, že sa nakazia koronavírusom. Podľa záverov britských výskumníkov sú deti zároveň aj menej pravdepodobnými prenášačmi vírusu.

Už teraz však s istotou vyhlasujú, že deti sú oveľa menej ohrozené tým, že by na nový koronavírus ťažko ochoreli alebo zomreli. Počas výskumu podrobne preskúmali 6 332 štúdií z celého sveta, aby získali relevantné odpovede. Identifikovali pritom iba 18, v ktorých boli použiteľné dáta. Išlo o štúdie, ktoré skúmali ako sa vírus šíril v školách či domácnostiach.
Dôkladná analýza všetkých dát ukázala jasnú odpoveď. U detí bola o 56 percent nižšia pravdepodobnosť, že sa nakazia od infikovanej osoby ako u dospelých. Prečo je tomu tak? Na túto otázku zatiaľ výskumníci odpoveď nenašli. Môže ísť o odlišnosti v pľúcach detí, pre ktoré sa nakazia ťažšie, alebo že sú viac vystavené prechladnutiam, ktoré sú príbuzné s koronavírusom, čo u nich môže viesť k vytvoreniu si určitej úrovne imunity.
Anketa
Plánujete poslať dieťa do školy alebo s ním zostanete doma?
Koľko detí nastúpi do škôl? »
Od júna majú rodičia mladších detí možnosť rozhodnúť sa, či svoje dieťa pošlú do školy. Z prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“ vyplýva, že o tejto možnosti uvažuje až 68 % rodičov.
Od 1. júna 2020 budú mať rodičia na Slovensku možnosť rozhodnúť sa, či svoje dieťa pošlú do školy. Na otázku, či svoje deti do školy pošlú odpovedalo „určite áno“ 42 % rodičov detí, ktoré chodia do prvej až piatej triedy. Ďalších 26 % rodičov odpovedalo „skôr áno“.
Dosiahnuté vzdelanie bolo najdôležitejšou charakteristikou, ktorá rozdeľovala odpovede rodičov. Do školy určite pošle svoje dieťa 61 % respondentov s vysokoškolským vzdelaním, ale len 37 % respondentov so základným vzdelaním alebo so stredným vzdelaním bez maturity.
„Okrem dosiahnutého vzdelania, ktoré najsilnejšie diferencovalo odpovede rodičov, je pri rozhodovaní o poslaní detí do školy dôležitá aj subjektívna miera ohrozenia epidémiou koronavírusu. Rodičia, ktorí deklarovali, že svoje deti do školy pošlú, deklarovali nižší pocit ohrozenia epidémiou, než rodičia, ktorí svoje deti do školy poslať neplánujú,“ hovorí Miloslav Bahna zo Sociologického ústav SAV.
Sériu zisťovaní „Ako sa máte, Slovensko?“ iniciovali v marci tohto roku prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz sa zrealizovali rozsiahle prieskumy a analýzy v marci, apríli a máji. Zisťovanie mapuje postoje obyvateľov počas celého obdobia a umožňuje sledovať zmeny. Viaceré dáta boli porovnané s výstupmi rakúskych a maďarských výskumníkov.