V rámci uvoľňovania opatrení sa krízový štáb rozhodol od 1. júna otvoriť materské a základné školy. Nástup detí do tried je však dobrovoľný. Rodičia, ktorí sa boja, môžu zostať s deťmi aj naďalej doma. Vyučovanie pre takéto prípady bude prebiehať tak ako doteraz, cez internet.  Pre ostatných sa už zajtra otvárajú školy po celom Slovensku. Aké je riziko, že sa deti v kolektíve nakazia? 

Záver výskumu priniesol jasné výsledky. U detí a neplnoletých osôb je len polovičná šanca, že sa nakazia koronavírusom. Podľa záverov britských výskumníkov sú deti zároveň aj menej pravdepodobnými prenášačmi vírusu. 

Už teraz však s istotou vyhlasujú, že deti sú oveľa menej ohrozené tým, že by na nový koronavírus ťažko ochoreli alebo zomreli. Počas výskumu podrobne preskúmali 6 332 štúdií z celého sveta, aby získali relevantné odpovede. Identifikovali pritom iba 18, v ktorých boli použiteľné dáta. Išlo o štúdie, ktoré skúmali ako sa vírus šíril v školách či domácnostiach.

Dôkladná analýza všetkých dát ukázala jasnú odpoveď. U detí bola o 56 percent nižšia pravdepodobnosť, že sa nakazia od infikovanej osoby ako u dospelých. Prečo je tomu tak? Na túto otázku zatiaľ výskumníci odpoveď nenašli. Môže ísť o odlišnosti v pľúcach detí, pre ktoré sa nakazia ťažšie, alebo že sú viac vystavené prechladnutiam, ktoré sú príbuzné s koronavírusom, čo u nich môže viesť k vytvoreniu si určitej úrovne imunity.

Anketa
Plánujete poslať dieťa do školy alebo s ním zostanete doma?
  • 41%
  • 59%

Koľko detí nastúpi do škôl? »