Reklama

Od zajtra sa menia farby na COVID semafore: TIETO OKRESY budú čierne!

Reklama

Od pondelka 15. februára platia v okresoch nové pravidlá podľa toho, v akej farbe sa aktuálne nachádzajú. Po novom je v najhoršej čiernej farbe až 15 okresov.

Aktualizovaný zoznam okresov zverejnil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) ešte v utorok. Nová farba semaforu v nich platí od zajtra. Minister informoval o novom rozdelení v predstihu, aby sa ľudia stihli pripraviť.

Vo štvrtom, teda v čiernom stupni varovania je 15 okresov, ide o Partizánske, Dunajskú Stredu, Galantu, Sninu, Nitru, Šaľu, Zlaté Moravce, Revúcu, Rožňavu, Bánovce nad Bebravou, Nové Mesto nad Váhom, Hlohovec, Piešťany, Trnavu a Žiar nad Hronom. V treťom - bordovom stupni je 51 okresov. V druhom stupni varovania - červenom, je 13 okresov. Prvý – najnižší stupeň varovania nemá žiadny okres.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Minister Krajčí a hlavný hygienik Mikas: Ako sa budú meniť okresy podľa covid automatu!

     Od farby závisí, či sa v danom okrese môžu otvoriť školy alebo to, ako často sa musia testovať ľudia, ktorí chcú chodiť do práce. V čiernych okresoch sa školy vôbec nesmú otvárať, v bordových iba ak to povolí regionálny úrad verejného zdravotníctva, v ostatných okresoch sa môžu otvoriť.

    Čo sa týka platnosti testu do práce, v čiernych a bordových okresoch je to 7 dní, v tmavoružových 14 dní. V svetloružových, ktoré na Slovensku momentálne nie sú, je to 21 dní.

    Farba rozhoduje aj o tom, či môžete ísť do prírody do iného okresu. Ak ste v čiernom okrese, návštevu prírody za jeho hranicami máte zakázanú a takisto nikto z iného okresu nemôže prísť do prírody do čierneho okresu. Ak idete do prírody do vzdialenejšieho okresu, môžete cez čierny okres prechádzať, ale nemali by ste v ňom zastavovať.

    Slovensko sa od 8. februára riadi COVID semaforom, ktorý má dve úrovne. Okrem rozdelenia podľa okresov, je to aj celonárodná, podľa ktorej je celá krajina v čiernej farbe.

    Aké národné opatrenia platia v čiernej fáze >>

    V čiernej fáze bude Slovensko podľa COVID automatu, kým počet nových nakazených neklesne pod 4000 prípadov za deň a počet pacientov v nemocniciach pod 3000. Bežný život v tejto fáze je radikálne obmedzený. Zatvorené sú obchody, s výnimkou základných produktov, ako potraviny, drogéria. Zatvorené sú lyžiarske strediská, hotely, penzióny, plavárne, bazény, wellness, akvaparky, múzeá, galérie, knižnice. Reštaurácie musia mať zatvorené terasy aj interiéry, predávať môžu len jedlo cez okienko alebo rozvoz. Platí tiež zákaz vychádzania, pri jeho výnimkách treba mať negatívny test nie starší ako 7 dní.

    Rúška

    Sú povinné aj vonku. Nosiť ich treba aj v prírode, tam si ich môžete zložiť len ak ste od ostatných vo vzdialenosti viac ako 5 metrov. Výnimku majú deti do 6 rokov, ľudia so závažnými poruchami autistického spektra, žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, osoby pri výkone športu, nevesta a ženích pri sobáši, tlmočníci do posunkovej reči v rámci výkonu povolania a zamestnanec, ktorý sa nachádza sám na pracovisku. V uzavretých priestoroch a v MHD sú odporúčané respirátory FFP2. Všetky výnimky TU

    Zákaz vychádzania

    Platí každý deň v čase od 05:00 hod. do 01:00 s výnimkami, medzi ktorými sú: nákup potravín, liekov, hygienického, drogériového tovaru, zdravotníckych pomôcok či krmív pre zvieratá. Zákaz vychádzania sa tiež nevzťahuje na cestu k lekárovi alebo do zdravotníckeho zariadenia, možné je aj sprevádzanie blízkej osoby alebo príbuzného. Výnimku má aj cesta na testovanie alebo očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Môžete ísť aj na pohreb blízkej osoby, sobáš aj krst. Dovolená je cesta na účely starostlivosti o blízku osobu, ktorá je na to odkázaná. Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na venčenie psa alebo mačky do vzdialenosti 1 000 m od bydliska, ani na cestu k veterinárovi. Výnimku má aj cesta dieťaťa do materskej školy a z nej a do školského zariadenia a z neho, cesta žiakov prvého stupňa základnej školy do školy a školského zariadenia a z nich. Dostaviť sa môžete aj na súdne pojednávanie. Všetky výnimky TU.

    Školy

    Od pondelka 8. februára sa otvoria materské školy, prvý stupeň základných škôl a tiež končiace ročníky stredných škôl a odborných učilíšť. Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výčbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty. Stredoškoláci, učitelia a zamestnanci škôl budú potrebovať test. Testovať sa nemusia žiaci mladší ako 10 rokov, v ich prípade musí mať negatívny test aspoň jeden z rodičov.

    Obchody a nákupné centrá

    Otvorené môžu byť len predajne so základnými produktmi a služby, ako sú potraviny, drogéria či lekárne. V reťazcoch nemôžu predávať nepotravinový tovar. Platí plošné obmedzenie – jeden zákazník na 15 štvorcových metrov.

    Reštaurácie 

    Interiéry aj terasy reštaurácií ostávajú zatvorené. Jedlo a nápoje môžu vydávať len cez okienko, alebo rozvoz.

    Práca

    Vláda nariadila povinnú prácu z domu, pre každého, komu to povolanie umožňuje. Zamestnanci, ktorí musia byť fyzicky v práci, sa budú musieť preukázať negatívnym testom na koronavírus nie starším ako 7 dní. Platí to v čiernej a bordovej fáze COVID automatu. Test nebudú potrebovať na cestu do práce obyvatelia lepších okresov, ktorí nepracujú v službách.

    Obrady

    Svadby a krsty sú povolené, no môže sa ich zúčastniť najviac 6 ľudí. Na pohrebe sa môže zúčasniť aj viac ľudí, ale v tom prípade musia mať všetci účastníci negatívny test nie starší ako 12 hodín. 

    Čo je zakázané

    Hromadné podujatia, oslavy, večierky, svadby či kary, prevádzka lyžiarskych stredísk, fitness centier, bazénov, plavární, wellness, akvaparkov a kúpeľov s výnimkou zdravotnej indikácie. Zatvorené sú aj múzeá, galérie a výstavné siene, knižnice, ubytovacie služby – okrem karanténnych zariadení či ubytovania pre potreby kritickej infraštruktúry. Nesmie sa konzumovať alkohol na verejnosti.

    Prečítajte si tiež: